Reklaam sulgub sekundi pärast

Iidvana küsimus – mida mehed tegelikult tahavad?

Tiit Trofimov
Tiit Trofimov — FOTO: Silver Siilak

Raamatu „Lõpp on algus“ autor ja üks enesearengufestivali Ühenduses peakorraldajatest Tiit Trofimov sõnab, et on viimasel ajal märganud, et raputatakse hästi tugevalt kõiki suhtevorme – ei ole enam reegleid, et suhe tähendab, et pead elama ühe katuse all. Inimesed on palju rohkem hakanud julgema olla nemad ise.

On teine tera lubada endal kogeda kõike, mida elu toob

Trofimov leiab, et kui seda julged, siis julged ka välja tulla sellest baasprogramm-mustrist, mis inimestele sisse on programmeeritud. „Suhe ei pea olema see, et leivad on ühes kapis, on ühine laen ja olete hommikust õhtuni koos!” sõnab ta ja lisab, et näeb tihti, kuidas ei julgeta kaaslasele isegi tunnistada, et tahaks üksi tantsima minna, sest paljud peavad juba seda petmiseks.

Ta tõdeb, et eks mõni inimene ei oskagi elada muudmoodi kui n-ö kett küljes – nii tunnevad nad, et nad on suhtes, sest neid hoitakse. Küll aga on hoopis teine tera, kui elad täies vabaduses ja lubad kogeda endal kõike, mida elu toob ning julged sellest rääkida ka partneriga, kellega oled suhtes.

Kui sa ei anna inimesele ruumi muutumiseks, siis sealt ei tule midagi

Trofimovi sõnul kontrollivad meid enim hirm, süütunne ja see, et inimene ei võta vastutust enda tunnete eest. Eriti suhete algusfaasis, kui armutakse, on kõige raskem jääda iseendaks. Ei julgeta olla algusest peale sina ise, sest äkki ei meeldi kaaslasele. Varem või hiljem saab see aga läbi, sest inimene väsib näitlemisest.

Ka on suur viga arvata, et inimene jääb selliseks nagu ta on ja ei muutu – ei jää, kõik on kogu aeg muutumises. “Anna ruum inimesele muutuda ja ta hakkab muutuma. Kui sa ei anna ruumi muutumiseks, siis sealt ei tule ka midagi,” ütleb ta.

Sisemine vabadus on mehe jaoks kõige olulisem

Mida mehed siis aga tegelikult tahavad? See on Trofimovi sõnul iidvana küsimus, nagu ka see, mida tahavad naised. Trofimov arvab, et kui mees on iseendaga heas kontaktis, soovib ta tunda vabadust olla see, kes ta on. Ta rõhutab, et see ei tähenda, et ta ei võiks olla suhtes, omada perekonda või elada kellegagi koos, ent just see sisemine vabadus on mehe jaoks kõige olulisem.

“Samamoodi nagu naisedki, vajavad mehed ärakuulamist ja ei soovi hinnangute andmist,” nendib Trofimov. Naistel soovitab ta mehele lihtsalt väljendada enda tundeid, mis mehe jagamine neis tekitas, alati ei pea pakkuma välja lahendust.

“Mees soovib samamoodi nagu väike poiss tema sees ennast väljendada, mida ta tunneb, mida märkas ja mida sooviks. Kui mees seda naisega jagab, läheb elu palju ilusamaks,” on ta kindel.

Meestel soovitab ta naisele selgitada oma vajadusi läbi südame. “Ära tee seda ego- või ajutasandilt, vaid proovi end väljendada tunnetetasandil,” soovitab ta.