Märgid, mis kinnitavad, et vajad terapeudi abi

3 kommentaari
Märgid, mis kinnitavad, et vajad terapeudi abi

Vaimne tervis võib alt vedada igaüht ja märgid sellest avalduvad tihti ootamatul moel. Kuidas aru saada, millal tuleb abi otsida?

Vaimne tervis võib alt vedada igaüht ja märgid sellest avalduvad tihti ootamatul moel. Kuidas aru saada, millal tuleb abi otsida?

Sa tajud kõike eriti intensiivselt
Iga emotsioon, mida sa läbi elad, haarab sind täielikult enda võimusesse. Kui su teele satub mõni takistus, arvad sa jalamaid, et kõik läheb halvimat võimalikku rada pidi. Iga väike mure tundub hiigelsuur, reaalsustaju kipub kaduma. Selline seisund halvab, viib paanikasööstudeni ja sunnib sind lõpuks hirmust kõige ees koju nelja seina vahele. Sa vajad kindlasti abi.

Oled midagi hirmsat läbi teinud
Keegi su lähedastest on surnud, sa oled üle elanud lahkumineku või kaotanud töö ja hoolimata möödunud ajast ei suuda sa lõpetada sellele mõtlemist. Me kipume eeldama, et ükskord need painajalikud mõtted ikka kaduma peavad, aga teinekord ei lähe need kõrvalise abita kusagile. Traumajärgne endassetõmbumine ja ülienergilisus on mõlemad halvad näitajad, sest pealtnäha väga rõõmus inimene võib kohutava šoki järel tegelikult olla kokkukukkumise äärel.

Seletamatud valud
Su immuunsüsteem veab alt, pea ja kõht valutavad tihti, aga põhjust justkui pole. Kui me oleme emotsionaalselt häiritud, mõjutab see kogu meie keha, ka füüsilist poolt. Tekivadki seletamatud valud, me haigestume kergemini. Ka lihastõmblused võivad olla seotud meie vaimse seisundiga.

Meelemürgid
Sa pead pidevalt midagi tarvitama, et mõistuse juures püsida. Olgu selleks alkohol, narkootikumid või tubakatooted, igal juhul kipud sa nendega liialdama, sest tunned, et muidu variseksid koost. Sinu “meelemürgiks” võib olla ka toit, kaldud liigsöömisele. Kõik need vahendid aitavad sul enda meelest stressi maandada, kuid tegelikult ainult hävitad iseennast.

Rahulolematus tööl
Kui ülemused, kes varem sinuga rahul on olnud, hakkavad märku andma, et midagi on valesti, võid olla kindel, et sinu vaimne seisund on kohe päris kindlasti nii kehv, et vajad abi. Ilmselt on langenud su keskendumis- ja tähelepanuvõime. Kuna sa veedad palju aega tööl, siis tagasisidet kolleegidelt tasub võtta tõsiselt. 

Sa ei sobitu enam kuhugi
Seltskondades, kus varem end kui kala vees tundsid, et sobi järsku enam miski. Sa ei taha kedagi näha, kellegagi suhelda, inimesed tunduvad nõmedad ja tühised. Eriti ärritavad on need, kellel läheb väga hästi. Pöördu terapeudi poole – ta aitab sul asju jälle helgemas valguses näha.

Suhted on karile jooksmas
Sa ei suuda oma lähedastele rääkida, kuidas sa ennast tunned ja millisena maailma näed. Sa tunned end kallite inimestega suheldes kogu aeg halvasti ja ei taha ennast avada. Spetsialistiga rääkimine võib siinkohal aidata.

Su sõbrad tunnevad muret
Vahel näevad sõbrad kõrvalt murettekitavaid märke, mida sa ise tähelegi ei pane. Kui mõni lähedane sulle ütleb, et tunneb sinu pärast muret, siis ära suhtu sellesse kerglaselt – mõtle järele, kas tal võib õigus olla? Kas vajaksid ehk tõesti abi?

Terapeudi poole pöördumist ei tasu peljata. Vahel aitab juba ainuüksi võõrale inimesele murede kurtmine neile lahendust leida. Ja õigel ajal lahendatud vaimsed mured aitavad ära hoida suuremaid katastroofe.

Allikas: Huffingtonpost

Buduaar.ee