Reklaam sulgub sekundi pärast

Miks sa tegelikult mossitad?

Katkilõigatud sõrme saab plaastriga parandada, aga mida teha kehva tujuga?

Katkilõigatud sõrme saab plaastriga parandada, aga mida teha kehva tujuga?

"Me kipume kehva tuju ravima sarnaselt viirusele - on probleem ja selle vastu tuleb midagi "sisse võtta", et see kaoks. Niisiis läheme kinno, sööme kilo jäätist või joome tekiilat. Aga tõde on see, et kehv tuju pole viirus - sa ei saa sellest niisama lihtsalt jagu," selgitab psühholoog Guy Winch Huffingtonpostis.

Tusatuju vastu aitab enamasti hoopis see, kui jõuame jälile põhjusele, ja siin on kolm enamlevinumat neist. Näited probleemide juures on esitatud puhtalt näidetena, tõrjutus, komplimentide ebakohasus ja süütunne võivad väljenduda ka sajal muul moel.

Tõrjutus

Põhjus võib olla tohutusuur - näiteks nõuab mees lahutust. Kuid piisab ka märksa vähemast: tuled eksootiliselt puhkusereisilt, postitad kaunid fotod Facebooki ja ootad sõprade reaktsiooni. Aga seda ei tule. Kõik need sõbrad, kelle sündmustele sina alati kaasa oled elanud, ignoreerivad sind järsku. Tobe põhjus, aga teeb väga haiget.
Või siis unustavad töökaaslased su lõunale kutsuda. See võib haiget teha isegi siis, kui lõunatama läinud seltskond ei kuulu su lemmikute hulka.
Kuidas sellest üle saada
Kui sõbrad su fotosid ei kiida, palu neil seda teha! Saada neile sõnum ja küsi, mida nad piltidest arvavad ning lisa, et reis oli väga tore. "Kindlasti avaldavad paljud seepeale oma arvamust. Sama kehtib ka kõigi teiste sarnaste olukordade kohta. Inimestel lihtsalt ei pruugi olla aega, neil jäi sinu jaoks oluline info kahe silma vahele, nad ei märganud. Siis juhi nende tähelepanu, ära nukrutse üksi.
Ja see seltskond kolleege, kes sind lõunale ei kutsunud? Suhtle parem nende töökaaslastega, kes sulle meeldivad. Esita ise kutseid ja tee plaane inimestega, kellega tõsiselt sobid. Need, kes sind unustavad, pole nagunii vaeva väärt.

Komplimendid

See võib tunduda tobe, aga ka komplimendid võivad meile haiget teha. Eriti madala enesehinnanguga inimesed ei pruugi kiiduavaldustega toime tulla, sest need lähevad konflikti nende mina-pildiga ja võivad neid end veelgi halvemini tundma panna.
Näiteks: 19aastane naistudeng ei leia endale kuidagi kohtingukaaslast, aga iga kord, kui ta koju läheb, kiidavad vanemad, kui ilus ta on. See paneb naise end kord korralt halvemini tundma - kui ma nii ilus olen, miks keegi minuga välja ei tule?
Kuidas sellest üle saada
Kui kõik sind milleski kiidavad ja sina ise tunned vastupidist, ürita end veenda. Mõtle oma tugevatele külgedele, pane need kirja. Pane iga enda meelest nõrga külje kohta kirja paar positiivset. Näiteks: "Võib-olla pole ma kõige kaunim, aga ma olen toetav, mul on hea huumorimeel ja empaatiavõime. Ma olen hea kuulaja." Selline loetelu aitab sul üsna tõenäoliselt tuju tõsta. 

Süütunne 

Kui me kellelegi haiget teeme või tegemas oleme, haarab meid süütunne. Ja kui me selle käes vaevleme, on päevselge, et me ei tunne end hästi - tuju langeb, meeleolu kaob.
Kuidas sellest üle saada
Kui oled kellelegi haiget teinud, on üks väga levinud viis olukorda (ja oma enesetunnet) parandada: vabanda. Ja tee seda korralikult! Viieaastasele on lubatud tormata tuppa, pomiseda moka otsast vabandussõnad ja siis jälle lahkuda. Täiskasvanu peaks suutma veidi paremini. "Palun vabandust!" peab kõlama selgelt, su kehahoiak ja ilme peavad väljendama kahetsust. Ära hakka leiutama põhjuseid, miks sa kaaslase suhtes halvasti käitusid. "Näiteks kipume me heietama, et hilinesime üliolulisele kohtumisele sellepärast, et buss ei tulnud õigel ajal. Ja et kui seda poleks juhtunud, oleks kõik hästi. Ja lõpuks tundub meile endile, et kõik saigi korda - mina pole ju süüdi, see neetud buss! Aga säästa kaaslast sellest jutust. Vabanduse eesmärk pole panna sind ennast hästi tundma, see peab lohutama su kaaslast," õpetab Winch. Kui kaaslane ei tunne, et vabandatud on vabanduse pärast, ei kipu ta andestama. Ja sul pole lootustki, et tuju paraneb.

 

Buduaar.ee