Reklaam sulgub sekundi pärast

Sääskede ABC – mis tõrjub sääsed eemale? Kuidas sääsepunne ravida?

Kuna tänavu ründavad sääsed eriti usinalt ja pole ebameeldivamat tunnet kui kihelevad ja sügelevad sääsepunnid, siis uuris Buduaar, kuidas sääski eemale peletada ja kuidas sääsepunnidest tingitud sügelust ravida.

Kuna tänavu ründavad sääsed eriti usinalt ja pole ebameeldivamat tunnet kui kihelevad ja sügelevad sääsepunnid, siis uuris Buduaar, kuidas sääski eemale peletada ja kuidas sääsepunnidest tingitud sügelust ravida.

 

Oluline meeles pidada, et kuigi hammustuskoht sügeleb ja kiheleb, ei tasuks siiski seda sügada, sest see vaid suurendab sügelust ja võib tekitada põletikku. Kui tekkinud kublad katki kratsida, võib neisse sattuda infektsioon ja siis võtab paranemine kauem aega. Lisaks võivad jääda ka inetud armid.

Mis aitab sääski peletada?

Sidrun - hööru sidruniviiluga nahka või valmista sidrunikoorest ja mahlast veega segatuna kerge lahus, millega oma riideid, juukseid ja nahka üle piserdada. Sääsed ei talu sidruni lõhna.

Saialilled - ka saialillede lõhna sääsed ei talu. Seepärast istuta/või korja endale grillimiskoha lähedusse saialilli.

Äädikas - lahjenda ning pihusta õrnalt äädikat riietele ja nahale, kuid vaata, et vedelikku silma ei satuks!

Vanill - sääskedele ei meeldi ka vanilli lõhn, kuid see peab olema puhas ja ehtne vanill, mitte vanilliin. Lahjenda seda vees ja piserda endale peale või sega vanilli oliiviõlisse ja õlita end sisse.

B-vitamiin - edukas sääsepeletaja on ka igapäevane B-vitamiini manustamine, kuna B-vitamiin muudab keha lõhna. 

Eeterlikud õlid - sidrunheinaõli, eukalüptiõli, lavendliõli, kaneeliõli, kastoorõli, rosmariiniõli, seedriõli, piparmündiõli, nelgiõli, geraaniumiõli, tüümianiõli, sojaõli, nelgiõli, küüslauguõli, neemipuu õli, teepuuõli jt. Ise võiks teha õlisid raudürdist, kirbumündist, loorberist, naistenõgesest jt. Õlisid võib omavahel ka kombineerida, kuid piisab kahest-kolmest. Tasub meelde jätta, et lahjendamata tohib nahale määrida vaid üksikuid eeterlikke õlisid, näiteks teepuu- ja lavendliõli.

Eespool nimetatud taimi võid kasutada ka muul moel: näiteks otse nahale hööruda või purustada ja keerata kaelarätiku sisse ning panna rätt kaela või käe ümber.

Küüslauk - üks efektiivsemaid sääsepeletajaid, mida võid nii nahale määrida kui sisse süüa. Kuid vaata, et sa sellega liiale ei lähe, muidu võid sellega ka oma kaaslased eemale peletada! 

Tsink - sääsed ei armasta veres leiduvat tsinki. Kui kuu aega järjepidevalt tsinki tarbid, peaks see sääsed sinu juurest eemale hoidma!

 

Mida vanarahvas soovitab?

*Eemalepeletavateks aineteks on tubakasuits ja palderjanilõhn. Sada grammi kamprit, mida soojendada leegil, suudab vabastada sääskedest ja kärbestest üsna suuri ruume. 

*Vanasti kasutati sääskede ja teiste putukate peletamiseks orasheina - ühe levinuima umbrohu juurte keedist. 

*Võib kasutada toominga ja basiiliku peenestatud lehti ja õisi. 

