Reklaam sulgub sekundi pärast

Triin kaotab kaalu: Puusad -4 cm, käsivars +1 cm

Loodan, et teile on kevad juba samamoodi südametesse pugenud nagu minule. Sooviksin teiega seekord jagada enda järjekordse mõõtmise tulemusi. Olgu öeldud, et kõik numbrid ei ole kolinal kukkunud, mõni näitaja on jäänud samaks ja nagu pealkirjast välja lugesite, siis käsivars on lausa 1 cm võrra kasvanud. Arutasime treener Kristeliga, et miks sel korral just sellised numbrid ning kuigi mina olin veidi löödud, et drastilist muutust ei ole toimunud, siis tema jäi tulemustega rahule. Endiselt teeb tuju heaks see, et rasvaprotsent ja kehamassiindeks on sujuvas languses. Rasvaprotsent on väidetavalt selline näitaja, mida saab vaid õige toitumisega alandada, seega järelikult olen õigel teel. Kõht ja reis on väheke pisemaks jäänud, sääreümbermõõt on sama, aga erilist emotsiooni tekitas puusaümbermõõt, mis on vähenenud suisa 4 sentimeetrit. Kui Kristel mind mõõtis ja väitis, et puus on 116 pealt 112 peale kahanenud, siis ma palusin tal uuesti mõõta ja ütlesin, et ta võtaks ikka kõige jämedama koha pealt ning kinnitasin, et see ei ole võimalik. Kristel aga väitis vastu, et ta võtabki kõige suurema koha pealt ja tõepoolest on ümbermõõdud nii palju vähenenud! 

Tere kõigile!

Loodan, et teile on kevad juba samamoodi südametesse pugenud nagu minule. Sooviksin teiega seekord jagada enda järjekordse mõõtmise tulemusi. Olgu öeldud, et kõik numbrid ei ole kolinal kukkunud, mõni näitaja on jäänud samaks ja nagu pealkirjast välja lugesite, siis käsivars on lausa 1 cm võrra kasvanud. Arutasime treener Kristeliga, et miks sel korral just sellised numbrid ning kuigi mina olin veidi löödud, et drastilist muutust ei ole toimunud, siis tema jäi tulemustega rahule. Endiselt teeb tuju heaks see, et rasvaprotsent ja kehamassiindeks on sujuvas languses. Rasvaprotsent on väidetavalt selline näitaja, mida saab vaid õige toitumisega alandada, seega järelikult olen õigel teel. Kõht ja reis on väheke pisemaks jäänud, sääreümbermõõt on sama, aga erilist emotsiooni tekitas puusaümbermõõt, mis on vähenenud suisa 4 sentimeetrit. Kui Kristel mind mõõtis ja väitis, et puus on 116 pealt 112 peale kahanenud, siis ma palusin tal uuesti mõõta ja ütlesin, et ta võtaks ikka kõige jämedama koha pealt ning kinnitasin, et see ei ole võimalik. Kristel aga väitis vastu, et ta võtabki kõige suurema koha pealt ja tõepoolest on ümbermõõdud nii palju vähenenud! 

Minu keha koostises toimuvad juba samuti teatud muutused ning ma usun, et see ei ole tänapäeval enam kellegi jaoks uudis, et lihas kaalub rohkem kui rasv. Sellest ka käsivarre +1 cm, mis näitab vaid seda, et lihas on vaikselt kuju võtmas. Marekiga kohtudes ütles ta mulle kohe, et ei ole vaja paanikasse minna, kui kehakaal jõutreeninguga koheselt kukkuma ei hakka või korraks isegi samaks jääb. Täpselt kaks kuud olen alles jälginud Kristeli treeningkava ja veidi vähem Mareki toitumissoovitusi. Kui öeldakse, et tervislik kaalukaotus on 2-3 kilo kuus, siis ma suurest murest väga nahast välja ei poe, sest minu kaalunumber ongi täpselt nii palju viimase kuu ajaga langenud. Ma loen ka teiste inspireerivate kaalulangetajate blogisid, kes on iseseisvalt ennast käsile võtnud ja kirjutavad toitumisest ning trennist. Põnev on lugeda, kuidas teistel läheb, aga samas tekitab hämmastust see, kuidas mõne naise kaal võib kahe kuuga -18 kilo langeda. Mina olen oma tulemustega selle kõrval veel poisike, kuid lohutan end sellega, et tervislik kaalukaotus lähebki tasa ja targu ning minu kaal ei vähene lihaste ja vee, vaid ikka rasva arvelt. Tegelikult kaalunumber ei olegi väga eriline näitaja. Tähtsamad on ümbermõõdud ja keha koostis. Ma leian, et oluline on ka enesetunne ja motivatsioon, mis on mul endiselt head. 

