Kuidas käituda, kui sõbrannast saab sinu uus ülemus?!

Kuidas käituda, kui sõbrannast saab sinu uus ülemus?!

Tööl sõprade omamine on hea stressileevendaja. Saate koos peale tööd veiniklaasi ääres kollegide üle arutleda, viimaste koolituste üle naerda, arvutite ja tehnika üle kurta ning ülemuste poolt tekitatud frustratsioonist end välja elada.

Tööl sõprade omamine on hea stressileevendaja. Saate koos peale tööd veiniklaasi ääres kollegide üle arutleda, viimaste koolituste üle naerda, arvutite ja tehnika üle kurta ning ülemuste poolt tekitatud frustratsioonist end välja elada. Aga mida teha siis, kui su sõbrannast saab järsku su ülemus?

Sõbranna positsioonimuutus võib sõpruse muuta pingestatuks, eriti siis kui allud otseselt talle.

Alguses võib juhtuda, et kumbki ei oska selle muutuse suhtes hoiakut võtta. Kui sõpruses ühe poole staatus muutub, muudab see reegleid kõikides suhetes, mis tal teistega on.
Kuidas te suhtlete ja väärtustate üksteist võib muutuda. Näiteks kui passiivsemast sõbrast saab ülemus sellele, kes on tavaliselt harjunud liider olema, on mõlemal probleeme suhte uue dünaamikaga harjumisel.

Samuti muutub ühe sõbra ülemuseks saamisel aeg, mida kumbki suhte püsimiseks panustab. Näiteks võib juhtuda et teil on sõbraga kirjutamata reegel iga reede peale tööd pubisse dringile minna. Kui üks teist saab järsku ametikõrgendusega ülemuseks ei pruugi tal selleks enam iga nädal aega jätkuda.
Psühholoogide sõnul on olulisimaks võtmeks sellise olukorraga hakkama saamiseks suhtlemine. Nad on ka välja töötanud rea nõuandeid:

Vana reegel: ülemus on su vaenlane. Paljude arvates on ülemus vastand, kui ka sulle nii tundub, peaksid oma arusaamu muutma.
Uus reegel: ülemus on su sõber. Räägi oma sõbrannaga, mis on tema ootused sinu kui tema otsese alluva suhtes.

Vana reegel: me saame ükskõik millest rääkida. Enamuste sõpruste juures on kirjutamata reegel, et te peaksite jagama oma sügavamaid mõtteid igapäevaste teemade kohta nagu töö ja isiklik elu.

Uus reegel: me saame rääkida enamustest asjadest, kuid mitte kolleegidest ja konfidentsiaalsest infost. Arutage sõbrannaga milliseid teemasid te ei tohiks enam puudutada. Näiteks tema uue töö saabudes peaksite vältima kolleegide tööalaste ja ka isiklike küsimuste üle arutamist.

Vana reegel: me sööme iga päev koos lõunat. Paljudel suhetel on rütm kui tihti midagi koos tehakse. Kuid nüüd kus ühel on ülemuse positsioon ei pruugi tal enam nii palju aega olla või see võib näida poliitiliselt ebakorrektne, et ta veedab nii palju aega koos ühe alluvaga.
Uus reegel: saame kokku töövälisel ajal. Tunnistage endale, et peate oma tavasid muutma ja pingutama pisut rohkem, et tööajast väljaspool kokku saada.

Vana reegel: mina olen selle sõprussuhte liider. Vähesed suhted on võrdsed. Võib juhtuda et just järgija saab ülemuseks.
Uus reegel: olen endiselt suhte liider, kuid tööl olen kaastöötaja, kes peab andma võrdse panuse. Mõlemad sõbrannad peavad tunnistama, et suhte liider peab töö juures vahel selle õiguse teisele üle andma.

Neid nõuandeid järgides ja mis peamine – omavahel suheldes, võib see üleminek teie sõprussuhtes minna libedamalt ja vähemate konfliktidega.

 

Buduaar.ee