Reklaam sulgub sekundi pärast

Rahatarkuse kolm peamist sammu: kuidas uuel aastal isiklikud rahaasjad kontrolli alla saada?

Vallo Arumäe
Vallo Arumäe — FOTO: GoodNews, Karen Härms

Rahalise vabaduse ekspert ja Starfish Academy asutaja Vallo Arumäe tõdeb, et teekond rahalise vabaduseni koosneb suures plaanis kolmest põhilisest sammust – raha kõrvale panemisest ehk selle kogumisest, selgest plaanist ja strateegiast oma rahaasjade juhtimisel ning investeerimisest, mis tähendab oma kogutud säästude paigutamist erinevatesse varaklassidesse, et luua ja kasvatada oma varasid.

Raha kõrvale panemine ehk selle kogumine

Arumäe selgitab, et rahalise vabaduse alus on raha kogumine. See tähendab, et esimene samm on alustada raha säästmist, et siis kasvatada kapitali, millest saab hiljem rahavoog. See on eriti oluline inimestele, kes on alles oma rahalise teekonna alguses ja elavad päevast päeva, püüdes hakkama saada piiratud sissetulekutega. Oluline on üle vaadata oma praegused kulutused ja keskenduda tulude suurendamisele. Kui sissetulekuid pole piisavalt, on keeruline kapitali koguda, kuna enamik rahast kulub igapäevastele vajadustele. Arumäe soovitab vaadata läbi oma selle aasta sissetulekud ja mõelda, kas on võimalik neid suurendada, näiteks otsides lisatööd või alustades oma äriidee elluviimist.

Selge plaan ja strateegia, kuidas sellel aastal oma rahaasjadega toimetada

Vallo Arumäe rõhutab, et igaühel peaks olema selge plaan ja strateegia oma rahaasjade juhtimiseks sel aastal. Ta võrdleb seda ettevõtlusega, kus ettevõtjad koostavad aastaplaane ja eelarveid. Sama põhimõtet peaks kasutama iga inimene oma isiklike finantside jaoks, luues omamoodi isikliku finantsstrateegia. Arumäe märgib, et kuigi paljud inimesed, kaasa arvatud need, kes töötavad finantssektoris nagu raamatupidajad, tegelevad igapäevaselt rahaga tööl, ei pruugi nad sama lähenemist rakendada isiklikus elus. Ta soovitab inimestel koostada oma finantsplaan, mis aitab mõista nende praegust finantsseisu ja seab selged eesmärgid, kuhu nad soovivad järgmise aasta jooksul jõuda. Selline plaan võimaldab inimestel oma finantsseisu jooksvalt jälgida ja vastavalt vajadusele kohandada.

Investeerimine teistesse varaklassidesse

Arumäe tõdeb, et inimesed, kes on juba edukalt kapitali kogunud, näiteks need, kes on stabiilses kõrgepalgalises töökohas või on ettevõtjad, kelle äri toob sisse kasumit, on rahalise vabaduse saavutamise mõttes poolel teel. Ta märgib, et ettevõtjad kipuvad sageli reinvesteerima suure osa oma kasumist tagasi oma ärisse. Kuid rahalise vabaduse täielikuks saavutamiseks soovitab Arumäe ettevõtjatel ja kapitali kogunud inimestel mingil hetkel oma kasum välja võtta ja investeerida seda erinevatesse investeerimisvõimalustesse, nagu aktsiad, kinnisvara või muud varaklassid. See mitmekesistamine aitab luua tugevama ja stabiilsema finantsbaasi.

Rahatarkusele tuleks teadlikult mõelda

Arumäe toob välja, et igaüks, olgu ta finantsmaailmas algaja, juba mõningaid investeeringuid teinud investor või kogenud ettevõtja, peaks aktiivselt pühenduma rahatarkuse arendamisele. See tähendab, et on oluline koostada läbimõeldud finantsplaan ja õppida rahaasjades targemalt tegutsema. Olenemata inimese praegusest finantsseisust või kogemustest, on finantsteadlikkuse tõstmine ja selge plaani omamine võti parema majandusliku tuleviku suunas liikumisel.

VIDEO: