Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas kasvatada õnnelik laps?

Iga lapsevanem soovib, et tema laps oleks õnnelik. Aga mis tööriistu selleks vaja on või kas on üldse midagi vaja? Veebileht Lifescience pani kirja mõned näpunäited, millest võib abi olla.

 

Iga lapsevanem soovib, et tema laps oleks õnnelik. Aga mis tööriistu selleks vaja on või kas on üldse midagi vaja? Veebileht Lifescience pani kirja mõned näpunäited, millest võib abi olla.

1. Mõtle positiivselt. Positiivne mõtlemine nõuab mõnikord suuri jõupingutusi, kuid see kannab mitmekordselt rohkem vilja, kui negatiivne mõtlemine. Kui märkad, et reageerid lapse tegemistele alati negatiivselt ja isegi agressiivselt , katkesta oma mõtteviis enne kui sellest tuleb püsiv. Tasub meeles pidada, et laps võtab rohkem õppust vanemate käitumisest kui sõnadest.

2. Ole enda vastu hell ja kaastundlik. Elu kulgeb harva tasaselt ja pidevalt õnnelikult, nii et liigne enese süüdistamine vaid suurendab muresid. Kui oled enda vastu kaastundlik ja aksepteerid elu tagasilöögid, oled sa oma lastele eeskujuks, kuidas sellistel hetkedel toime tulla.

3. Kuku, siin on kloun. Lapsega mängimine arendab tema sotsiaalseid oskusi ja kujutlusvõimet ning tõstab enesehinnangut. Lapsed armastavad vanemaid, kes oskavad enda kulul naerda ja ei karda endast narri teha.

4. Hoolitse enda heaolu ja kooselu eest. Rõõmsameelsus ja hea tuju kanduvad ka lapsele üle, nagu ka soojad suhted teiste pereliikmetega.

5. Räägi oma lapsega. Vastu haukuv ja oma arvamust avaldav teismeline võib küll väsitav olla, kuid uuringud näitavad, et tugev argumentatsioon ja avatus aitavad lapsel ka raskemates olukordades toime tulla ning ta ei murdu surve all kergesti. Pea meeles laps lõpuni ära kuulata.

6. Usu oma lastekasvatamise oskusesse ja ära võrdle ennast teistega. Endasse uskuv lapsevanem, kes ei püüa olla igati täiuslik ega oota seda ka teistelt, kasvatab ennast usaldava ja õnneliku lapse.

 

Anneli Allikas-Parv