UNUSTA KIIRUS, NAUDI MEELERAHU: zen-budisti 10 eluõpetust

123rf

Buduaar

Monika Kuzmina

Haemin Sunim on üks mõjukamaid zen-budismi õpetajaid Lõuna-Koreas, kes rõhutab, et ainult kiirustamisest loobudes näeme viimaks selgesti ennast, oma suhteid, mõtteid ja ka valu ning saame oma elu hinnata nii, nagu see päriselt on. Loo autori väljakutse „100 raamatut aastaga“ raames loetud teos „On asju, mida näed vaid hoogu maha võttes“ annab juhiseid, kuidas leida kiirustavas maailmas meelerahu ja olla ärgas.

Siin on zen-budisti 10 mõtlemapanevat eluõpetust:

1.     Ärge laske inimeste arvamusel teie kohta määrata seda, kes te olete. Selle asemel, et muretseda, mida teised mõtlevad, pühendage end oma unistustele.

2.     Ärge loobuge võimalustest. Kui väidate, et vajate rohkem aega ettevalmistuseks, ei pruugita teid enam kutsuda, kui viimaks valmis olete. Olete valmis. Võite võimaluse vastu võtta.

3.     Polegi nii väga oluline, mis kooli lõpetasite. Loeb elu, mida otsustasite elada pärast kooli lõpetamist.

4.     Seadke endale nädalaks eesmärk. Sellel on suur vahe, kas teil on eesmärk või pole. Suured saavutused saavad alguse mõttest.

5.     Kui räägite teistest halba, kahjustab see teid rohkem, sest igaühe negatiivsus kõlab kõige valjemini temas endas.

6.     Pühendumist tööle ei saa mõõta sellega, kui kaua keegi tööl on või kui sageli oma puhkusest loobub, loeb see, kui tõhusalt keegi töötab ja millise panuse ta ettevõtte heaks annab.

7.     Mõnikord peab oma veendumused läbi suruma. Te ei saa niikuinii kõigile meeldida. Ärge hoidke ennast tagasi ainult seetõttu, et kardate kriitikat. Ilmselt saate endale mõne vaenlase, aga teenite paljude teiste austuse, et seisate oma uskumuste eest.

8.     Mõõtke oma väärtust heldekäelisusega, mitte kontoseisuga.

9.     Me õpime elus oma vigadest. Teinud vea, küsige eneselt lihtsalt, mida te sellest õppida saate. Võttes õppetunde vastu rõõmu ja tänuga, areneme rohkem.

10.  Kui oskame olla rahul, võime loobuda lõputust pingutamisest ja võtta vastu meelerahu; kui oskame olla rahul, saame nautida aega inimesega meie kõrval. Kui oskame olla rahul, saame teha rahu minevikuga ja oma koormast vabaneda.

Foto: Karen Härms