Reklaam sulgub sekundi pärast

Vanaemade tarkus – kuidas ravida nohu?

Nohu võib olla külmetuse esimeseks tunnusmärgiks ja peaks mõne päeva möödudes üle minema. Kuid kuidas tilkuvat nina ja halba enesetunnet leevendada? Buduaar uuris vanaemadelt tarkusi ja jagab neid ka sinuga!

Nohu võib olla külmetuse esimeseks tunnusmärgiks ja peaks mõne päeva möödudes üle minema. Kuid kuidas tilkuvat nina ja halba enesetunnet leevendada? Buduaar uuris vanaemadelt tarkusi ja jagab neid ka sinuga!

Tüüpilisteks nohu sümptomiteks on punane tilkuv nina, sage aevastamine ja suur lima eraldumine. Kui sellega kaasneb ka silmade kihelus, võib tegemist olla ka allergilise nohuga. Kui nohu kestab üle nädala, tuleks pööruda arsti poole. See kehtib eriti ägeda pea- ja liigesevalu ning palaviku korral, mis võivad olla gripi tunnusteks.

Kuidas nohust hoiduda?

Nagu kõigi külmetushaiguste puhul, on parim ennetusviis terve immuunsüsteem. Tugevda oma vastupanuvõimet tervisliku vitamiinirikka toidu ja küllaldase liikumisega. Kui keha kannatab, aitab  regulaarne saunaskäik. Hea võimalus end karastada on hommikune vahelduv dušš - kolm minutit võimalikult kuuma vee all ja  20 sekundit nii külma veel all, kui välja kannatad. Ja nii kolm korda!

Millele tuleks tähelepanu pöörata?

Tähtis on vedeliku tarbimine. Eriti vee ja taimeteede joomine, ka puu ja köögiviljamahlad on head. Päevas tuleks tarvitada poolteist kuni kaks liitrit vedelikku. Ka jalutuskäigud värskes õhus ilmale vastavate riietega mõjuvad hästi. Tuleks viibida soojades, mitte üleköetud ruumides. Limaskestade kuivamise vältimiseks saab kasutada lihtsat meetodit: riputa ruumi märjad rätikud.

 

Mida tuleks teha?

Auruvann

Kummeli-auruvann toob nohu puhul leevendust. Puistake peotäis kummeliõisi kaussi või kraanikaussi ning valage kuuma vett peale. Kallutage end selle kohale ja hingake sügavalt suu ja nina kaudu sisse. Kui ka rätik üle pea tõmmata, muutub toime intensiivsemaks, kuna aur ei saa liiga kiiresti hajuda. 

Vannilisandid

Kummeli asemel võib kasutada ka tüümiani, salveid või süstlehist teelehte. Eeterlike õlide kasutamisel tuleb olla ettevaalik, et mitte üle doseerida.

Teepuuõli

Alanud nohu puhul võib abi leida ka teepuuõlist. Tilguta mõni tilk teepuuõli taskurätile ja hinga seda mitu korda päevas sisse.

Külm vesi

Lisa kraanikaussi või kaussi külm vesi. Vajuta üks ninasõõre kinni ja tõmba teisega vett sisse. Nii saab käega kergelt ninasõõrmesse vett juhtida. Korda sama ka teise ninasõõrmega.

Keedusool

Nohu korral on lihtsaks vahendiks soolalahus. Lahusta pool teelusikatäit soola klaasis soojas vees. Pihusta lahust pulversaatoriga ninna ja samal ajal hinga välja.

Kanapuljong

Meie vanaemad uskusid kanasupi ravivõimesse. On kindlaks tehtud, et see vana kodune ravim on külmetushaiguste puhul väga mõjus. Seal leiduv mikroelement tsink aitab võidelda viiruste ja bakteritega.

Kaneel 

Teine bakterite ja viiruste hävitaja on kaneel. Jooge kolm korda päevas meega magustatud taimeteed, mida võite vürtsistada veel näputäie kaneeliga.

 

 

Triin Tisler