Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO! Nutikad nipid, kuidas ravimtaimede abil tüütud sääsed eemale peletada

Mai-Liis Kivistik
Mai-Liis Kivistik — FOTO: GoodNews, Evelin Kruus

Sääsed kuuluvad nende putukate hulka, kelle hammustused on inimeste jaoks tüütud ning sügelust tekitavad. Paraku on sääsed aga suve lahutamatuks osaks ning nendega tuleb looduses viibides arvestada. Loodusterapeut ja näojooga õpetaja Mai-Liis Kivistik annab nõu, milliste ravimtaimedega saab sääski peletada.

Ravimtaimed, mis peletavad sääski

Mai-Liis soovitab tüütute sääskede vastu võitlemisel kasutada näiteks CUPIK SOS õli, mille baasõliks on neemõli, mis on teada-tuntud sääsetõrjevahend ja looduslik pestitsiid. Ehk see loob nahale sellise kaitsekihi, mida putukad ei taha. Ta lisab, et oluline on aga teada, et neemi ei tohiks kunagi panna otse nahale, vaid seda tuleks lahjendada samamoodi nagu eeterlikku õli. Vastasel juhul võid tekitada endale allergilise reaktsiooni.

Neem pole Mai-Liisi sõnul aga ainus võimas sääsekuppude leevendaja või nende peletaja. Eestis on veel mitmeid häid ravimtaimi, mis samamoodi peletavad sääski. Näiteks on piparmünt, mille sees on mentool ja limoneen, väga heaks sääsetõrjevahendiks. Lisaks pune, mille sees on tümool. „Kõige lihtsam on see, kui sa oma grillikoha ümbrusesse kasvatad piparmünti, punet, raudrohtu ja juba nende eeterlikud õlid hoiavad sääski kaugemal. Kui grillid lõkke peal, siis võid punet visata lõkkesse või võid seda tossutada. Samamoodi raudrohtu. Eeterlikud õlid on need, mis sind toetavad,“ räägib ta.

Miks sääsekupud sügelevad?

Mai-Liis toob välja, et kehas tekitab sügelusreaktsiooni asjaolu, et histamiini tase tõuseb. Histamiini tase tõuseb tema sõnul ka siis, kui sul on mõni teine allergia: õietolmuallergia või mõni toidutalumatus. Selle reguleerimiseks on meil vaja abivahendeid, et kiiremini sügelevatest kuppudest priiks saada. Hästi oluline on see veel siis, kui räägime väikestest lastest või vanuritest, kellel on madal immuunsus. „Neid on meil vaja veel eriti kaitsta.“

Meelespea:

  • Tüütute sääskede vastu võitlemisel on hea kasutada näiteks CUPIK SOS õli, mille baasõliks on neemõli, mis on teada-tuntud sääsetõrjevahend ja looduslik pestitsiid.
  • Ka on heaks sääsepeletajaks piparmünt, pune ja raudroht.
  • Kõige lihtsam on see, kui sa oma grillikoha ümbrusesse kasvatad piparmünti, punet, raudrohtu ja juba nende eeterlikud õlid hoiavad sääski kaugemal.
  • Kehas tekitab sügelusreaktsiooni asjaolu, et histamiini tase tõuseb.

VIDEO: