PAUL VAN DYK´i soojendus-DJ, eestlanna DJ Romily: arvasin alguses, et ma ei julgeks puldi taga olla

Buduaari ajakiri

Monika Kuzmina

Dj Romily / Foto: Terje Talts

Tallinnast pärit neiu nimega Merle Roolaid, artistinimega DJ Romily, on õnnelik, kui inimesed saavad tema lugude taustal elust rõõmu tunda.

DJ Romily kirjeldaks end seitsme sõnaga: kirglik, positiivne, särav, naiselik, eksootiline, tunnetuslik ja kvaliteetne. DJ-na mõtleb ta iga sündmuse alati enne põhjalikult läbi, kuna tema jaoks on oluline, et kuulaja saaks nauditava elamuse. „Selleks, et saaksin maksimaalselt edasi anda oma loomingut muusikaga, on väga oluline tehniline set-up: kvaliteetne helisüsteem, heli seadistamine vastavalt kohale. Samuti valgustus, taust, enda outfit. Analüüsin ka ürituse formaati, milline on kuulajaskond (vanus, muusikamaitse), võimalik lugude valik. Ettevalmistus on väga oluline, aga kohapeal jälgin ürituse kulgu ja püüan tunnetada inimeste energiat ning mängida muusikat vastavalt sellele,” räägib ta enda tööst.

Armastus muusika vastu

DJ Romily sõnab, et tema muusikaarmastuse juured said kindlasti alguse isa ja võibolla isegi vanaema ehk isa ema kaudu. Vanaema suutis mängida kõiki muusikainstrumente, mida kätte võttis ja neid oli tal kodus mitmeid. Isa oli elektroonikainsener ja melomaan. See tähendas, et perel olid kodus kõikvõimalikud kvaliteetsed muusikaseadmed ja palju muusikat erinevatel muusikakandjatel (vinüülid, lintidel, kassettidel), mida kuulati.

Ta meenutab, et esimene heli, mida ta lapsepõlvest mäletab, on pääsukeste ja lõokese laul suvel maal vanaema juures, mida hoolikalt sai kuulatud. See mõjus suve soojuses põldude ja metsade vahel kuidagi eriliselt.

Kui ta ise DJ-teemaga tegelemist alustas, ei olnud tal plaani esinema hakata. „Võtsin endale õpetaja ja eesmärk oli teada saada, kuidas toimub ühelt loolt teisele üleminek. Õpetaja rääkis mulle, kuidas mitmed tema õpilased pärast koolitusi juba DJ-na esinevad. Sellel hetkel mõtlesin, et see pole küll minu teema ja ma ilmselt ei julgeks avalikult esineda,” meenutab ta.

Pärast koolitusi hakkas ta tegema mix’e ning tekkis soov neid teistega jagada. Alguses olid väiksemad esinemised. Esimene ülesastumine DJ-na oli Veelaua Eesti Meistrivõistlustel, Rahinge Wakepargis, kus ta mängis mõnusat suvist muusikat. „Sain aru, et puldi taga ei olegi hirmus olla, vaid hoopis nauding,” jagab DJ Romily oma esmamuljeid.

Paljud fännid on muusikale truud

DJ Romilyl on palju fänne, kes on tema muusikale truud ja jagavad positiivset tagasisidet. Talle saadetakse ka pilte ja ja videoid, kus fännid tema muusikat kuulavad. Näiteks on saadetud videoid laeva kaptenisillalt, lõunamaalt basseini äärest, oma sündmustelt ja paljudest muudest kohtadest.

Ta toob eraldi välja ühe oma suurima fänni, kes reklaamib teda kõikidele oma tuttavatele ja on lausa USA-s valmis talle muusika manager’iks hakkama.

Südamehääl juhib õigele teele

DJ Romily on enda sõnul väga tunnetuslik, aga võib-olla ei ole alati julgenud enda südamehäält usaldada. Nüüd teeb ta seda üha enam, sest on tagantjärele aru saanud, et südamehääl on alati juhendanud õigele teele.
Ta usub, et meil kõigil on siin elus miski, mis on meie asi, see tuleb vaid üles leida. Selleks ei ole kunagi liiga hilja.

Ta tõdeb, et tegelikult on üsna lihtne aru saada, kui sa pole veel kindel, kas oled oma kire leidnud. „Tihtipeale oleme tegelenud selle teemaga juba lapsepõlves, aga siis mitte veel teadlikult. Võib tagasi mõelda, et mida meile meeldis lapsepõlves teha. Meie vanemad ei osanud meid sel ajal võib-olla julgustada. Tihti loobutakse ka seetõttu, et esialgu tundub, nagu ei tooks see tegevus raha sisse. Teine soovitus on mõelda, mille peale sõbrad/tuttavad on sulle öelnud, et kui sa sellest räägid, hakkavad su silmad särama. Just see on ongi sinu kirg, millega peaksid tegelema!” arvab ta.

DJ Romily lisab, et elus tuleb rohkem teha seda, mis meile meeldib ja meid rõõmsaks teeb, sest elu on teekond, mida peab nautima. Alustama peaks kohe täna! Iga päev tuleks pühendada aega sellele tegevusele, kasvõi tehes imepisikesi samme, aga järjepidevalt. Mingi hetk avastad, et oledki jõudnud oma unistuste teele. Alustad lihtsalt toreda tegevusega enda jaoks ja kunagi ei tea, kuhu see teekond viia võib.  

