Reklaam sulgub sekundi pärast

Miks teismeline valetab ja kuidas sellele lõpp teha?

Ärritav, lausa vihaleajav – ja natuke hirmutav. Kui oma laps jääb valetamisega korduvalt vahele, on vanemate vahendid napid. Kust ma tean, millal ta tõtt räägib? Olen ma kontrolli täielikult kaotamas?

 

Ärritav, lausa vihaleajav – ja natuke hirmutav. Kui oma laps jääb valetamisega korduvalt vahele, on vanemate vahendid napid. Kust ma tean, millal ta tõtt räägib? Olen ma kontrolli täielikult kaotamas?

Psühholoog Jeffrey Bernstein annab Psychology Today ajakirja kodulehel nõu, et kõige tähtsam on rahulikuks jääda. Kui vanemad hakkavad tüli ajal jutlust pidama ja lähevad endast välja, tõdeb teismeline, et tal oli õigus – vanematele ei saa tõepoolest mitte millestki rääkida.

Bernsteini arvates peaks valetamisse suhtuma sedasi:

1. Lihtsam on jääda rahulikuks, kui pidada meeles, et noore valetamise taustal võib olla mitmeid põhjuseid. Näiteks võib ta a) kaitsta oma sõpru, b) üritada vältida pahandusi, c) mitte tahta tõtt rääkida, sest see teeks liiga palju haiget. Mõnikord on valetamine seotud millegi ebaseaduslikuga. Sellesse peaks kohe sekkuma ning vajadusel otsima ka professionaalset abi. Väikestesse ja ohututesse valedesse tasuks aga suhtuda rahulikult ning proovida noort samm-sammult tõtt rääkima suunata.

2. Pea meeles, et noorusega käib kaasas teatud isekus. Teismeline ei pruugi mõista, et võib oma valega kellelegi haiget teha. Küsi talt, miks ta valetamise kasuks otsustas. Pärast seda rääkige aususe ja ebaaususe erinevatest tahkudest: millist kasu või kahju võivad need endaga kaasa tuua. Ja just nimelt, aruta ja kuula – ära pea loengut!

3. Karistusega ähvardamine ei aita tavaliselt valetamist vältida. Ära ürita olla korrapidaja, vaid pigem emotsionaalne treener. Vestle noorega sellest, kui hirmuäratav võib tõe rääkimine mõnes olukorras tunduda ja miks teinekord tundub kergem valetada. Tuleta meelde, et pikemas perspektiivis tekitab luiskamine siiski stressi ja emotsionaalset kaost.

4. Aita lapsel aru saada tema väärtusest. Ta on piisavalt hea ka ilma, et tal oleks vaja liialdada või asju välja mõelda.

5. Pea meeles, et vaevalt probleem üleöö kaob. Katsu siiski rahulikuks jääda ja säilita teismelisega suhtlemist – isegi siis, kui see raskena tundub.

 

Anneli Allikas-Parv