Reklaam sulgub sekundi pärast

AED ÕUNU JA MARJU TÄIS? Tee parem nad kõik mahlaks

Kas oled olnud olukorras, kus käid koduaias ringi ning mõne hetkega korjad korvid õunu ja marju täis. Omaenda aiast korjatud viljad on maitsvad ning kasulikud, aga mida teha siis, kui neid saab liiga palju? Alguses ikka sööd ise, pakud perele ja sõpradele, kuid mingi aeg saab lihtsalt isu täis. Kuid suvi ei kesta pikalt ning talvel tuleb kindlasti isu oma enda aiasaaduste järele.

Mida siis ette võtta? Hea mõte on kõik marjad ja õunad mahlaks teha. Kuid millest alustada?

Korjamine

Õuntega on asi lihtne. Kui näed neid, siis siruta käsi välja ja ainult korja. Tähele tuleb panna, et kui korjad mahla tegemiseks õunu, siis need peavad olema küpsed. Mitte toored või üleküpsenud, vaid täpselt sellised parajalt küpsed ja valmis. Soovituslik on korjata ka õunu, millel pole mädaplekke, sest muidu võib mahl kergelt käärima minna. Õunad on koristamisvalmis, kui seemned on seest pruunid, koor on muutunud heledamaks ning õun tuleb kergesti oksa küljest lahti.

Marjade korjamisega on teine lugu. Näiteks sõstraid korjatakse kobaratena. Kindlasti tuleks korjata, kui need on valmis, sest siis läheb korjamine lihtsamalt, sest marjad eralduvad taime küljest palju kergemini. Vaarikad jällegi tuleb korjata enne üleküpsemist, sest siis säilitavad nad paremini oma kuju. Kindlasti tuleks marjad ka enne töötlemist hoolikalt puhastada ja pesta. Kui on plaanis metsa marjule minna, siis võib kasutada ka marjakorjajat ehk kombaini, aga ainult juhul, kui marjataimi ei kahjustata. Kellel marjakorjajat veel ei ole, siis saab endale sobiva valida Koduekstrast. Mustikate ja pohlade korjamiseks sobib marjakorjaja väga hästi, kui seda ettevaatlikult kasutada. Jõhvikate korjamist marjakorjajaga ei soovitata, sest see võib taime jäädavalt kahjustada.

Mahlaks tegemine

Enne aiasaaduste mahlaks tegemist on vaja kindlasti muretseda endale mahlapress. Kui läheb õuntest mahla pressimiseks, siis oleks vaja ka purustajat. Koduekstras on olemas nii õunte jaoks mõeldud mahlapressid kui ka purustaja. Purustaja kasutamine lõhub paremini viljaliha struktuuri, muudab pressimise kergemaks ning ka mahla saab rohkem.

 

Kui läheb pressimiseks, siis selline vana hea mehaaniline mahlapress saab selle tööga suurepäraselt hakkama. Kui on vaja marjadest mahla teha, siis sobib selleks ka selline väiksem ja mugavam variant, mille leiad siit. Mõlema mahlapressi plussiks on, et need ei vaja elektrit. Nii saad rahulikult aias toimetada, ilma et oleks vaja vedada tülikat kaablit. Marjadest mahla saamiseks on kõige populaarsem variant veel mahlaauruti kasutamine. Selleks on vajalik ka pliit, kus auruti saab tükk aega vaikselt podiseda.

Enda aiast korjatud viljadel on hoopis teine maitse

Olenemata sellest, kas teha mahla õuntest või marjadest, siis tulemus on kindlasti kodusem ja maitsvam kui poest ostetud mahlal. Terve maailm juba ammu vaatab meie poole kadedusega, kuidas on võimalik käia metsas seenel ja marjul ning korjata omaenda kodust erinevaid aiasaadusi. Ärme lase selle toredal traditsioonil raisku minna, eriti kui meie Eesti ilus loodus pakub meile nii palju erinevaid saadusi, mida on võimalik aasta läbi erineval kujul nautida.