NAINE, VALI ENNAST! Õnnekoolitaja õpetab, kuidas ja miks

Monika Kuzmina

Kaidi Karilaid / Foto: Marje Kärner

Õnnekoolitaja ja Access Consciousness vahendaja Kaidi Karilaid selgitab, et enda valimine tähendab seda, et oled pühendunud iseenda elule, kõnnid oma rada ja järgid enda tõde. Räägime lähemalt, kuidas ja miks seda teha!

Enda valimine väljendub selles, et oled kogu aeg kasvavalt iseendaga austav, usaldav, haavatav ning tänulik. See ei ole ühekordne tegevus, vaid kogu aeg iseenda elu prioriteediks seadmine. Eriti oluline on keerulistel aegadel iseennast usaldada ja austada, sest muidu läheb fookus mujale ja sa ei loo enam iseenda elu. Just sellepärast soovitab Kaidi sellele teemale pühenduda.

Iseenda valimine on oluline

Kaidi sõnul on iseenda valimine oluline, sest nii oled maailmale inspiratsiooniks olles iseenda elus kerguse, rõõmu ja hiilgusega kohal. Sa ei lähe draamaga kaasa ja kogu maailm saab sellest teadlikumaks. Sa oled teistele inspiratsiooniks, kui jätkad oma elu loomist, vaatamata sellele, et ümberringi on keerulised ajad.

Mis oleks siis, kui keerulised ajad lõppeks seda kiiremini, mida rohkem inimesi seda valib? Seda me kõik ju soovimegi.

Kaidi iseenda valimise hetki on olnud mitmeid – näiteks see, kui ta jäi 23-aastaselt lapseootele ja töötas parvlaeval Estonia. Süda oli paha ja keha ei tahtnud voodist välja tulla. Ta otsustas teha seda, mis oli tema jaoks sellel hetkel kõige kergem. Ta valis töölemineku asemel kojujäämise, ehkki teda oleks võidud vallandada. Laev uppus samal ööl. „Paljud inimesed on väsinud, tahavad puhata ja magada, nende kehad annavad sellest märku. Nad võtavad valuvaigistit ja lähevad tööle. Kas see on iseenda valimine?“ soovitab ta mõelda.

Teise näitena toob ta suhtest lahkumise. „Küsisin endalt, et kui ma jätkan või kui lahkun, siis mida see mu ellu loob. Teadsin, et kui lahkun, loob see mulle suurepärasema tuleviku ja teistsugust võimalikkust, mida olen oma ellu alati soovinud. Jah, lapsed olid frustreeritud, jätsin maha kogu oma vara, elukoha. Paljud ei soovinud minuga enam suhelda. Aga sisimas teadsin, et see valik loob mulle tulevikuks võimalusi, kus saan rohkem kasvada,“ selgitab ta.

Tihti aga inimesed ei tee selliseid otsuseid. Kaidi sõnul ongi asi selles, kui palju inimene ennast austab. Kui ei austa, püüab ta teha kõike, et teistel oleks hea, aga mitte tal endal. Kui inimene usaldab enda teadlikkust, teab ta, millal on aeg endalt küsida, kas minna lahku. Inimesed ei julge olla iseenda elu ja valikute suhtes haavatavad ning sellest rääkida. Haavatavus on nähtav olemine, nii et sa ei peida endast ühtki osa.

Iseenda valimine ei ole tõestamine ega millegi õigustamine.

Keegi ei ole meile õpetanud, kuidas olla meie ise

Kaidi tõdeb, et suur osa inimkonnast ei austa ega usalda ennast. Keegi ei õpeta meile, mida tähendab olla aus iseendana ja endale kindlaks jääda. Keegi ei ole meid õpetanud oma südamehäält kuulama.

Küsimus on: mida saan mina teha maailma jaoks, et inimkond hakkaks oma südant kuulama? Mõtle, kui kõik hakkaksid kuulama oma südant ja lõpetaksid ära kahtlused, unustaksid ära õpetused, et enda austamise asemel peab teiste pärast. Unustaks ära selle, et oleme ohvrid ja palju kannatanud. Kui iga inimene vaataks enda sisse ja saaks aru, et sina iseoledki kogu maailm ja maailm oled sina. Kui teed muutuse ja hakkad oma südame häält kuulama, oled inspiratsiooniks ka teistele inimestele.

