Reklaam sulgub sekundi pärast

KUIDAS OLLA oma tegemistes edukas – mindset coach Karmo Kivi

Monika Kuzmina

Foto: Karin Härms

Kuidas olla oma tegemistes edukas? Mindset coach Karmo Kivi: usalda ja väärtusta iseennast, isegi kui kogu maailm väidab vastupidist!

Mindset coach Karmo Kivi sõnul pöördutakse tema poole sageli küsimusega, et kuidas aru saada, mis on küsija jaoks õige kutsumus või valdkond, milles tegutseda? Ja üsna tihti nad seda ise tegelikult juba ka teavad, kui sel teemal vestlusse laskuda, kuid neil puudub enesekindlus ja usk, et see soov on võimalik teha. Mida vanem abiküsija, seda suurem on tõenäousus, et kaheldakse, kas pole juba liiga hilja. Hakka tegutsema - selleks pole kunagi hilja!  Kui sind vaevab kahtlus, et äkki seda, mida sina soovid teha, on juba tehtud või tegijaid on liiga palju, kas ettevõte saaks edukaks, kas ma pole selleks liiga vana, siis on Kivil vaid üks soovitus: “Unusta kõhklused. Hakka tegutsema! Olenemata vanusest. Väärtusta sulle antud aega ja võimalusi, astu mugavustsoonist välja, et nautida elu. Iga inimene on unikaalne, see tähendab, et seda on ka nende tegevused. Ajades oma asja pühendunult ja südamega, saad kindlasti hakkama ning saavutad ka edu.” Kivi kinnitab, et tema coachingus on inimesi vanuses 20-70 ja absoluutselt kõik astuvad märkimisväärseid samme oma eesmärkide realiseerimisel. Kõigil neil on üks ühine omadus – nad armastavad seda, mida nad teevad! Neil on ka tahe kasvatada oma ettevõtet ja nad oskavad väärtustada enda ja teiste aega. Läbi teadliku enesearengu julgetakse teha tegevusi ja läbi kogemuse kasvab enesekindlus. Kõik on võimalik! Isegi siis, kui kogu maailm väidab vastupidist. Kui lood enda tegutsemismudeli oled eluga rahuolevam ja hakkad tõusma igal hommikul äratuskellast varemgi, sest soov tegutsema asuda on suur. Õpi iseennast tundma “Inimene on täiuslik. Ta suudab ellu viia kõike, mida suudab endale ette kujutada, väga tahab ja sellele ka pühendub. Minevik ei määra tulevikku, kui inimene teeb otsuse - soovin muutust ja on valmis investeerima endasse aega ja vahendeid, et muutused saaksid toimuma hakata. Vaja on tõsta teadlikkust teemadest ja valdkonnast, mis huvi pakuvad ja luua enda jaoks kasvu toetav keskkond. Keskkond on väga oluline!” rõhutab Kivi. Ta toob paralleeli taimega - kui taim vindub ja ei taha kasvada, leiame talle majapidamises sobiva kasvukeskkonna. Sama tuleb teha ka iseendaga Kivi soovitab võtta paber ja pliiats ning panna kirja enda jaoks kõige olulisemad väärtused. Miks see on oluline?  “Väärtused on sinu sisemised tõekspidamised, sinu tugisammas. Kui tead, kes sa oled, on lihtsam leida seda, mida õnnelikuks eluks vajad: sa tunned ära ja oskad valida miljonite erinevate võimaluse seast endale sobiva töökoha, töökaaslased, partneri jne. Sul pole vaja teiste heakskiitu ja tunnustust, sest sa tead, kes sa oled ja mis on sinu jaoks oluline,” selgitab Kivi. “Unusta ära enda teistega võrdlemine. Sa oled unikaalne ja teistega võrreldamatu. Loo elu, äri ja defineeri end sellena, kes sa soovid olla. Igal hetkel on võimalik sul teha otsus muutuseks, kui praegused tulemused sind ei rahulda,” julgustab Kivi. Lihtne harjutus enda tundma õppimiseks: 
  • Pane kirja enda jaoks 5 olulisemat väärtust. Kui sa pole kindel, mis need võiks öelda, siis mõtle hetk, kus sa kõige enam aega veedad või millele raha kulutad, mida teiste juures armastad, millises keskkonnas end hästi tunned jne
  • Kirjuta üles vähemalt 3 asja, mida sulle väga meeldib teha, mille suhtes oled kirglik. Need võivad olla tegevused, millega praegu elatist teenid või lihtsalt tegevused, mida tehes tunned end väga hästi, kas siis praegu või lapsepõlves tundsid. Kas nendes tegevustes võiks peituda vastus, mis on see valdkond, kus võiksid tegutseda või oma ettevõte luua?
  • Pane kirja oma 5 tugevust, oskust, annet või omadust! Neid kirja pannes mõtle, kuidas saaksid neid kasutada oma äriidee mõtestamisel või uue suuna leidmisel, Sind käivitava eesmärgi sõnastamisel.