ÜLLE LICHTFELDT avaldab pikaajalise paarisuhte kuldreegli

Ülle
Foto: Kalev Lilleorg

Buduaari ajakiri

Rakvere Teatri näitleja Ülle Lichtfeldt on pannud Buduaari jaoks kirja mõned elu kuldreeglid, mis on temasse juurdunud juba lapsepõlvest. Vanematelt ja vanavanematelt kuuldud tarkuseterad tuletavad meelde olulisi elutõdesid. Muuhulgas peitub kuldreeglites ka suurepärane suhtenõu.

ÄRA TEE TEISELE SEDA, MIDA ENDALE EI TAHA
Kõik tehtu, öeldu, tuleb su juurde ringiga tagasi, nii halb kui hea. Ka halvasti mõeldud mõtted ja kurjad kommentaarid. Vahel mõnda internetikommentaari lugedes tekib hirm kommentaatorite pärast, ehmatan nende julgusest ja kibestumuse astmest. Mõtlen, miks te seda ENDALE teete?!
Loodan, et ehk salaja teevad nad annetusi vähemalt loomade varjupaigale, et natukenegi karmavõla koormat kergendada.

PILVEDE TAGA ON ALATI PÄIKE
Kui must ja masendav võib tunduda mõnel hetkel maailm… usun, et kõik on seda kogenud. Jälle kumisevad kõrvus mu vanaema sõnad: „Plika, ära mossita! Pilvede taga on alati päike!“
See teadmine on mind nii mõnelgi raskel eluetapil aidanud „mustast august” välja roomata, selja sirgu, pea püsti lüüa ja edasi, ikka päikese poole minna.

NALI PÄÄSTAB PÄEVA!
Vanaema armastas öelda: „Naerma peab, naer on terviseks!“ Meenuvad ka Urmas Alenderi kuulsaks lauldud read:
Üks väike rõõm las olla igas päevas,
üks pilk või naer, üks õis või värvilaik.
Üks lauluviis, või killukene päikest taevas, või sõnahääl, mis muudab kauniks kõik…

KODU ON KINDLUS
Nii on mulle öeldud ja kinnitan seda ka oma lastele – milliseid raskusi elu su teele ka ei veeretaks, kodu uks on alati avatud! Kodu on kindlus!

SÕPRA TUNNEB HÄDAS
Sõbrad me elus tekivad teatud eas, mida vanemaks saad, seda vähem kohtad inimesi, keda sõbraks pidada.
On hääd tuttavad või kolleegid.
Sõpra tunneb hädas… No jah, mina ütleks: „Sõber, kui oled hädas, hüüa, ma tulen!“ Sõber võib kurta, elu vanduda… Ma kuulan ära. Sõber võib tõdesid öelda, vahel haigetki teha… Ma kannatan ära! Klaasike veini, koos kokatud söök, veidi muusikat ja laulu, vaiksed, vahel ka häälekad arutelud elu üle, vahel ka lihtsalt vaikimine… See on sõprus.

KOHTLE MEEST KUI KUNINGAT!
…siis oled tema kuninganna!
Jäta mehele otsustamise õigus, või vähemalt mulje, et tema otsustab!
Mu vanemad on koos elanud 54 aastat, isa arvab tänaseni, et ta on perekonna pea. Me kõik saame aru, kelle käes ohjad tegelikult on. Ema on elanud targalt, riivamata mehe au, usaldanud, austanud ja armastanud. Läbi aastakümnete on nad teineteist toetanud ja ema on naine, kes on saanud oma mehe laiade õlgade tagant kurjale maailmale „keelt näidata”.

LOODUS ON ANTIDEPRESSANT
Elame imelisel maal, Eestimaal, meil on neli aastaaega. Meil on metsa ja merd. Kui meel mõru, vaim väsinud, mõtted depressiivsed või olen ületöötamisest nõrkemise äärel, lähengi metsa või mere äärde. Tund, paar, olenemata aastaajast, tuules, puudekohinas, vihmas või lumesajus, päikeses ja kuupaistel… Loodusel on raviv jõud, ma olen purunematu!

MÕTLEN LÄHEDASELE, TUTTAVALE JA VAENLASELE
Usun, et mõttel on jõud ja vägi. Sestap mõtlengi aeg-ajalt mõnele lähedasele või heale sõbrale ja soovin talle head! Siis mõtlen mõnele tuttavale, näiteks toidupoe kassas olevale müüjale, keda ma isiklikult ei tunne, aga kes teenindab mind juba aastaid ja soovin talle head! Ja lõpetuseks… Mitte vaenlasele, mina usun, et ma pole kellegi vaenlane, ütleme siis, et mõtlen inimesele, kellega mul pole kõige meeldivam suhelda ja soovin tallegi ainult head.

MEIGIGA MAGAMA EI LÄHE
Midagi proosalisemat ka. Ega see reegel vajagi rohkem seletust. Kes seda teinud on, teab kui raske võib olla hommik ja peeglist vastu vaatav nägu on tundmatu!