VALGUSKÜLLANE JA mustriterohke kodu Kalamajas

Buduaar

Üldiselt kujutab mu kodu armastust värvide, tekstiilidisaini ja elurõõmu tähistavate pereväärtuste ning mälestuste vastu,“ ütleb tekstiilikunstnik ja disainistuudio Miurio looja Rita Assor, kes on kodu sisustamisel kasutanud palju enda loomingut.

Tartus Tammelinna korteris kunsti keskel üles kasvanud Rita leidis tee pangandusest tekstiilidisaini juurde alles 30ndates eluaastates, pidades seda täiesti intuitiivseks teekonnaks. Huvi sisekujunduse ja tekstiilide, sealhulgas tapeetide ning kujundamise vastu tärkas ühes aktiivse fotograafiaga tegelemise ajal. „Mind lummas võimalus luua visuaalne kujutis ükskõik millise materjali või kanga peale ja teha seda nii suurejooneliselt ning mastaapselt, kui soovisin – see on digitrüki võlu. Fotograafiast sündis mustridisain ja mustrid innustasid looma siidiaksessuaare ja tekstiiliesemeid sisustuse tarvis. Minu esimeseks ruumi muutvaks sisustuselemendiks oli tütre tuppa loodud fototapeet Muhu saare kiviaia motiiviga, mida täiendasid John Tennieli illustratsioonid jutustusest „Alice Imedemaal”,“ meenutab ta.

Seega oli fotograafia ja mustridisainiga tegeledes hinges alati ka suur kirg ruumide kujundamise vastu. Tekstiilidisaini õpingute ajal Eesti Kunstiakadeemias, õppis Rita ettevõttes Disainikoda juurde ka sisekujundust, omandades baasteadmised ja oskused ning saades kinnitust suurepärasele värvitajule ning väga heale ruumitunnetusele. Oma kodu kujundanud naine on lisaks andnud sisekujundusnõu ka vanematele ja sõbrannadele ning kaalub võimalust lähitulevikus sisekujundusega tegelemisele rohkem rõhku panna.

Ausad materjalid ja dekoratiivsed detailid

Loo peategelane Kalamaja kodu on valminud intuitiivselt ja suure armastusega. „Ma ei saa öelda, et oleme abikaasaga järginud kindlaid põhimõtteid. Meie jaoks oli oluline hoida kodu valgusküllasena ja kasutada kalasabamustriga tammeparketti, mis oli ka minu lapsepõlve Tammelinna kodus. Mul on abikaasaga vedanud, sest kõik, mis puudutab kodu ja pere otsuseid, on tekkinud pigem üksmeeles. Koos oli kerge valida viimistlusmaterjale ja panna paika ruumide värvilahendused. Üldiselt kujutab mu kodu armastust värvide, tekstiilidisaini ja elurõõmu tähistavate pereväärtuste ning mälestuste vastu.“

Meie jaoks oli oluline
hoida kodu valgusküllasena.

Tekstiilikunstniku kodus leidub palju enda disainistuudio Miurio tooteid. Näiteks ökotapeete, kašmiiris tikitud diivanipatju ja Rita mustrite järgi Indias käsitsi valmistatud villavaipu. Kodus on olulisel kohal ka enda pildistatud reisi- ja portreefotod. Praktilistes lahendustes on Rita leidnud inspiratsiooni näiteks Pinterestist, kuid armastab heade mõtete tarvis jälgida ka disainerite ja tekstiilikunstnike Jonathan Adler, Justina Blakeney ja Catalina Estrada loomingut.

