Reklaam sulgub sekundi pärast

OOTAMATU moodus, kuidas tõsta oma enesehinnangut

Buduaari ajakiri

Monika Kuzmina

Aveli Jänes
Foto: Meeli Laidvee

Videoteraapia on teraapia vorm, mis aitab ennast paremini läbi näha ja suudab ka üllatada.

Videoteraapia looja Aveli Jänes selgitab, et videoteraapia annab inimesele võimaluse näha ennast kõrvalt. Ta ise nimetab seda uue ajastu meetodiks, mida kasutavad näiteks näitlejad, et näha, kas nad üle- või alanäitlevad.

Videoteraapia seanss algab sooja vastuvõtu, tee ja vestlusega, kus arutletakse, mis teemad on elus hetkel aktuaalsed. Juhtub ka nii, et teemat justkui pole ja on uudishimu endast rohkem teadlikuks saada ning see on kaasa toonud palju üllatavaid protsesse ja ahhaa-momente. Seejärel muudetakse asukohta ja pannakse kaamera salvestama. Aveli esitab küsimusi, mis temasse justkui iseenesest tulevad. „Usaldan oma sisetunnetust ja kogen, et meie vahel on hoopis kõrgema tasandi koostöö ning sellest tulenevalt liigutame ka seansi ajal sügavamal tasandil energiaid ja lukustame lahti kinni jäänud teemasid,” räägib ta. Siis tuleb kõige magusam osa, kus vaadatakse videosalvestust.

Ta rahustab, et ehkki end vaadatakse videost, tekib enda suhtes läbinägelikkus ehk ennast ei võeta isiklikult, vaid vaadatakse nagu võõrast inimest. Küsimused, mida teraapias küsitakse, on väga personaalsed ja tulevad vastavalt sellele, millega inimene tegelema peab.

Spontaansus tuleb appi

Teraapia käigus võivad aktiveeruda ka väga sügavad protsessid ja kui esile tulevad raskemad kohad, aitab ta läbi viia energeetilise sisekaemuse ja nii võib lahustuda ja lahendada paljud blokeeringud. „Hästi tihti on nii, et ma teen intervjuu ja kui protsess algab, panen kaamera kinni, teeme koos sügavamad sisekaemused ja pärast protsessi hakkan uuesti filmima. Hiljem videot vaadates nähakse esmalt välimust, mis tundub alguses võõras, pärast muutuvad kõik enda jaoks armsamaks.“

Aveli lisab, et videoteraapiat võib võtta täpselt nagu ekspressi – see on kiire ja lihtne, teed selle ära ja saad ennast uuest kohast liikuma. Mõtled, mis infot sa enda kohta said ja paned selle enese kasuks tööle.

Inimesed üllatuvad

Tihti inimesed ei teagi, millised nad kõrvalt vaadates on. Oleme endaga alati koos, vaatame end peeglist, piltidelt, videost, elame endas ja oma kehas, aga oleme ometi enda jaoks üllatusi täis. Videoteraapia ruumis kogetakse ennast teisel tasandil, tõuseb teadlikkus endast ja hoomatakse suuremat pilti. See loob terviklikuma arusaamise iseendast.

Videosalvestust vaadates kerkivad üles erinevad emotsioonid ja tunded ning see, kuidas iseennast kogetakse, on Aveli sõnul ülimalt isiklik ehk videoteraapia mõjub kõigile sinna, kuhu on hetkel vajalik mõjuda ja mis nähtavaks peab tulema. Paljudel on ennast nähes ja kuuldes enesehinnang tõusnud, sest nad on eelnevalt arvanud endast palju-palju vähem. Paljudel pole aimugi, kui armsad nad tegelikult on. Enamik kogevad läbinägelikkust enda suhtes, kus nad näevad enesepettust, ohvrimeelsust, liialdamist, ülekohut ja kõiki häid omadusi ka. Mõned näevad üllatusega, et nad on nii väsinud, kurnatud ja õnnetud ning selline kõrvalpilk aitab luua tervendust, suuremat kontakti iseendaga ja palju muud maagilist, mida võiks isiklikult kogeda, et sellest tõeliselt aru saada.