Reklaam sulgub sekundi pärast

Miks alkohol ja sport ei sobi kokku?

Teaduslikud uurimused näitavad, et alkohol võib pärssida füüsilist sooritust ning võib hävitada sinu sportliku vormi juba päevaga. Ja seda mitmetel mõjuvõimsatel põhjustel:

 

Teaduslikud uurimused näitavad, et alkohol võib pärssida füüsilist sooritust ning võib hävitada sinu sportliku vormi juba päevaga. Ja seda mitmetel mõjuvõimsatel põhjustel:

*Kui juua alkoholi 24 tundi enne sportimist, suureneb tõenäosus, et tekivad lihaskrambid.

* Alkohol mõjutab keha võimet toota toidust energiat, aeglustab reaktsioonikiirust, suurendab kehasoojuse kaotust ja vähendab vastupidavust.

* Keha vajab peale treeningut veevarude taastamist. Juues alkoholi jätkub kehas dehüdratatsioon ning vee väljutamine kehast.

* Kui jood alkoholi õhtul, enne sportimist, siis ei pruugi sul jätkuda sportmiseks energiavarusid. Samuti alkoholi tarbimine enne või sportimise ajal võib viia vigastusteni. Alkohol pikendab taastumise ja paranemise aega.

* Alkohol mõjub reageerimiskiirusele ka tunde pärast tarbimise lõpetamist. Alkohol mõjutab kesknärvisüsteemi ja aeglustab info töötlemist ajus, mis omakorda mõjutab reaktsiooni, koordinatsiooni, täpsust ja tasakaalu - kõike seda, mida on sportlasel vaja püsimaks tippvormis. 

Rootsi mäesuusakoondises läbi viidud uuringus, kus sportlased jõid nii palju alkoholi, et alkoholi sisaldus veres oleks 0,35 promilli, oli tulemus ilmselge: 8 sportlasel 9st halvenes tulemus märkimisväärselt ning muutused olid nii suured, et seda, kas inimene on joonud või mitte, suutsid treenerid ka palja silmaga aru saada.

* Alkoholi tarbimine  vähendadab ka  treeninguks vajalikku veresuhkru taset.

* Alkoholi juues väheneb kehas testosterooni tootmine ning maks muudab testosterooni östrogeeniks. See toimub nii pikemaajalise alkoholitarbimise korral kui ka üksikute suures koguses alkoholi tarbimiste puhul. Kuna testosteroon aitab kaasa lihaste ülesehitamisele, vähendab see lihaste kasvu ning taastumist.

 

Allikas: goodsports.com.au

 

Triin Tisler