Hea bakter – kas jogurtiletist või apteegist?

Hea bakter – kas jogurtiletist või apteegist?

Häid piimhappebaktereid saab nii piimatoodetest (nt. jogurt, juust, keefir) kui toidulisanditena pulbri, kapsli ja tablettide kujul. Kas eelistada apteegi või kaupluste piimalettide tooteid? Oluline pole siiski mitte ostukoht, vaid toote kvaliteet. Probiootiliste toodete juures on oluline ka heade bakterite piisav kontsentratsioon tootes. Selleks, et head bakterid avaldaksid kehale piisavalt kasulikku mõju, võiks mõnedel andmetel nende optimaalne hulk soovituslikult tootes olla 108–109/g. Seega võiks jälgida (või apteekrilt küsida), kas tootepakendil on heade bakterite hulk märgitud. Elujõuliste bakterite hulk on üks komponent, mis aitab suurendada tõenäosust, et probleemile võib saada kiiresti abi.

Häid piimhappebaktereid saab nii piimatoodetest (nt. jogurt, juust, keefir) kui toidulisanditena pulbri, kapsli ja tablettide kujul. Kas eelistada apteegi või kaupluste piimalettide tooteid?

Oluline pole siiski mitte ostukoht, vaid toote kvaliteet. Probiootiliste toodete juures on oluline ka heade bakterite piisav kontsentratsioon tootes. Selleks, et head bakterid avaldaksid kehale piisavalt kasulikku mõju, võiks mõnedel andmetel nende optimaalne hulk soovituslikult tootes olla 108–109/g. Seega võiks jälgida (või apteekrilt küsida), kas tootepakendil on heade bakterite hulk märgitud. Elujõuliste bakterite hulk on üks komponent, mis aitab suurendada tõenäosust, et probleemile võib saada kiiresti abi.
Teiseks tuleks jälgida, missuguseid erinevaid bakteriliike toode sisaldab, sest erinevad bakterid võivad omada erinevaid toimeid. Mida rohkem erinevaid baktereid toode sisaldab, seda suurem on tõenäosus, et just Teie võite abi saada. Viis erinevat bakterit on näiteks juba väga hea. Kasutegur võib suureneda märgatavalt, kui tootes on erinevad bakteritüved.
Toidulisanditena manustatavate bakterite kasuks räägib enamasti nende võime läbida inimese seedekulgla – tavalisse jogurtisse pandud mikroobikultuurid ei jõua enamasti maost kaugemale. Seega jääb jogurtite kasutegur väiksemaks. Tervise heaolus mängib väga suurt rolli just soolestiku mikrofloora tasakaal. Kuna ~60% inimese immuunsusest on seotud just seedesüsteemiga, on sealne tasakaal äärmiselt oluline.

Headest bakteritest on abi.
Heade bakteride peamisteks toimekohtadeks on peensool ja jämesoole algus. Nad takistavad pahaloomuliste bakterite, viiruste ja pärmseente levimist, aidates teha haigustekitajaid ja nende mürkaineid kahjutuks. Head bakterid segavad haigustekitajatel ka sooleseinale kinnituda. Nii aitavad nad välistada pahaloomuliste mikroobide kuhjumise ja parandavad ka toitainete omastamist soolestikus.

Uuringutes on täheldatud, et osad probiootikumid omavad rolli ka allergiliste reaktsioonide vähendamises.

Probiootikumid ei asenda soole enda loomulikku bakteriaalset kooslust, vaid aitavad selle erinevate muutuste korral uuesti tasakaalu viia. Sellepärast ongi probiootikumid erilised ja aitavad toetada tervenemist. Samas ei ole olemas universaalset probiootikumi, mis omaks kõiki kirjeldatud toimeid. Igale inimesele sobiva toote leidmine toimub enamasti erinevate proovimiste teel.

 

Margo Saaremets, bioloog