Eelnevast ilusast jutust hoolimata olen ma siiski säilitanud kriitikameele ja tean väga hästi, et vara on veel millegi üle hõisata ning pikk tee on alles ees. Minu üheks uueks väljakutseks saab olema neljanda püsiva trenni lülitamine enda nädalasse, mida ma siiani ei ole järjepidevalt jõudnud teha. Kristeli soovitusel võiks see olla mõni rühmatrenn, aga miks mitte ka üks lisa rasvapõletuspäev, mis mul praegu niikuinii kavasse kuulub (tuletan meelde, et praegu käin jõusaalis kolmel päeval nädalas). Kuulsin hiljuti mõtet, et need inimesed, kes hakkavad treenima 4 korda nädalas, suurendavad enda sooritusvõimet suisa 50%. Inimkeha on ju loodud selleks, et liikuda, mitte ühe koha peal istuda. Kindlasti peab ülejäänud trennivabadel päevadel korralikult puhkama ja magama ning mõistlikult toituma. Neli korda nädalas trennitegemist inimese jaoks, kes on spordisaalidest varem suure kaarega mööda käinud, võib liiga intensiivne alustamine hoopis vigastuste, väsimuse ja stressiga lõppeda. Mulle meeldisid Mareki vastused Buduaarile antud intervjuus selle kohta, kui palju peaks trenni tegema. Lugu näeb siit

Ma olen mitmes postituses kirjutanud sellest, mida igapäevaselt söön, aga keeruline oleks välja tuua ühesugune kindel menüü, sest päevad on erinevad ja minu toitumiskava lubab küllalt palju retseptidega ja toiduainetega mängida. Selleks, et teil, head lugejad, oleks põnevam jälgida, panin ma kokku näidisplaani enda toidukordadest koos väikse valiku piltidega hommikusöökidest. Ma tean, et igas ühes meis on peidus salajane toitumisnõustaja ja kõik me teame ise alati kõige paremini, et just meie menüü on see kõige õigem ning tervislikum, mistõttu olen kindel, et hommikuse pudru armastajad ja loomse valgu vastased teevad järgnevat menüüd nähes suured silmad. Aga selline on minu toitumine praegu ja seni, kuni see mõjub, kavatsen ma jätkata. Vastukaja on endiselt oodatud kommentaariumis ning head lugejad võiksid sinna ka enda valikulise päevamenüü kirjutada. Päris huvitav oleks võrrelda ja teie arvamusi lugeda. 

Näidismenüü

HOMMIKUSÖÖK (orienteeruvalt kell 6.30)

Klaas jahedapoolset vett
Tass teed (ilma igasuguse magustajata)
Omlett (muna+kodujuust+sool/pipar) ja täidiseks näiteks paprikaviilud, singitükid, seened
Kõrvale midagi rohelist, näiteks lehtsalatit, tomatit, avokaadot või kurki

Teine variant on omleti asemel prae- või keedumuna ja peekon + roheline või Oopsie leivad (retsepti leiate eelmisest postitusest), kuhu määrin peale toorjuustu, lisan singi, lehtsalati, tomati või kurgi. 

Kommentaar: Kuna soovin kehakaalu alandada rasva arvelt, siis peaks hommikusöök olema küllalt rasvane ja valgurikas. Hommikul on soovitatav vältida teravilju, puuvilju, magusaid jogurteid, kooke, putrusid. Küll aga olen Marekiga selle läbi rääkinud ja luban endale korra nädalas hommikuks kaerahelbeputru.

