KAIDI KARILAID: Kuidas luua hea suhe oma kehaga?

Õnnekoolitaja Kaidi Karilaid korraldab Tallinnas 5. jaanuaril suurseminari „Vali ennast“, mis julgustab nägema, et kõigil on võimalik teha valikuid kooskõlas endaga ja alati on midagi veel võimalik, alati leidub väljapääs, isegi kui elu tundub hetkel võimatu. Uurisime Kaidi Karilaidi käest, kuidas luua hea suhe oma kehaga. 

 

Kaidi, kuidas leida kontakti enda kehaga? Milleks seda üldse vaja on? 

Kõige lihtsam: võta oma käsi ja pane enda põse peale. Nüüd tunneta, kuidas sinu käsi tajub põske ja põsk tajub kätt. See on kõige lihtsam harjutus, kuidas hakata tunnetama oma keha, looma ühendust oma kehaga. Sinna, kuhu läheb tähelepanu, seda sa lood. Tähelepanu on sinu käel, tähelepanu on sinu põsel. Ole tänulik, et sul on keha, mis lubab sul olla elus.

Enne kui sa seda harjutust teed, ole teadlik: kui sa teed seda harjutust vastumeelselt, siis see ei tööta. Sina pead ise olema valmis looma suhet oma kehaga. Sul peab olema tahe luua suhe oma kehaga. Kas sul on tahe?

Selleks, et päriselt tunda rõõmu elus olemisest, eksisteerimisest inimesena, on meil vaja taasluua suurepärane suhe oma kehaga. Enamik on selle unustanud üsna varases lapsepõlves.

Kui sul on kontakt oma kehaga, siis:

1. Sa tead, mida keha vajab ja sa ei ignoreeri seda;

2. Sa tead, mis kehale rõõmu teeb ja võimaldad talle seda;

3. Sa ei arvusta oma keha;

4. Sa oled tänulik oma kehale;

5. Sa suhtud oma kehasse nagu oma kallimasse;

6. Sa hindad oma keha võimet olla elus;

7. Sul on kerge ja hea olla ning kui haigus kimbutab, siis tead, mida keha vajab ja annad talle seda.

 

Öeldakse, et meie keha on meie tempel. Mida see tähendab Teie jaoks?

Minu jaoks tähendab see, et mu keha annab mulle võimaluse olla siin füüsilises maailmas. Nautida kõike, näha, kuulda, puudutada, maitsta, tunda lõhnasid. Tajuda tuuleõhku ja teist keha enda vastas. Mis see sinu jaoks on?

Aga need on imelikud teemad inimesed vaatavad mind veidralt, kui hakkan puid kallistama…

Seda nad teevad nagunii. Selles reaalsuses, kus me elame, pole olnud populaarne olla ühenduses oma kehaga. Kui sa vaatad enamikke inimesi, siis kuidas nad suhtuvad oma kehadesse? Nad justkui lohistavad neid järel. Armastavat suhtumist kehasse pole paljudel. Pigem piitsutamine ja sundimine ja arvustamine. Mis siis, kui sellepärast võivad olla ka hädad ja haigused, eraldatused, varajased surmad ja kõik muud asjad, mida me oleme eraldatusega oma ellu loonud? Meid ei ole õpetatud olema sõber iseenda ja oma kehaga. Kehaga ühenduse suurendamise õpetus võiks olla juba lasteaiast saadik kohustuslik.

Kuidas saab lapsevanem aidata lapsel luua seda kontakti juba väiksena?

Kõik algab sellest, et see tuleb sul iseendaga luua, valides ennast. Sina oled väärtuslikeim element siin maailmas koos oma kehaga. Millist suhet sina oma kehaga sooviksid luua? Sul tuleb valida see enda suhe enda kehaga, sinu enda suhtumine enda kehasse. See õnnelik kooselu oma kehaga igal hetkel. Tahad või ei, aga sinu suhe oma kehaga mõjutab teisi inimesi sinu ümber, eriti lapsi. Lastel on võime kõike vastu võtta. Ka seda, kuidas ema või isa oma kehasse suhtuvad. Nad kopeerivad kõike ja säilitavad, sest ema ja isa on kõige tähtsamad. Vaata, kui suurepärases suhtes on väiksed lapsed oma kehaga! Millisel hetkel see lõpeb? Kas mitte siis, kui nad on piisavalt kaua olnud keskkonnas, kus nad õpivad olema oma kehast eraldi, nagu paljud emad isad ja inimesed siin reaalsuses?

Me anname palju hinnanguid oma kehale. Mida see meie kehaga teeb?

Tee sellist mängu iseenda kehaga. Arvusta oma keha. Ütle talle: “Sa pole ilus.” Tunneta, kuidas sa ennast tunned. Halvasti, kas pole? Selle asemel nüüd ütled kehale: “Ma olen sulle nii tänulik.“ Mida sa siis tunned? Kõik, mis on raske ja mahasurutud energia, lõhub keha, lõhub armastust ja rõõmu sinu kehas, tekitab haigusi sinu kehas. Hakkab tööle allakäiguspiraal. Kui sa oled oma keha eest tänulik, tänad teda kõige eest, siis algab üleskäiguspiraal. Armastus hakkab kasvama. Kergus tuleb kehasse ja sinu ellu. Tervenemine algab.

Kui ma kuulaks kogu aeg oma keha, siis mul poleks haigusi ja ma ei tunneks valu?

Jah, kui sa hakkad päriselt olema teadlikult kohal oma elu loomisega, koos enda kehaga, lubad tal kogeda kõike seda, mida sinu keha koos sinuga on looma tulnud, siis oled sa voolus, su keha on tugev ja pidevalt muutuv. Keha on tugev siis, kui sa oled õnnelik ja rõõmus. Rõõmus ja õnnelik saad sa olla siis, kui sa valid iseennast. Sa tead, mida sa elult tahad, sa ei raiska sekunditki vähema peale, sa oled kogu aeg kohal ja koos oma kehaga.