*Peletada aitab ka nelgi, basiiliku, aniisi ja eukalüpti lõhn. Ükskõik millise nimetud taime õli võib kasutada kaitseks – piisab, kui määrida katmata kohad või tilgutada õli odekolonni (5-10 tilka) sisse ja määrida või tilgutada tulle - kaminasse, lõkkesse, küünlale, kuumale kastrulile. Niisutage õliga vatitups ja pange see aknalauale. 

*Teepuu õli võib ka kasutada repellendina, ta aitab ka hammustuste puhul. 

*Istutage akna alla leeder või tomatipeenar. Leedri värskeid oksi tooge aga tuppa, need peletavad sääski samahästi kui tomatilehtede lõhn. 

*Kui olete otsustanud istuda veidi looduses, siis visake lõkkesse kergelt kuivanud kadakaoksi. 

*Vanarahvalik vahend on ka püreeter - pärsia jaanikakar. Kuivatatud õisikud, lehed, varred, mis on peenestud, kahjustavad putukate närvirakke. Piisab, kui panna korteris või majas paar kimpu seda taime ja te olete nädalaks sääskedest prii.

*Seedriõli lõhn peletab mitte ainult sääski, vaid ka kärbseid ja tarakane. 

*Ükski putukas ei tule näo kallale, kui pesta nägu puju (koirohi) juurte keeduveega. Seda on lihtne valmistada: peotäiele peenestud juurtele lisada poolteist liitrit vett, lasta keema tõusta ja tõmbuda.

 

Kuidas sügelust leevendada?

Kasetõrvasalv - leevendab sügelust ja oma intensiivse lõhnaga peletab ka sääski eemale.

Aaloemahl - murra aaloe küljest leht ja tupsuta selle mahla sügelevale kohale.

Teepuuõli, sidrun - tupsuta sügelevat kohta teepuuõli või sidruniga. Sääsed pelgavad sidruni lõhna.

Saialilletinktuur - valmista viinast ning saialilleõitest pooleks kodune ravivahend, lase nädal toatemperatuuril seista ja kanna kahjustunud kohale.

Taruvaik, kaneeliõli, õunaäädikas -  ka nenedest võib saada abi sügeluse leevendamiseks.

Söögisoodapasta - valmista söögisoodast ja veest segu ja hööru seda sääsehammustusele.

Mentool - nahaärritust aitavad alandada tsinki või mentooli sisaldavad preparaadid. Abi võib saada ka suuveest, hambapastast või mentooli sisaldavatest kreemidest.

Jahe kompress -  keera jääkuubikud käterätisse ja hoia hammustustel. Ka jääkuubikuid võib ka otse hammustustel hoida, need muudavad hammustuskoha tuimaks.

Kuum dušš - jahutamise asemel võid katsetada ka hoopis kuuma dušši, see peaks samuti sügelust leevendama.

 

Vanarahva tähelepanekud:

*Sääsed armastavad rohkem naisi kui mehi (aga naissoo esindajate seast omakorda neid, kellel on ohtlikud päevad - tsükli 13.-18. päev või siis juba rasedaid). 

*Putukad naudivad kahjuliku kolesterooli lõhna, seepärast söövad nad isuga pakse inimesi ja südamehaigeid, kel on ateroskleroos. 

*Kui anda sääsele valida, kas brünett või blond, siis neile meeldib blond (olgu või värvitud). Teadlased pole sellele faktile veel seletust leidnud. 

*Inglise bioloogid on kindlaks teinud, et temperamentsed inimesed kannatavad sääsehammustuste all rohkem kui seksuaalselt külmad inimesed. Kõrge hormoonitase (meestel testosterooni ja naistel östrogeeni) tugevdab sääskede külgetõmmet.

*Kõige rohkem tõmbavad sääski ligi õrna nahaga lapsed ja higistavad täiskasvanud. Ärge pange lastele tumedaid riideid selga, just see tõmbab sääski ligi. (Repellent lastele)

 

allikas: internet, kodutohter

 

Triin Tisler