 

VAHEPALA I (orienteeruvalt kell 9.30-10.00)

Umbes 150 grammi maitsestamata kohupiima
Maitseks segan sisse väheke kaneeli
Kõige peale lisan väikse peotäie marju, näiteks maasikaid, mustikaid või ühe viilutatud tsitruselise puuvilja
Vesi

 

LÕUNA (orienteeruvalt kell 12.00)

Liha, kala või kana (umbes peopesa suurune tükk)
Kõrvale hautatud juurviljad või vahel harva tatar, ahjukartul, riis
Toorsalat

Kommentaar: Mõnikord söön lõunaks suppi, ühepajatoitu või kana ja salatit. Kuna lõunatan tihti väljas, siis on peaaegu iga päev lõunasöögi osas erinev, aga katsun jälgida, et valgu kogus oleks piisav, mis kindlustab täiskõhutunde ja välistab hilisema näksimise ja magusa järgi isutamise. Lõunasöök peaks olema korralik toidukord, mis sisaldab sooja sööki. 

VAHEPALA II (orienteeruvalt kell 16.00)

Segasalat (väikse taldriku jagu): keedumuna, kodujuust, krevetid (või eelmisest õhtust kana/kala), riivitud juust (või mozzarella/feta), kurk, lehtsalat, paprika, sool, pipar. Segan kõik hapukoorega salatiks.
Vesi

 

VAHEPALA III 

Ainult trennipäevadel söön vahetult pärast trenni kohe ära ühe banaani (see on oluline selleks, et taastada kiiresti energiavarud ja pidada kenasti õhtusöögini vastu).
Vesi

 

ÕHTUSÖÖK (orienteeruvalt kell 20.30 – trennivabadel päevadel varem)

Tükk liha, kala või kana (reeglina ahjus tehtud või hautatud)
Kõrvale hautatud juurviljad või toorsalat või veidi mõlemat
Mõnikord lisan salatile viilutatud keedumuna või juustu, olenevalt sellest, kui suur on lihatükk.
Vesi

Kommentaar: Õhtusöögi ajal väldin kartulit, riisi, tatart, pastat. Õhtuks ei ole samuti soovitatav süüa puuvilju, jogurtit ja muid suhkrut sisaldavaid toite. 

Terve päeva jooksul tarbin vähemalt 2,5 liitrit puhast joogivett (trennipäevadel veel rohkem). Kui magusaisu hakkab võimust võtma, siis võtan mõned datlid või teelusikatäie maapähklivõid. Reeglina magusaisu ei teki, kui olen päeva jooksul tarbinud piisavas koguses valkusid ja vedelikke. Olgu menüü lõpetuseks veelkord öeldud, et iga päev on erinev ning ma ei söö täpselt samu toite nädal aega järjest, vaid katsetan erinevate toiduainete ja kogustega. 

 

Olen kuulnud erinevaid seisukohti selle osas, kui tähtis on toidu või trenni roll kaalu alandamisel. Teatavasti käivad need käsikäes ja üks toetab teist. Kui ühed on kindlad, et toitumine on 70% ja trenn 30%, siis teised väidavad, et need protsendid on 50:50 või hoopis vastupidi – toitumine vaid 30% ja trenn 70%. Minul ei ole nende protsentide osas kindlat seisukohta välja kujunenud, aga raudselt võin öelda, et olulised on mõlemad. Ei ole eriti mõistlik enda keha koormata sellega, et sööd valimatult kõike ning siis piitsutad ennast viiel päeval nädalas raske trenniga, olles veendunud, et halva toitumise korvab hea trenn. Keha näeb niigi palju vaeva rämpsu seedimisega ja liiga raske trenn ei tee talle seda kõike lihtsamaks. Või vastupidi: sööd küll mitmekülgselt, aga trenni üldse ei tee. Ainult kohupiima ja kodujuustu söömisest muskel ei kasva, oluline on lihaseid toonuses hoida ja regulaarselt liikuda. See kõik tundub nii lihtne ja loogiline, ent siiski tuleb seda meelde tuletada. Ka minule.

 

2 kuud tagasi tegin üleskutse hakata kaalu alandama üheskoos. Tol korral kirjutas nii mõnigi kommentaator, et alustab seda teekonda minuga ühiselt. Küsingi seekord, et kuidas teil vahepeal läinud on? 

 

Jätkuvaid päikeselisi ilmasid soovides,

Triin