KOGE ROMANTIKAT KAUNI looduse rüpes

Merit Boeijkens

Buduaari ajakiri

Liisbet Saue

„Ma tahaksin kõnetada inimesi, kes otsivad midagi teistsugust,“ ütleb romantikadisaineri kingadesse astunud tuntud stilist Merit Boeijkens. Ta on võtnud südameasjaks pakkuda inimestele liitvat kooskogemist, korraldades ausa toiduga romantilisi piknikuid Eesti looduse salasoppides.

Merit ütleb, et tegelikult loob romantikat inimene ise, aga tema aitab seda lihtsamalt tarbida. „Soovin, et inimestel oleks elus palju erilisi hetki. Minu teenuse abil saab inimene kogeda romantilist elamust ilma et peaks ise väga palju vaeva nägema. Kui räägime piknikust, võib romantika kaduma minna, kui naine terve päeva küpsetab, asju pakib, need auto peale viib ja muretseb, ega ta midagi ei unustanud, mööbli metsa vedamisest rääkimata. Kui meil tekivad kohustused, ka meeldivad, võtab see ära vabaduse lihtsalt olla, sest ühtlasi tekib ka vastutus.“

Meeled on romantikale rohkem avatud, kui teeme asju, mis on meie jaoks uudsed

Meriti roll on hoolitseda n-ö kardina taga kõige eest: valida välja asukoht, kokata maitsev menüü ja katta laud nii, et kui inimesed kohale jõuavad, saavad nad lihtsalt nautida. „Meeled on romantikale rohkem avatud, kui teeme asju, mis on meie jaoks uudsed. Olles kohas, kus pole varem käinud või olukorras, mida varem ei ole kogenud, oleme seal päriselt kohal.“

Romantikadisaineri kujunemine

Pikalt stilistiametit pidanud Meriti uue rolli kujunemisele andis tõuke koroona, sest äkitselt oli käes palju vaba aega. „Olen juba pikka aega armastanud looduses matkata ja naudin hobikorras toidu valmistamist. Mulle meeldib inimeste eest hoolitseda, lauda katta, pildistada – kogu visuaalne pool. Käisin koroonaajal hästi palju sõpradega metsas ja korraldasin neile piknikuid ja võtsin kõik asjad kaasa. Üks väga hea sõbranna küsis, et miks ma seda teistele ei paku, kui see mul nii hästi välja tuleb. See oli julgustav,“ meenutab Merit, kes usub, et läheduse suurendamiseks inimsuhetes ei piisa ainult rääkimisest, vaid tuleb ka koos kogeda. Läbi ühiste mälestuste tekib sügavam mõistmine.

Kui jagad kellegagi erilist kogemust, siis see liidab

On tehtud uuringuid, et inimesed tunnevad suhetes kõige enam puudust just romantikast. „Mina usun tugevalt, et liitvad kogemused värskendavad ka pikaajalist suhet ja emotsionaalne side on väga oluline. Alati ei pruugi aja leidmine lihtne olla, sest kõigil on kohustused ja rutiin. Ei tasu arvata, et teame oma partnerist kõike ja püsime koos vaid sellepärast, et oleme nii harjunud. Uues situatsioonis avastame oma partneris ka teistsuguseid tahke. Inimesed vajavad sügavama sideme loomiseks tunnetuslikku koosolemist ja kogemist. Kui jagad kellegagi erilist kogemust, siis see liidab. Arvan, et suhetes on sellest puudus,“ tõdeb Merit ja toob välja, et romantiline piknik ei pea tingimata paarisuhtele orienteeritud olema. Miks mitte jagada ilusaid hetki ka sõbranna, kolleegi või näiteks emaga? „Romantikat võib serveerida väga erinevas kastmes,“ julgustab ta.

Mis on romantikapakett?

Erilise elamuse tarvis on Merit kokku pannud romantikapaketi, mis hõlmab isevalmistatud hooajalist menüüd, kaetud lauda ja privaatset salakohta Eesti looduses. Kui on erisoove, saab kõike vastavalt kliendi nägemusele kohandada. Vajadusel organiseerida kasvõi hobusega saabumise või esineja. Enamasti kestab piknik paar tundi, kui inimesed jõuavad kohale ja naudivad. Vahel soovitakse ka pärast pildistada või jalutada. „Piknikule tulles võib arvestada enam-vähem sama ajakuluga, mis restorani sööma minnes. Kedagi ma ära ei aja,“ ütleb Merit soojalt. Piknikule jõudes näitab romantikadisainer kätte, milline on menüü, kus vajalik asub ja jätab siis inimesed teineteise seltskonda nautima. Soovin, et minu kohalolu ei oleks segav. Inimesed helistavad, kui nad on lõpetanud ja siis lähen ning koristan asjad ära.“ Vastavalt asukohale ja olukorrale kasutab Merit piknikuaega kas ümbruskonnas jalutades või raamatut lugedes, sest ettevalmistamine on suur töö.

