Reklaam sulgub sekundi pärast

Ujumisest saadav nauding ei küsi vanust! Ujumise 8 kasutegurit

Elamus Spa
Elamus Spa — FOTO: GoodNews, Evelin Kruus

Isegi kui kõik meist ei ole veeloomad, ei saa keegi meist alahinnata ujumise kasulikkust. Vees olemine rahustab närve ja annab hea tuju ning mis kõige parem – sobib kõigile, vanusest hoolimata.

Veetreeningutel on palju kasutegureid

Elamus SPA veetreeningute treener Lenne Allandi-Väli selgitab veetreeningute kasulikkuse tagamaid, öeldes, et keha on vees kerge ning kaaluta oleku sarnane seisund kergendab liigutusi ning vabastab liigeseid koormusest. “Vesi pehmendab kõiki järske liigutusi ja põrutusi ning pehme treeningkeskkond ei jäta lihaseid peale treeningut liiga valulikuks,” sõnab ta, lisades et veetreeningud sobivad hästi vigastustest taastumiseks.

“Üks treeningminut vees võrdub kuni viie-minutilise sama intensiivsusega treeninguga kuival maal, sest vesi on 800 korda suurema takistusega kui õhk,” sõnab Lenne.

Vees paraneb lihaste ja kudede verevarustus, liigeste liikuvus, koordinatsioon ja vähenevad lihaspinged. Ühtlasi on pulss madalam, sest vesi parandab verevoolu südamesse ning vesi jahutab, mistõttu on mõnusam treenida just neil, kes maapealseid treeninguid ei armasta liigse higistamise tõttu. Loomulikult on ujumisel ka hea mõju kehavormidele, sest tegevus kiirendab ainevahetust ja aitab kaalu alandada.

Vesi on sõbraks juba väikestele

Beebid on küll pisikesed ja alles avastavad maailma, aga vees tunnevad nad end hästi ja isegi vee all sukeldudes ei tunne nad mingit paanikat, vaid ainult siirast uudishimu.

“Beebid kasvavad 9 kuud oma ema kõhus lootevedeliku sees kui basseinis. Nad sünnivad ujumisoskuse ja sukeldumisrefleksiga kuid 3. ja 6. elukuu vahel see sukeldumisrefleks kaob ja tuleb hakata seda uuesti õppima,” selgitab Elamus SPAs tegutseva ujumisklubi Ujume Koos ujumistreener Piret Nuut.

Lapsed on siiski erinevad - mõned hakkavad beebina sukelduma ja jäävad seda tegema ka tulevikus, samas mõni laps võib mingil ajal sellest keelduda. Kõige olulisem on aga veega sõbraks saamine, veekeskkonnas mängimine ja hea kontakt vanematega.

Heaks viisiks beebile veega kontakti õpetada on viia ta ujumistundi. Elamus SPA-s toimuvad ka väikelastele ja päris beebidele mõeldud väga vahvad ujumistunnid ja seda eraldi väikelaste basseinis.

Ujumise 8 kasutegurit

  • Vees olemine rahustab ja annab hea tuju.
  • Vees saab teha erisuguseid trenne, näiteks ujumine, vesiaeroobika ja saalitreeningud. Igaüks leiab endale sobiva tegevuse.
  • Lapsed omandavad ujuma õppides mitmekülgsed oskused vees ja veekogude läheduses toime tulekuks. See omakorda aitab neil ületada veega seotud hirmud ja tunda veest rõõmu.
  • Ujumine sobib igas vanuses ja igas füüsilises vormis inimestele.
  • Veetreeningud sobivad hästi neile kellele ei meeldi sport, mis paneb higistama.
  • Vees treenimine ei jäta lihaseid nii valulikuks kui maal treenimine, sest vesi pehmendab järske liigutusi ja põrutusi.
  • Ujumine aitab alandada kaalu ja kiirendab ainevahetust
  • Ujumine sobib hästi taastusraviks, aidates paraneda vigastustest.