Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO! Õige hingamine kui võti tervislikuma elu suunas?

Helen Haava
Helen Haava — FOTO: GoodNews, Karen Härms

Rikardia biodünaamilise hingamise ja trauma vabastuse (BBTRS) praktik Helen Haavasõnab, et kui õpime õigesti hingama, siis meie kehas suureneb hapnikuvarustus - hapnik jõuab jälle rakkudesse ja kudedesse. „Kuna hapnik on kütus, mida keha energia tootmiseks vajab, siis efektiivne hapnikuvarustus suurendab energiataset ja parandab keskendumisvõimet ja mälu,“ lausub ta.

Õige hingamine võib olla võti tervislikuma elu suunas

Helen lisab, et samuti väheneb õigesti hingates stressi- ja ärevustase, sest aktiveerub parasümpaatiline närvisüsteem, mis aitab kehal lõõgastuda. Ka tugevneb immuunsüsteem, paraneb unekvaliteet, kehahoiak ja lihastoonus. „Need muutused võivad olla järk-järgulised, kuid püsivad. Õige hingamine võib olla võti tervislikuma, tasakaalustatuma ja produktiivsema elu suunas.”

Sügavat hingamist kasutatakse ka selleks, et tunda ennast oma elus paremini

Helen ise kasutab hingamisteraapiat viimasel ajal palju näiteks selleks, et tal tekiks arusaamine, kuidas oma elus edasi liikuda. Ta tõdeb, et sügav ühendatud hingamine aitab näha lahendusi ja võimalusi. „Alati ei pea tulema hingamisteraapiasse selleks, et traumasid vabastada. Sügavat ühendatud hingamist on aastatuhandeid kasutatud selleks, et terveneda, kogeda muutunud teadvuse seisundit või ka lihtsalt selleks, et saada parem kontakt enda kehaga, sisetundega, tunda ennast oma elus paremini,“ selgitab ta.

Helen toob välja, et on olemas nii eraseansid kui ka grupiseansid. „Eraseanss annab võimaluse minna hästi sügavale ühe inimese teemadesse. Eelnev taustainfo ja verbaalne suhtlemine seansi ajal võimaldavad ka natukene paremini mõista, mis parasjagu kehas toimuda võib. Grupiseanssidel seevastu tekib mõnus ühisenergia, mis aitab sügavale minna. Mõnele sobib eraseanss, mõnele sobib grupiseanss, tuleb lihtsalt ise proovida ja katsetada.”

Hingamisharjutused aitavad suurendada keskendumisvõimet ja tähelepanu

Sügav ja teadlik hingamine võib Heleni sõnul suurendada energiataset ja motivatsiooni. „Kui tunned end värskena ja täis energiat, oled tõenäolisemalt valmis võtma ette uusi väljakutseid ja seadma endale kõrgemaid eesmärke. Hingamisharjutused aitavad suurendada keskendumisvõimet ja tähelepanu,“ nendib ta ja lisab, et kui suudad paremini keskenduda ülesannetele ja eesmärkidele, tekib tunne, et oled suuteline neid saavutama, mis omakorda tõstab enesehinnangut. Samuti toob ta välja, et kui põhjuseks on trauma, ka siis aitab hästi hingamisteraapia.

Kuidas hingamisteraapia välja näeb?

Helen selgitab, et peamiselt toimub hingamisteraapia pikali asendis, aga eraseanssidel kasutatakse ka liikumist. Inimene võib endale peale võtta pleedi ja hingatakse lihtsalt läbi suu sügavalt sisse-välja ilma pausideta. Kui igapäevases elus on hästi oluline hingata läbi nina, siis biodünaamilise hingamise ja trauma vabastuse seansil hingatakse läbi suu.

„Kõiki neid teisi elemente kasutades toetame keha terviklikult,“ lausub ta ja lisab, et hingamisteraapiasse tulles peaks kaasa võtma avatud meele ning selga panema mõnusad ja mugavad riided, millega on hea lamada ja liikuda. „Lihtsalt tule kuula enda keha - mis minu kehas täna toimub, mida minu keha täna vajab, milleks ta täna valmis on. Siin muud tegelikult polegi - see ongi nii lihtne.“

Helen jagab ka kiiret hingamistehnikat, mis aitab lõõgastuda:

Tee nii:

  • Istu sirgelt, lõdvesta kõht ja õlad ning hinga välja
  • Hinga õrnalt sisse 5,5 sekundit ja laienda kõhtu, kuni õhk kopsude alaosasse jõuab
  • Hinga ilma pausita õrnalt 5,5 sekundit välja ja tõmba kõht sisse, kui kopsud tühjenevad. Hingetõmbed peaksid olema nagu terviklikud ringid.
  • Korda 10 või rohkem korda.

VIDEO: