TRIIN KAOTAB KAALU: jalga mahuvad püksid, mida viimati kandsin 6 aastat tagasi

TRIIN KAOTAB KAALU: jalga mahuvad püksid, mida viimati kandsin 6 aastat tagasi

Tere kõigile lugejatele! Eestimaal võis möödunud päevadel tunda tõelist suve ning ma loodan, et olete saanud neid kauneid päiksepaistelisi hetki täiel rinnal nautida. Mindki on soojad õhtud õue jooksma kutsunud ja kuigi eelmises postituses mainisin, et mul oli sörkimisest väike paus, sest põlved andsid tunda, siis nüüdseks olen omadega taas rajal. Elame-näeme, kuidas jooksmine neile edaspidi mõjub, aga eelkõige lähtun enda enesetundest ja kui kusagilt hakkab ikkagi valutama, siis ma jooksma ei lähe. Alternatiiviks on ju alati kiirkõnd, mis võib samuti päris korralikult võhmale võtta, eriti kui seda teha tõusudel või miks mitte ka treppidel. Nõmmel, kus ma elan, on selleks suurepärased võimalused. Olen mina ikka rumal, et neid varem kasutanud pole. 

Tere kõigile lugejatele!

Eestimaal võis möödunud päevadel tunda tõelist suve ning ma loodan, et olete saanud neid kauneid päiksepaistelisi hetki täiel rinnal nautida. Mindki on soojad õhtud õue jooksma kutsunud ja kuigi eelmises postituses mainisin, et mul oli sörkimisest väike paus, sest põlved andsid tunda, siis nüüdseks olen omadega taas rajal. Elame-näeme, kuidas jooksmine neile edaspidi mõjub, aga eelkõige lähtun enda enesetundest ja kui kusagilt hakkab ikkagi valutama, siis ma jooksma ei lähe. Alternatiiviks on ju alati kiirkõnd, mis võib samuti päris korralikult võhmale võtta, eriti kui seda teha tõusudel või miks mitte ka treppidel. Nõmmel, kus ma elan, on selleks suurepärased võimalused. Olen mina ikka rumal, et neid varem kasutanud pole. 

Käisingi vahepeal koos enda treeneri Kristeliga Nõmme spordirajal jooksmas. Palusin tal jälgida kõrvalt minu tehnikat ning anda soovitusi juhuks, kui teen midagi valesti. Selgus, et minu käed käivad jooksu ajal liiga kõrgelt, aga need võiksid jääda umbes puusade kõrgusele. Väidetavalt mida kõrgemal on käed, seda kiiremaks tõuseb pulss ja see ei ole hea, sest pulss on jooksu ajal niikuinii kõrge. Arutasime Kristeliga ka selle üle, kuidas peaksid jalad liikuma ning sain teada, et need võiksid tulla otse kõrvalt, mitte ei tohiks neid üksteise ette risti tuua. Lisaks ei ole vaja tingimata üle kanna astuda, aga samas ei ole hea täielikult päkkadel tippimine. Kuna Nõmmel oli parasjagu käimas mitu jooksutrenni ja meist kihutati korduvalt mööda, siis sain teiste tehnikat ise kõrvalt vaadata ja Kristel andis soovitusi selle kohta, kelle stiilist oleks mõistlik eeskuju võtta. 

Nende jaoks, kes soovivad end korralikult proovile panna, on Nõmme radadel mitmed rasked tõusud. Läksime ka ise ühest üles ja kui lõpuks tipus olime, siis pulsikell näitas 170, mis on minu puhul juba päris kõrge näitaja. Ülejäänud jooksu ajal jäi see umbes 145 kanti. Ühe armsa toetava žesti tegi minu treener Kristel siis, kui helistas mulle ülejärgmisel päeval pärast meie ühist metsajooksu ning teatas kavalalt, et mind on nähtud ja kiitis, et ma olen tubli. Nimelt käisin samal õhtul Järve metsas sörkimas ja kuna seal toimus parasjagu suuremat sorti rahvaspordiüritus ning inimesi oli palju, siis ilmselt mind märgati ja info kanti treenerile ette. Niisiis ei puhka ma midagi loorberitel, treeneril on spioonid igal pool väljas :) 

Paar nädalat tagasi sain kätte ka enda uuendatud jõusaali kava, millest lubasin täpsemalt rääkida. Nagu eelmises postituses mainisin, siis uues kavas on rohkem harjutusi vabade raskustega, mis omakorda nõuavad enam keskendumist ja panevad tööle rohkem lihaseid. Palju on erinevaid kangi ja hantlitega kükke, väljaasteid, sirutusi, hüppeid ning tõmbeid. Trenniga alustades olid 2-kilogrammised hantlid minu jaoks väga rasked, aga nüüdseks teen paljusid harjutusi juba 4 kg hantlitega ja loodan väga, et needki muutuvad üsna pea minu jaoks juba liiga kergeks. Mõned harjutused olid mulle täiesti uued ja neid tehes avastasin, et töötavad hoopis teised lihased, mis tavaliselt. Uues kavas saavad rohkem koormust ka selg ja õlad, mis on tegelikult minu nõrgad kohad ning mida oleks juba ammu pidanud intensiivsemalt treenima hakkama. Kuna teen päev otsa istuvat tööd, siis on eriti oluline seljalihaseid toonuses hoida.

Mõnest harjutusest ka lähemalt. Näiteks selili pingil hantlite toomine kõrvalt ette annab koormust seljalailihasele, samamoodi mõjub ka trenažööril raskuse tõmbamine ülevalt alla. Minu jaoks uus harjutus oli kahtlemata seljatõmme kangiga, kus viiakse küünarnukid taha ning mis treenib lülisamba sirgestajat. Õlgadele ja triitsepsile mõjub hästi kangiga õlatõmme alt üles, sedasi, et tuleb kõverdada küünarnukke ja kang rinnani tõsta ning ranne ei tohi samal ajal liikuda. Lisaks on uues kavas erinevad plankimisega seotud harjutused, kätekõverdused, puusatõsted ja hüppega kükid, mis kõik mõjuvad erinevatele lihastele. Olen suve saabumisega enda treeningkoormust tõstnud: käin Meritoni jõusaalis 3 korral nädalas ja lisaks 1-2 päeval õues sörkimas. Tunnen, et jaksan teha järjest rohkem ja seda nii jõusaalis raskuste tõstmise kui ka pikemate ning kiiremate jooksuringide näol. 

Tuletan meelde, et toitumise osas järgin ikka ja endiselt Mareki soovitusi. Mõnel hommikul luban endale putru, aga enamasti valmistan hommikusöögi munast ning esimeseks vahepalaks on kujunenud kohupiim marjade või puuviljadega. Lõunasööki nimetaksin klassikaliseks: koosneb see kindlasti valguallikast ehk lihast, kanast või kalast, alati on kõrval midagi rohelist ja veidi ka kartulit, tatart või riisi. Õhtune vahepala on mõni kerge salat, kus on sees muna või kodujuust ja õhtusöök koosneb rohelisest salatist või hautatud juurviljadest, kus kõrval on samuti mingi liha. Õhtul ma enam kartulit, pastat, tatart ega riisi ei söö. Samuti püüan õhtuti mitte süüa enam marju või puuvilju, aga see on minu jaoks endiselt väike katsumus. Magusaisu peletamiseks on mul sahtlist võtta 92% kakaosisaldusega tume šokolaad. Päeva jooksul tarbin päris palju vett, hommikusöögi kõrvale joon alati teed ja mõned korrad nädalas luban endale kohvi. 

Kas 4 kuuga 10 kilo kaotada on palju või vähe? Keegi kirjutas, et need kilod võiks vabalt maha võtta mõne nädalaga. Kindlasti võiks, aga olen rõhutanud enda blogis juba algusest peale, et minu eesmärk on elustiili muutus, mitte kaalu kiire maha rapsimine. Seda on öelnud mulle nii treener Kristel Päll kui ka toitumissoovitusi jagav Marek Morozov, et ennekõike peaksid muutused olema mitte liiga kiired. On kindlaks tehtud, et tervislik kaalukaotus on 2-3 kilogrammi kuus. Mida aeglasemalt (loe tervislikumalt) kaal langeb, seda suurem on tõenäosus, et uus toitumine ja liikumisharjumused võetakse elustiili osaks ja saavutatud kaal säilib. Kiired kaalulangetused on lubatud ainult arstide range järelvalve all. Kõige olulisem on see, mida ma ise muutuste osas tunnen ja näen. Näiteks juuresoleval pildil on mul jalas teksapüksid, millesse mahtusin viimati ligi 6 aastat tagasi. Veidi oleks muidugi veel vaja puusade ümbert sentimeetreid vähendada, et neid pükse kandes ei tekiks ’’sangakesi,’’ aga ma usun, et olen üsna lähedal ja see motiveerib üha enam edasi pingutama. 

Kaalunumber näitas viimati 87,7 kg, mis teeb projekti algusest alates miinus 12,3 kg.  

Nautige suve!

 

Triin