KONTROLLI – AINULT SINA saad seda teha!

Buduaar

Foto: Ida-Tallinn Keskhaigla

Igal aastal saavad paljud naised Eesti Haigekassalt kutse rinnavähi ja emakakaelavähi sõeluuringule. Tasuta uuringute eesmärk on kasvajate teket ennetada või avastada vähki selle võimalikult varajases staadiumis. Ennetustegevus ja vajadusel õigeaegselt alustatud vähiravi päästab elusid ning tõstab oluliselt inimeste elukvaliteeti.

Emakakaelavähk on salakaval haigus, mis võib areneda naise kehas märkamatult aastaid, enne kui tekivad sümptomid. Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse naisi vanuses 30-65 aastat iga viie aasta järel. 2021. aastal ootame emakakaelavähi sõeluuringul naisi sünniaastaga 1956, 1961, 1966, 1971, 1976, 1981, 1986 ja 1991.

Erinevalt teistest vähkkasvajatest, on emakakaelavähi puhul teada selle tekitajad inimese papilloomiviiruse (HPV – Human Papilloma Virus) kõrge riskiga viirusetüved.  Ida- Tallinna Keskhaigla naistearsti dr Külli Erlangi  sõnul levivad need viirused nahk-naha kontakti kaudu ja sugulisel teel. „80% inimestest nakatuvad elu jooksul mõne HPV tüvega ning enamasti paranetakse neist kahe aasta jooksul. Kuid naistel, kel viirus jääb püsima, võivad tekkida muutused emakakaelarakkudes“ selgitab dr Erlang.
Emakakaelavähi sõeluuringu käigus tehakse HPV-test ja vajadusel tehakse samast analüüsimaterjalist vedelikul põhinev PAP-test, mille abil leitakse üles vähieelsed muutused emakakaela rakkudes. „Mida varem vähieelsed muutused või ka vähimuutused emakakakaelal avastatakse, seda paremad on ravitulemused,“ kinnitab dr Erlang. Ida-Tallinna Keskhaigla mammoloogi dr Gabor Szirko sõnul ei ole rinnavähi tekkimise mehhanism päris selge ja ei saa välja tuua ka selgeid riskifaktoreid, mida saaks teadlikult vältida. „ Sellepärast on ennetustöö väga oluline. Rinnavähi eduka ravi aluseks on varakult
avastatud haigus ja kiire tegutsemine,“ rõhutab dr Szirko. Rinnavähi sõeluuringule oodatakse 50–69-aastasi naisi iga kahe aasta järel. 2021. aastal ootame rinnavähi sõeluuringule naisi sünniaastaga 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967, 1969, 1971, kellele viimase 2 aasta jooksul ei ole mammograafilist uuringut tehtud. Rinnavähi varajaseks avastamiseks kasutatakse mammograafiat. See on tervisele ohutu rinnanäärme röntgenuuring, mille ajal tehakse ülesvõte mõlemast rinnast. Uuring kestab koos riietumisega kuni 15 minutit.

Sõeluuringule Ida-Tallinna Keskhaiglas saab registreerida telefonil 666 1900.
Nii emakakaelavähi kui rinnavähi sõeluuringul osalemine (ka ravikindlustamata
patsiendile) on tasuta.

https://www.itk.ee/patsiendile/soeluuringud