Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas säilitada enesevalitsust lastega suhtlemisel?

Eksperdid soovitavad, et kui olukord muutub kuumaks, siis keskendu endale, mitte lapsele, kirjutab ajakiri Parent & Child.

Eksperdid soovitavad, et kui olukord muutub kuumaks, siis keskendu endale, mitte lapsele, kirjutab ajakiri Parent & Child.

Kui oled märganud, et lähed lastega suheldes liiga kergesti närvi, tasuks oma käitumise üle järele mõelda. Pereterapeudi sõnul on võtmeks säilitada enesevalitsus kõikides olukordades.

”Ootame, et lapsed käituksid rahu säilitamise nimel teatud viisil. Selle asemel peame aga õppima ise oma tundeid ja käitumist kontrollima. Alles pärast seda võime jalutada sisse ja võtta olukorra rahulikult üle,” sõnas pereterapeut Kirk Martin.

Järgmised neli peamist põhimõtet on koostanud The ScreamFree instituudi asutaja Hal Runkel.

Püsi rahulikuna ka siis, kui lapsed seda ei võimalda

Lapsed soovivad, et vanemad oleksid rahulikud ja domineeriksid olukorras ka siis, kui see võib neile olla segane või hirmutav. Lapsed vajavad eeskuju, mis näitaks, kuidas ennast talitseda ja mõelda asjade üle järele enne tegutsemist.

Proovi seda:

Loe kümneni. Aja mahavõtmine annab võimaluse võtta vahemaad.

Jälgi iseennast. Kujuta ennast olukorras ette. Kas käitud optimaalselt? Muuda oma käitumist vastavalt sellele, milline vanem Sa oma lapsele olla tahad.

Kasuta mantrat. Korda endale, et valitsed olukorda väärikalt ja eneseaustust säilitades.

Anna lapsele ruumi ja võta seda ka ise

Kui Sinu maailm koosneb vaid lapsega seotud tegevustest, võib laps mõelda, et maailm keerlebki ainult tema ümber ning õpib käituma vastavalt sellele.

Proovi seda:

Keskendu endale. Ära loobu oma huvidest või hobidest vaid sellepärast, et said isaks/emaks.

Anna oma lapsele ruumi. Väikesed lapsed vajavad ruumi, et õpiksid asju tegema iseseisvalt. Teismeeas lapsed vajavad omakorda võimalust luua ise sõprussuhteid ja leida oma kireobjekte.

Treeni oskust rahuldustunnet edasi lükata. Õpeta seda ka oma lapsele. Väldi ”kohe siia; kõik mulle nüüd” mõtlemist. Lapse kõiki soove ei pea viivitamatult täitma.

Käitu järjekindlalt

Kannatlikuks lapsevanemaks olemine ei tähenda ainult seda, et väldid hääle tõstmist, vaid pead käituma ka järjekindlalt.

Proovi seda:

Ütle, mida mõtled. Ütle seda üks kord ja avalikusta reegleid ning soove puudutavad asjad selgelt, lühidalt ja ausalt.

Mõtle seda, mida ütled. Ära ähvarda karistusega, kui pole seda läbimõelnud ja ei mõtle seda tõsiselt.

Käitu oma uskumuste järgi. Lapsed ei usu, et on tähtis arvestada ka teistega, kui Sa ise käitud lugupidamatult.

Loo lapsega hea side

Uurimistulemused on näidanud, et lapsel on parem kasvubaas ja nad õpivad teisi inimesi austama, kui nad võivad oma vanemaid usaldada.

Proovi seda:

Aseta oma emotsioonid kõrvale. Eelkõige koduga seotud reegleid kehtestades peab tunded vaka all hoidma. Isegi kui saad vihaseks või muutud kurvaks, ära lase emotsioonidel pinnale plahvatada.

Sagedus võib tuua kvaliteedi. Näiteks teismeeas lapsed vajavad palju aega tühjast tähjast rääkides, enne kui suudavad isiklikel teemadel loomulikult avaneda.


Anneli Allikas-Parv