Reklaam sulgub sekundi pärast

Kõik loksub alati paika? Ka rasked perioodid su elus on su kõrgemaks hüvanguks

Dali Karat
Dali Karat — FOTO: GoodNews, Greete Rudsepp

Õnne- ja inspiratsioonikoolitaja Dali Karat kirjutab raamatus “Õnn on otsus!”, et õnnelik elu koosneb õnnelikest hetkedest – ja need hetked saad sa ainult ise luua. Need ei ole midagi sinust väljaspool. Kõik, mis juhtub, on neutraalne. Hinnangu juhtunule annad sina.

Negatiivsed mõtted on paratamatud – need tulevad alati

Dali, kes võtab osa naistele mõeldud Women Empowerment Summit 2024 sündmusest, soovitab endalt küsida, kas sa alistud usaldavalt Universumile ja tead, et kõik on alati hästi, et sa oled alati hoitud ja kõik toimub sinu kõrgemaks hüvanguks? Kas usaldad, et kõik loksub lõpuks alati paika? Kas usud, et oled armastust väärt ja kas oskad ka ise ennast iga päev armastava pilguga vaadata – nii, nagu teeb seda sinu kõrgem mina? 

„Tea, et negatiivsed mõtted on paratamatud. Need tulevad alati. See nõuabki harjutamist, et sa suudaksid neid õigel hetkel peatada. Treeni endas seda, et kui koged midagi negatiivset ja hakkad andma sellele hinnangut, siis eralda ennast oma emotsioonist. Ütle: ma kogen praegu negatiivset tunnet, järelikult ma vaatan seda asja teisiti kui minu kõrgem mina. Siin ongi valikukoht,“ selgitab ta.

Kõik loksub alati paika

Usaldus, alistumine ning teadmine, et kõik loksub alati paika, on Dali sõnul õnnelikkusega seotud fundamentaalsel tasandil. „Inglise keeles on ütlus: “Everything is always working out for me.” Tea, et kõik kulgeb alati sinule soodsas suunas. Kui ma heidan pilgu oma eelnevatele kogemustele ning elatud elule, näen, et kõiges, mis esialgu tundus raske, ebaõiglane, vale või kurb, oli ka nii palju positiivset või minu jaoks vajalikku. Oli tähtis, et ma neid asju kogesin, kuna tänu nendele olen praegu palju targem, küpsem, sügavam, mõnusam ning parem inimene,“ lausub ta ja lisab, et just tänu rasketele hetkedele ärkavad paljud inimesed vaimses plaanis.

Luba elul voolata

Dali nendib, et teadmine, et absoluutselt kõik, mis meie elus toimub, on alati meie kõrgemaks hüvanguks, on kõigi teiste õnnelikkuse praktikate aluseks ja püsiva õnne eelduseks. Sa võid pidada tänulikkuse päevikut või teha mõnd muud harjutust, ent kui sa sügaval sisimas ei usu, et kõik kulgeb alati sinule soodsas suunas, siis varjutab kogu su olemist siiski mure, ebakindluse ja usaldamatuse noot. „Sa tunned, justkui Sa ise pead lõpuni välja kõike kontrollima ning kõige eest vastutama. “Mis saab siis, kui…” – tuleb ehk tuttav ette? Luba elul voolata,“ annab ta nõu.

Dali toob välja, et tegelikkuses ei ole elu mitte kunagi sinu vastu ega liigu sulle kahjulikus suunas. Ka kõige raskemad perioodid su elus on su kõrgemaks hüvanguks. „Kui sa võtad omaks põhimõtte, et elu hoiab sind alati, oled paika saanud kindla pinnase, kuhu ehitada peale juba kõik muud head praktikad, mis toetavad su õnnelikkust veelgi enam.“

Harjutus

Dali soovitab mängida selle mõttega, et kõik, mis sinuga juhtub, on alati sinu kõrgemaks hüvanguks. Kui sa tead sisimas, et kõik loksub alati paika, siis mille üle on sul üldse põhjust kurta või muretseda? Miks sa piinled minevikus või tunned hirmu tuleviku ees, kui sa tead, et kõik, mis on toimunud või saab kunagi toimuma, on alati sinu kasuks?

„Sinu kõrgem mina ei tegutse kunagi su heaolu ja õnne vastu. Vastupidi, ta kannab sind alati kätel, igas situatsioonis ning igal ajahetkel. Vaata enda sisse, millised on sinu uskumused seoses elu usaldamisega. Kas sa usud, et sinuga juhtub alati parim, mis võimalik, või on sul kusagil piiravaid uskumusi, mis ütlevad näiteks, et jah, teiste puhul see reegel töötab, aga mitte minu jaoks? Kui tarvis, pane endale see mõte – kõik, mis minuga toimub, on alati minu kõrgemaks hüvanguks ja lõpuks loksub kõik paika – endale nähtavasse kohta, et see oleks sul kogu aeg silme ees.“