Kavalda gripp üle!

12 kommentaari
Kavalda gripp üle!

Pea tuikab, nina tilgub, kurgus kraabib ja kõrvad valutavad. Tundub, et gripp hiilib ligi. Õnneks aga kehtib haiguste puhul üldiselt tõde – parem karta, kui kahetseda! Buduaar aitab sul hoiduda tüütust ja ohtlikust gripist! 

Pea tuikab, nina tilgub, kurgus kraabib ja kõrvad valutavad. Tundub, et gripp hiilib ligi. Õnneks aga kehtib haiguste puhul üldiselt tõde – parem karta, kui kahetseda! Buduaar aitab sul hoiduda tüütust ja ohtlikust gripist! 

Pese sageli käsi 
Regulaarne kätepesu ongi kõige lihtsam ja efektiivsem moodus enda kaitsmiseks haiguste eest. Käte pesemine on iseenesest nii elementaarne toiming, et seda ei peagi eraldi toonitama. Samas tuleks paljudel meist rohkem tähelepanu pöörata pesuprotsessi põhjalikkusele. Ainult korralikult käsi pestes hoiad endast eemal igasugused infektsioonid. Seebita hoolikalt, loputa ja kuivata. Kaval nipp – kätepesu peaks kestma sama kaua kui “Õnne soovime sul“ laulmine. Kui kraanikaussi ja seepi käepärast pole, on heaks alternatiiviks erinevad antiseptilised kätepuhastusspreid. Kahjuks aga muudab neis sisalduv alkohol käed kuivaks. Kuivusest tekitatud lõhede tõttu oled haigustekitajatele vastuvõtlikum. Valikuvõimalusel eelista alati vett ja seepi. Ära puuduta oma silmi, nina ja suud, kui oled haigete inimeste seltskonnas.  

Gripivastane menüü
Loomulikult on parim viis oma immuunsüsteemi tugevdamiseks õige toitumine. Korralikult toimiv immuunsüsteem vajab laia valikut toitaineid. Sa vajad tsinki, proteiine, rauda, C-, D-, B- ja E-vitamiine. Neid leidub tasakaalustatud menüüs, kus on oma koht on värvilistel puu- ja aedviljadel, täisteratoodetel, rasvavaeses lihas, kanas, kalas, kaunviljades ja madala rasvasisaldusega piimatoodetes. Talve imetoit on küüslauk. Uuringud näitavad, et iga päev küüslauku söövad inimesed on tugevama immuunsüsteemiga ja jäävad 50 protsenti väiksema tõenäosusega külmetushaigustesse. Sellisel juhul paranevad nad rutem kui need, kes igapäevaselt küüslauguga ei maiusta. Küüslaugu ravitoime seisneb selle seene- ja bakterivastastes omadustes.  

Liiguta end
Kui väljas puhub külm tuul, on sport ilmselt viimane asi, millele oma soojas pesas diivani peal mõtled. Siiski ei tasu talveunne vajuda, sest nii oled haigustele vastuvõtlikum. Ka korrapärane treening on sinu immuunsüsteemile kasulik. Uuringud näitavad, et terve aasta vältel iga päev 30 minutit kõndivatel naistel on poole võrra väiksem tõenäosus haigestuda kui neil, kes end üldse ei liiguta. Samuti on oluline teada, et gripp ja eriti seagripp mõjub rängemini ülekaalulistele. Arstid ei tea veel täpselt selle seaduspära tagamaid, kuid tõdevad, et ülekaalulised tõesti põevad neid haigusi raskemini. Heas vormis olevad inimesed saavad haigustest üle kergema vaevaga. Hea füüsilise vormi säilitamiseks ongi vaja õigesti toituda ja regulaarselt sportida. 

Puhka piisavalt
Gripihooajal on tähtis ka korralik lõõgastumine. Carnegia Melloni ülikooli teadlased Pittsburghis avastasid, et alla seitsme tunni ööpäevas magavad inimesed jäävad kolm korda tõenäolisemalt grippi. Magamine aitab immuunsüsteemil end taastada ja tugevdada. Seega on loogiline, et vähene uneaeg muudab su haigustele vastuvõtlikumaks. Roni varakult linade vahele ja katsu magada kaheksa tundi või isegi rohkem.  

Ära mängi kangelast
Kui su pea valutab, kurk on valus ja nina tilgub, pole mõtet minna kooli ega tööle. Sind rünnanud tõbi on kõige nakkavamas faasis. Selles haiguseetapis otsustatakse sageli kangelast mängida ning sümptomitest hoolimata tööle või kooli minna. Tegelikult oled sa sel ajal teistele ohtlik, sest võid neid nakatada. Pärastpoole, kui su nina on kinni, sul on kole köha ja ninasekreet omandab kollaka tooni, on keha viirusest vaikselt juba võitu saamas ja sa ei kujuta teistele enam ohtu. Haigus on kõige nakkavam just algfaasis. Proovi paar päeva inimestest eemal olla, et säästa nende tervist.  

Kavalda pisikud üle
Gripp levib kergesti, kuid ka nakatununa on võimalik kaaslasi selle eest kaitsta. Haigus levib kahel viisil. Esiteks võiksid sisse harjutada kombe aevastamisel suu ja nina katta, sest muidu lendavad nakkuspiisad suurel kiirusel ümbritsevasse õhku, kust teised neid sisse hingavad. Teine võimalik viis gripiviiruse saamiseks on nakatunud inimeste ja esemete puudutamisel. See võib juhtuda kätt surudes, taskurätti üles korjates või näiteks haige inimese pastakat kasutades. Kui oled haige, siis jälgi, et sinu pabertaskurätid oleks alati korralikult prügikastis. Veel parem on need veega tualetipotist alla lasta. Kui haige on pereliige, tuleks kodus regulaarselt kuuma seebiveega pindu pesta. Samuti puhasta esemeid, mida haige võib kasutada – ukselingid, telefonitoru ja televiisoripulti. Selleks kasuta äädikaga niisutatud lapikest. 

Hoolitse enda eest
Külmetuse ja gripi vastu pole ühtki imeravimit. Rohud ainult leevendavad sümptomeid, kuid ei ravi organismi tervikuna. Parim, mida teha saad, on kodus soojas püsimine. Joo palju vedelikke ja puhka piisavalt. Vanurid, rasedad ja nõrgema tervisega inimesed peaksid pöörduma kindlasti arsti poole, enne kui üritavad end ise ravima hakata. Loomulikult tuleb seda teha ka kõigil teistel, kui enesetunne oluliselt halveneb ja haigus ei taha üle minna.  

Üllatavad köhaleevendajad
Šokolaad: uuringud alles käivad, kuid on võimalik, et tahvel šokolaadi võib leevendada köha.
Viinamarjad: haigetele inimestele kingitakse alati viinamarju. Sel on ka põhjus – viinamarjad on rögaeritust soodustava toimega ja hoiavad ära ummistusi, mis köhima ajavad.
Sibulad: ka neil on köhaleevendav toime. Mõju on parim, kui süüa sibulaid toorelt. Maitse pehmendamiseks võid neile lisada soola ja pipart.
Kuum vesi: lisa 5-6 tilka eukalüptiõli kausile kuumale veele, pane rätik üle pea ja hinga sügavalt sisse.  

Buduaar Shopping sügis 2011