Kaidi soovitab, et kui sa pole harjunud oma peaga mõtlema ja oma südant kuulama, küsi endalt: milline oleks elu, kui kuulaksid oma südamehäält? Millisena sa päriselt soovid, et sinu elu välja näeks? Mis siis, kui see on päriselt võimalik ja kui sa seda valima hakkad, saab kergusega ilmuda kõik, mida oled püüdnud saavutada sabassörkimise ja käsutäitjana?

Esimesed sammud elu muutmise poole

Millised on esimesed sammud, kui oled otsustanud oma elu muuta? Kaidi soovitab kirjutada paberile viis küsimust ja hinnata neid iseenda jaoks kümne palli süsteemis.

·       Kuidas on mul lood iseenda austamisega?

·       Kuidas on lood iseenda usaldamisega?

·       Kas sa lubad endal lihtsalt olla? ? Ehk sa ei piitsuta, kamanda ega kontrolli ennast.

·       Kuidas on lood iseenda ees haavatav olemisega? Kas julged vaadata otsa asjadele, mis su enda sees toimuvad?

·       Kuidas on lood iseendale tänulik olemisega?

Teadvusta seda, et asjad on praegu nii. See pole õige ega vale, hea ega halb. Edasi saad küsida endalt küsimusi igal hommikul:

·       Kuidas saan  täna iseennast rohkem austada?

·       … ennast usaldada?

·       … endale tänulik olla?

·       …. endaga haavatav olla?

·       …. endal lihtsalt lasta iseendana olla?

Kui küsid neid küsimusi, tee iga küsimuse järel paus. Teadvusta, mis on need asjad, mida saad täna teha või valida, mis on sinuga austavad. Nende küsimustega kutsud oma ellu rohkem võimalusi. Ära tee seda üks või kaks päeva, tee igal hommikul vähemalt kuu või kaks.

Julgustust annab see, kui igal õhtul märkad kolme asja, mis on muutunud enese austamises, usaldamises, lubamises, haavatavuses, tänulikkuses. Märkamine hakkab kinnistama, et oled õigel teel ja hakkad end tunnustama. Siis muutub ka maailm su ümber.

Õnnelik olemiseks ei ole vaja probleeme lahendada

Inimesed jõuavad enamasti Kaidi juurde, sest arvavad, et neil on probleemid. Kas rahamured, enesekindluse puudumine, kõikvõimalikud takistused või välisest maailmast põhjustatud mõjutused. Kui nad ära lähevad, saavad nad aru, et neil ei ole probleeme. Kaidi ei anna ühtegi lahendust, nad saavad läbi seansi teadlikkuse, et neil ei ole ühtegi probleemi, sest kõik, mida nad nimetavad probleemideks, on soovimatus ja oskamatus näha iseenda suursugusust ja seda, mis tegelikult võimalik on. Neil on tahmatus vastu võtta ning pigem kaitsta ja vältida teadlikkust, et on valik otsekohe olla vaba, õnnelik ja rõõmus.

Kohtumise käigus saavad inimesed inspiratsiooni sellest, et midagi enamat on võimalik kõigist neist asjadest, mida nad probleemiks peavad. Probleeme ei ole vaja lahendada, et olla õnnelik. Tasub need „probleemid“ lihtsalt jätta sinna, kus need on.

Ta kordab – kui hakkad olema endaga austav, haavatav, lubamises, usaldav ja tänulik, inspireerid sellega inimesi nägema, et ka neil on valikud.

Mida teha, kui lähedased sind otsustavatel eluhetkedel ei toeta?

Kui inimene rahuldab ainult teiste soove, hülgab ta iseenda, eraldab enda piiritu maagilisuse, eluenergia iseendast. Kaidi selgitab, et ta muutub kellekski või millekski, mis on tehislik. Eluenergia kaob, tekivad haigused, eluisu saab otsa ja tekib tunne, et enam ei jaksa ja oled täiesti üksinda.

Kui lähedased sind otsustavatel eluhetkedel ei toeta, ei peagi sa nendega hakkama saama! „Luba neil olla frustreeritud, pahased, hirmunud. Kui oled endaga lubamises ja lahke, siis näed, et see on lahke ka nendega, isegi kui nad on sinu vastu. Luba neil olla enda vastu, sest sa ise ju ei ole seda,“ selgitab ta ja lisab, et ainus asi, mida sa saad teha, on olla austav iseenda vastu. Kui sind ei toetata, luba neil end mitte toetada.