Kuna naine on sage matkaja, on ta sobivad piknikukohad enda jaoks ära registreerinud. Siiamaani on suurem osa kliente olnud Tallinna ümbrusest ja enamasti soovitakse, et piknikukoht ei asuks linnast väga kaugel. „Kuna täna on looduses liikumine väga populaarne, ei saa ma garanteerida, et kunagi keegi mööda ei käi, aga üritan siiski leida privaatsemaid ja vaiksemaid kohti, kuhu pääseb kerge vaevaga ligi. Mul on alati ka hea meel, kui inimestel on endal eriline koht, kus soovitakse piknikut korraldada. Näiteks vanavanemate talukoht, kus talu enam ei pruugigi olla, aga on näiteks õitsev õunapuu,“ innustab naine olema loov. Üldiselt selgub kohavalik koostöös klientidega, kuid arvestama peab ka hooajaga. Talvel on näiteks metsas parem, sest tuult pole nii palju. Suvel on jällegi mere ääres rohkem valgust ning vähem sääski.

Aastaajast inspireeritud menüü

Nii nagu kohavaliku puhul saavad sõna aastaajad, peituvad kindlad tõed ka menüüvalikus. „Selleks ei pea olema Hiina meditsiini raviarst, et teada, kuidas mõned toidud meid soojendavad ja teised jahutavad. Talvel eelistan pakkuda pajarooga, läätsesuppi, karrit. Toite, mis on pigem keedetud ja vürtsikad ning kuhu on lisatud ingverit ja tšillit. Joogiks näiteks ingveri-vaarikateed meega ja alkoholina ürdiviina. Need asjad panevad vere käima ja annavad sooja. Suvel on seevastu rõhk kergematel salatitel, smuutidel ja valgel veinil. Toit peab olustikku toetama.“ Menüü saab alati enne piknikut läbi rääkida, et arvestada toidutalumatuste ja eelistustega. Vastavalt eelistustele oskab Merit oma soovitused välja pakkuda. „Mul on oma toidud, mis mulle meeldivad ja mida heameelega pakun, aga olen avatud, sest nii ei lähe kokkamine igavaks. Mulle meeldib õppimisprotsess ja muutumine ning enamasti ei tee ma toitu retsepti järgi, vaid iga kord natuke erinevalt. Kui teha toitu kire ja armastusega, maitseb see teistmoodi. Isegi kaerahelbepudru saab ära rikkuda, kui teha seda tüdinult,“ ütleb Merit, kes üritab menüü kohaldada kliendi vajadustele ja sinna alati ka natukene ennast lisada.

Toit peab olustikku toetama

Elamus ootab

Rääkides romantilisest piknikust õues, ei saa mööda minna Eesti ilmast. Mis saab siis, kui vihma sajab? Merit soovitab siinkohal järele mõelda, kas vihm on ikka kõige hirmsam asi, mis piknikul juhtuda võib. „Vahel tulevad meie ellu sündmused, mis pole planeeritud, aga teevad meie elu ilusamaks ja rikkamaks ning saame sellest targemaks. Vihmasadu on nii väike asi. Usalda saatust ja ole avatud, sest meil pole elus garantiid. Võib-olla see väike risk hoiabki meid elavana ja sütitab rohkem kirge,“ julgustab ta ilma pärast mitte muretsema ja end elamustele avama. „Minu teenus ei ole eluks hädavajalik, aga kui inimene tahab teha midagi teistmoodi või saada eredat elamust, on see hea võimalus. Kõige olulisem on, et inimesel oleks soov,“ innustab Merit lisaks armastatule piknikule kutsuma ka sõbrannasid või hoopis kolleege. „Ma alustasin küll piknikuga kahele, aga on olnud palju soovijaid, kes on tahtnud tähistada suuremas seltskonnas.“ Kui romantikapaketi baashind kahele on kokku 170 eurot, mis hõlmab nii sööki, jooki kui orgaanilist veini, siis suuremate seltskondade puhul sõltub hind kokkuleppest. Soovijatel on võimalus sündmus 50 euro eest läbi Meriti fotosilma ka jäädvustada.