Ta arvab ka, et kui tegeled enda kirega, usud endasse, jääd oma unistustele truuks, siis sellest piisabki, sest sel juhul ei tundu see kõik tööna. Mõnikord küll tuleb rohkem pingutada, aga see on tulemust väärt.

Meeldejäävaim pidu

DJ-na meeldejäävamaks peoks peab DJ Romily sündmust, kus ta oli Paul Van Dyk’i soojendus-DJ. Rahvusvahelise staariga samal laval ülesastumine oli meeldejääv elamus. Suur lava, vinged visuaalid ja kvaliteetne sound – see oli tema sõnul vägev tunne.

Publikuga kontakti loomise mõttes on kõige ägedamad olnud suvised päikeseloojangu taustal kulgevad väiksemat sorti üritused, kus on koos kirglikud muusikanautlejad.

Oma lemmikartistiks peab ta Armin Van Buurenit – teda peab ise nägema, nautides kontserti esireast. „Kui suur osa DJ-dest on esinemise ajal peamiselt DJ-pulti süüvinud, siis Armin loob silmside inimestega esireas. Ühendus, mis ta publikuga loob, on kirjeldamatu. Tema kirg muusika vastu lihtsalt kiirgab temast välja ja see laeb inimesi. Muusikalises mõttes on ta läinud viimasel ajal natuke liiga mainstream EDM-iks, aga minu jaoks on ta suur iidol artistina, muusikaärimehena ja inimesena,” kiidab DJ Romily.

Veel toob ta välja Nora En Pure lihtsuse, naiselikkuse ning muusikastiili.

Praegustel keerulistel aegadel soovitab ta rahunemiseks eelkõige minna mere äärde meremühinat kuulama või metsa jalutama. „Kui taustaks mõnusat rahulikku muusikat kuulata, siis valin SoundCloudist või Youtube’ist erinevate DJ-de liveset’id või mixtape’id, mis olen oma listidesse lisanud või Spotify playlist’i mille ise kokku pannud,” jagab ta.

Kui inimeste puhul muusika, mis mõjub energiat tõstvana on erinev, siis Romy jaoks on selleks meloodiline trance muusika – meeliülendav, positiivne ja kiirema rütmiga (keskmiselt 138 bpm) muusikažanr. Ibiza Deep Mixide muusika, mida DJ Romily peamiselt mängib, on kiirusega keskmiselt 124 bpm ja see on hästi tuju tõstnud. Ta selgitab, bpm on beats per minute. Inimese südamelöögisagedus ehk pulss jääb vahemikku 60–100 lööki minutis. Räägitakse, et sellest kiirem muusika annab energiat.

Foto: Terje Talts

Mõned tagasisided DJ Romily tööle:

–        „Su muss on ülinakkav esimesest minutist.”

–        „Sinu tehtud mix’ide saatel on valmis ehitatud üks suur terrass, lõhutud ja riita laotud meeletus koguses puid, niidetud tuhandeid ruutmeetreid muru ning põletatud kilokaloritest ei hakka mitte rääkimagi!”

–        „Kui su mix’id oleks vanade kassettide peal, siin need ei kestaks seda kuulamiste arvu ja oleks vast ribadeks juba.”

–        „Tahtsin lihtsalt seda öelda, et see viimane set, mille FB-sse postitasid, on tagasihoidlikult öeldes parim, mida eales olen kuulanud. See mu igapäevane mekkimine! Keep on going!”

DJ Romily lemmiklood

Päikesetõusu ja loojangu nautimiseks:

·       Lost (Chill Out Edit) – Sunlounger, Zara Taylor

·       5 Seconds Before Sunrise – VER:WEST

Klassikud:

▪       Jean Michel Jarre – Equinoxe pt 5.

▪       Vivaldi Neli Aastaaega, Kontsert nr 1 E-duur, RV 269, „Kevad” , Allegro

▪       Gaia –Tuvan

▪       Game Of Thrones – Ramin Djawadi, Armin Van Buuren

▪       Walking On Air – Kerli, Armin Van Buuren Radio Edit

▪       Adagio For Strings – Tiesto

▪       Cafe Del Mar – Energy 52

▪       Out of the Blue – System F

▪       Paul Van Dyk – For An Angel

▪       Avicii – Without You

Lemmikud DJ Romily Ibiza Deep Mixidest (leitavad tema SoundCloudist):

▪       Left Eye Left – Kölsch

▪       Surrender – Tinlicker & James Grant Mixed

▪       Under Dark (Innellea Remix) – Monolink

▪       Numb (Chill Mix) – Elderbrook

▪       Take My Breath (feat. Agents Of Time) [Remix] – The Weeknd

▪       Falling to Pieces – Garlington

▪       Nagar – Fatoumata

▪       Blue Velvet – Fat Sushi

▪       Shadow – Chromatics & Maceo Plex

▪       Dhama – Kamilo Sanclemente & Juan Pablo Torrez