Reklaam sulgub sekundi pärast

Ortoreksia – mis see on?

Me teame, et selleks, et olla terve ja tugev, tuleb tervislikult toituda. Kuid mis saab siis, kui tervislikust toitumisest saab kinnisdee? Sel juhul on tegemist 21. sajandi salakavala moehaiguse - ortoreksiaga.

Me teame, et selleks, et olla terve ja tugev, tuleb tervislikult toituda. Kuid mis saab siis, kui tervislikust toitumisest saab kinnisidee? Sel juhul on tegemist 21. sajandi salakavala moehaiguse - ortoreksiaga.

Tuntumate psüühiliste toitumishäirete kõrvale nagu anoreksia ja buliimia, on tekkinud ka kolmas - ortoreksia ehk tervisliku toitumise ületähtsustamine. Ortoreksia käes kannatav inimene tarbib toite oma väljamõeldud “tervislikkuse” reegleid järgides. Menüüst kaovad paljud eluks vajalikud toitained ning kasutatakse ohtralt toidulisandeid, mis on ohtlikud, kuna mikrotoitained on ülekülluses toksilised.

Erinevalt anoreksia- ja buliimiahaigetest, kes piiravad söögi koguseid, on ortorektik ülihoolikas toiduvalija. Mõiste orthorexia tuleb kreekakeelsetest sõnadest orthos (õige) ja orexia (isu/söömine). Inimene tahab teha väga tervislikke valikuid. Vahel algab see allergiast, mil mõni toit on keelatud, sest põhjustab allergilisi nähte. Käitumine muutub haiguslikuks siis, kui allergik lisab ise üha uusi keelatud toite, mis tegelikult ei põhjusta mingeid terviseprobleeme. Tulemuseks võib olla see, et inimene sööb vaid kahte-kolme toitu.

 

Kogu elu hakkab tiirlema vaid toidu ümber.

Haigus võib kasvada ka välja mõne toidusoovituse ülevõimendamisest. Näiteks võib inimene kuulnud olla mõne vitamiini kasulikkusest või toidu vähesest säilivusajast. Ta seab endale reegli, et ei söö salatit, kui see on valmistatud 15 minutit tagasi. Lisaks võib ortorektik seada endale kindlad söömiskorrad näiteks 11, 16 ja 20. Lisaks ei julge ta minna külla, sest kardab, et seal ei pakuta talle seda salatit kell 20.00. 

Võib juhtuda ka seda, et ortorektik sööb ainult enda tehtud roogasid, tundes hirmu, et muidu ei saa ta õiget tervislikku toitu. 

Tehakse endale reeglid ka toidu mälumise suhtes. Näiteks arvatakse, et ainult viiskümmend korda mäludes on võimalik tervislikult toituda. Sageli kasutavad ortorektikud vaid destilleeritud vett, kartes, et kraanivesi sialdab liialt kahjulikke aineid. Hirm võib tekkida ka säilitus- ja lisaainete ees. Toiduga seotud sundmõtted viivad lõpuks kaalulanguseni ja toitainepuudusest tingitud tõsise haiguseni.

 

1997. aastal ortoreksia mõiste kasutusele võtnud Steven Bratman, kes on üle kolmekümne aasta toitumishäiretega tegelenud, kirjeldab tüüpilist ortorektikut nii: "Tema toidulaual leidub ainult kõige tervislikumad orgaanilisted ja biopuhtad, taimsed toidud. Iga toidukorra juurde käib ka peotäis erinevaid toidulisanditablette, mis kas alandavad vererõhku, parandavad mälu, stimuleerivad vereringet või hävitavad vabu radikaale."

 

Ortorektik väldib üldjuhul mitmeid toiduaineid, sealhulgas neid, mille valmistamisel on kasutatud:

 

*kunstlikke toidu- ja säilitusaineid

*pestitsiide

*suhkrut ja soola

*piima- ja lihatooteid

 

 

Ortorektiku tunnused:

 

* Tervislikule toidule mõeldakse rohkem kui kolm tundi päevas;

* Pidev mure toiduvaliku ja terviseprobleemide pärast

* Järgmise päeva menüü planeeritakse juba päev varem

* Toiduvalikus aetakse näpuga järge

* Toitu ei naudita

* Vähendatakse pidevalt toidu nimekirja

* Elukvaliteet halveneb ja suhtlusring kahaneb (range toiduvaliku tõttu ei saa süüa väljaspool kodu)

* Suhtutakse kriitiliselt nendesse, kes ei söö nii, nagu ortorektik ise

* Menüüst jäetakse välja varasemad lemmiktoidud, et süüa "õigeid" toite

* Süüdistatakse end õigeks peetud dieedist kõrvalekaldumise korral

* Õiget toitu süües tundub elu täiesti kontrolli all olevat

* Välditakse teiste valmistatud roogi

* Kannatab tujukõikumiste, ärevuse ja depressiooni all

 

Kuidas ravida?

Ravi on vaja alustada võimalikult vara. Ravi sarnaneb anoreksia raviga, kuid antidepressantide manustamine on raskendatud, sest ortorektikud peavad ravimeid väga kahjulikeks. Kuna nad on uhked oma toiduvaliku üle, peab teraapiasse kaasama ka toitumisteadlasi. Ortorektikud muudavad oma toitumisharjumusi kergemini kui anorektikud ja buliimikud, neile tuleb lihtsalt väga põhjalikult selgitada, miks on oluline toituda selliselt, nagu toidu- ja toitumissoovitused õpetavad.

 

 

Allikas: toitumine.ee/ haigekassa.ee/ timberlineknolls.com.

 

Triin Tisler