Viimistluses on kasutatud peamiselt naturaalseid ja heledaid sisustusmaterjale. „Olen vaimustuses meie elutoa uutest Softrend eritellimuskangaga kaetud diivanitest, mis sobivad ideaalselt Miurio käsitsisõlmitud Tiled Arrow in Turquioise vaibaga ja loovad disaini triumfi. Armastan väga ka kauneid ja dekoratiivseid detaile, eriti keraamikat ja toataimi. Loomulikult on minu kodus palju imelisi Shishi brändi vaase ja nipsasjakesi. Võib öelda, et olen neist täielikus sõltuvuses.“ Üha rohkem väärtustab naine Eesti disaini, sest on kursis selle saamislooga ning see on käeulatuses. „Pean lugu kvaliteetsest Eestis toodetud mööblist. Meie kodus on elutoa diivanid firmalt Softrend, magamistoa voodi Delux Viljandilt, eritellimusel valminud köögimööbel, söögilaud, korteri uksed ja garderoobisisustus Sizu mööblitootjalt. Tekstiilitooteid meeldib mulle ise disainida, sest mul on olemas nii visioon, maitse kui kõik töövahendid.“

Kunst kuulub koju

Rita meenutab, et tänu ema armastusele kunsti vastu oli ta lapsepõlvekodus pea igas toas mitmeid maale ning graafikat. „Mäletan eriti hästi lahkunud Tartu maalikunstniku Jüri Marrani portreesid, natüürmorte ja aktimaale. Mu ema oli omal ajal Marranile ka modelliks ja muusaks. Sealt on välja kasvanud minu armastus maalikunsti vastu kodus. Usun kindlalt, et kunst peab koduseintel olema.“ Kalamaja kodu suurim maal ilutseb elutoa seinal ja on loodud Läti juurtega Austria kunstniku Ida Rätheri poolt, kes on ühtlasi ka Rita lähedane sõbranna. Tegemist on väga tähendusrikka maaliga, mis on pühendatud pere õitsengule ja helgele tulevikule ning sai maalitud, kui sündis Rita esimene laps. Pildil on kujutatud hinduismi mütoloogia jumalaid Shivat ja Shaktit, kes annavad edasi mees- ja naispoole sünergiat ning olemise ja loomise ühtset energiat.

Usun kindlalt, et kunst
peab koduseintel olema.

Tõeline pilgupüüdja on ka magamistoa seinas olev Watercolored Bougainvillea pilttapeet, mis on Rita looming 10 aasta tagusest ajast, mil perega elati Fuerteventura saarel. „Selle pilttapeedi aluseks on foto bougainvillea lillest, mida järeltöötlesin Photoshopis ja täiendasin akvarellipintsli tõmmetega. Kui nägin poes Deluxi türkiisikarva continental tüüpi voodit, mõistsin, et selle tagaseinal peab aktsendiks olema Bouginvillea erksavärviline tapeet, mis mõjub tõelise ergutajana. Väga paljud meie sõbrad ja külalised on jäänud seda pikalt imetlema ning saanud inspiratsiooni, et ka oma magamistoa vooditagusel aktsentseinal erksavärvilist seinamaalingutega tapeeti kasutada.“

 

Kodu on pere nägu

Hoolimata pilkupüüdvatest detailidest ei armasta Rita kodus niisama tolmukoguvaid esemeid. „Ma ei kollektsioneeri ühtegi eset, selle vastu pole mul kunagi kirge olnud. Ka antiikmööblit väärtustan rohkem pigem teiste inimeste kodudes ja interjöörides. Meie kodust leiab seevastu küllaga potitaimi, raamatuid, kauneid vaase, maale ja seinafotosid.“

Kodu on meie nägu.

Rita armastab oma kodu iga nurka, kuid erilised lemmikud on magamistuba, elutoa diivaninurk ja abikaasa töötuba koos koguka raamaturiiuliga. „Kodu on meie nägu,“ ütleb tekstiilikunstnik, kelle jaoks möödub mõnus kodune päev pika hommikusöögi saatel, vahepalaks lõuna terrassil, lugemine kohvitassi kõrval ja tegevustena saatmas fototöötlus, reisialbumite koostamine, koristamine, kodune trenn ja kokkamine sõprade seltskonnas koos mõnusa filmiõhtuga.