Reklaam sulgub sekundi pärast

KAS SINA TEAD, kuidas saada maailma parimaks saunameistriks?

Karl-Peeter Kangur
Karl-Peeter Kangur — FOTO: GoodNews, Karen Härms

Elamus SPA saunameister Karl-Peeter Kangur käis möödunud aasta septembris koos teise saunameistri Johanna Jakobsoniga esindamas Eestit üle maailma parimaid spaa- ja saunakeskuseid ühendava organisatsiooni Aufgussi võistlustel Saksamaal. Selleks, et Eesti saaks sügisel osaleda Aufgussi maailmameistrivõistlustel korraldatakse esmalt Eesti Aufgussi meistrivõistlusted, mis toimuvad 26. – 28. juulil Tallinnas Mustamäe Elamus SPA-s.

Eesti Aufgussi meistrivõistlustele on oodatud kümmekond saunameistrit nii Elamus SPA-st kui üle terve Eesti. Võistlusi tulevad Eesti meistrivõistlustele hindama kohtunikud välisriikidest, kes kuuluvad Aufgussi organisatsiooni. Kohtunikud istuvad saunaetenduste ajal erinevates saunaosades – mõni istub üleval nurgas, mõni all keskel, kolmas kuskil mujal. See on vajalik selleks, et nad tunneksid kõige paremini seda, kuidas soe õhk ja aroomid jõuaksid nendeni. Samuti saavad kohtunikud pingsalt jälgida erinevatest nurkadest, kuidas saunameister oma tarvikuid hoiab, kuidas ta neid kasutab ja kuidas ta teeb rätitehnikat.

Mis on Aufguss?

Elamus SPA saunameistrid Johanna Jakobson ja Karl-Peeter Kangur käisid septembris Saksamaal Eestit esindamas ühel maailma parimal spaa- ja saunakeskuseid ühendava organisatsiooni Aufguss saunameistrite maailmavõistlusel. Aufguss on Saksamaalt alguse saanud saunarituaali stiil, kus kasutatakse õhuvoolu liigutamiseks rätikuid. Tänaseks on loodud ka Aufgussi assotsiatsioon, mis ühendab maailma parimaid saunakeskuseid. Praegu on seal 17 erinevat riiki – näiteks Jaapan, Kanada, Itaalia. Eestist kuulub Aufgussi assotsiatsiooni ainukesena Elamus SPA. Elamus Spa on Aufgussi organisatsiooni uus liige ja sellest tulenevalt oli saunameistritel au eelmisel aastal Eestit kui tugeva saunatraditsiooniga riiki tutvustada, aga mitte veel ametlikult võistelda.

Johanna ja Karl-Peeter tegid Saksamaal 85-kraadises teatrisaunas, mis mahutas 200 saunalist, saunaetenduse, mis kestis 15 minutit. Nad selgitavad, et seal oli peamine osa rätikuga õhuvoolu ja aroomide liigutamisel ning erinevad rätikutehnikad, rätiku visked ja püüded. Ehkki esinesid vaid Johanna ja Karl-Peeter, oli kogu esitluse taga tegelikult suur tiim. Näiteks oli kaasatud mitmete tele-showde lavastaja Villiko Kruuse. Ettevalmistused kestsid, nagu pea igas teatrilavastuses, 3-4 kuud. Alguses mõeldi läbi, millest võiks saunaetendusel rääkida, siis hakati kokku panema lugu, muusikat, kostüüme, tarvikuid, aroome, valgust, helitehnikat. See oli suur töö ja viimane kuu aina lihviti detaile ja harjutati.

Aufgussi Maailmameistrivõistlused toimuvad igal aastal erinevas spaa-asutuses. Aastal 2024 toimuvad need Hollandis Thermen Bussloos.

Võistlustel on hindamiseks seitse erinevat kriteeriumi:

  • professionaalsus ning üldmulje Aufgussi Meistrist;
  • kuumuse kasvatamine ja jaotamine;
  • rätitehnika;
  • kasutatud lõhnaained ja nende doosid;
  • teema/lugu, teostus ja show elemendid;
  • emotsioonid, loovus ja atmosfäär;
  • meeskonnavaim (arvestatakse ainult tiimi etenduse korral).

Johanna toob välja, et lisaks loetakse punkte ka tarvikute käsitluse läbi. „Näiteks kui saunameistril kukub rätik maha, siis saab miinuspunkti; kui sauna põrandale kukub vesi või jää, saab miinuspunkti; kui tarvikud kukuvad maha; kui saunameister ei kuivata oma higi piisavalt tihti kuivatamiseks ettenähtud rätikuga; kui saunameister ei märka, et pealtvaatajad saunast lahkuvad, saab miinuspunkti. Neid reegleid on küll ja veel,“ selgitab ta.

Punkte loevad saunas kokku žürii, kes istuvad etenduse ajal erinevates sauna otstes ning jälgivad kõike, mis ülal välja on toodud.

Võistlustel on võimalik ühel saunameistril võistelda kaks korda – soolo ja tiimi Aufgussiga. „Saunameister, kes on saavutanud Eesti Meistrivõistlustel võidu ning kogunud kokku vähemalt miinimumpunktid, saab edasi minna Maailmameistrivõistlustele. Eesti Meistrivõistlustelt on võimalik minna Maailmameistrivõistlustele ainult ühe soolo ning ühe tiimi-Aufgussiga,“ lisab Johanna.