Kaunid küüned toitumist jälgides

Kuigi küünte tugevus on suuremas osas määratud geenidega, saame ise ka
tublisti oma küünte käekäigule kaasa aidata. Kuna küüned koosnevad
peamiselt sarvainest e. keratiinist (proteiinist mida leidub ka nahas
ja juustes) siis hooldades küüsi hoiame samal ajal silma peal ka nahal
ja juustel. Inimese organism ongi terviklik süsteem. /Tekst: Helena-Reet Ennet/

 

 

Kuigi küünte tugevus on suuremas osas määratud geenidega, saame ise ka tublisti oma küünte käekäigule kaasa aidata. Kuna küüned koosnevad peamiselt sarvainest e. keratiinist (proteiinist mida leidub ka nahas ja juustes) siis hooldades küüsi hoiame samal ajal silma peal ka nahal ja juustel. Inimese organism ongi terviklik süsteem kus elundite ehitus ja talitlus on teineteisest lahutamatud, vastastikku tingitud. Jättes täielikku unarusse ühe, ei ole võimalik püüelda täiuslikkuseni teises. Tänapäeva äriilmas pööratakse tähelepanu peensustele ning isegi meesterahvad võivad oma aastaid üles ehitatud imago hoolitsemata küünte pärast ära rikkuda. Kuidas saada endale kauneid ja tugevaid küüsi? Selge on see, et mida rohkem kätega tegeleda seda paremad on tulemused. Mida selleks süüa ja kuidas õigesti hooldada?

Joo rohkesti vett!
Samamoodi nagu vananeb näonahk vananeb ka käeselg, millega seoses naha ja nahaaluse koe elastsus ja veesisaldus vähenevad. Mida noorem on organism, seda veerikkam ta on. Mida veerikkam on organism, seda intensiivsemalt toimuvad ka kõik ainevahetusprotsessid. See ongi üheks põhjuseks, miks vanemate inimeste ainevahetus on võrreldes noortega tunduvalt aeglasem. Täiskasvanud inimese füsioloogiline veetarve on normaalolukorras keskmiselt kuni 40 ml iga kehakaalu kilogrammi kohta. Juba 6…8% vee kaotusel kehakaalust ringleva vere hulk väheneb ja viskoossus suureneb ning organismis algab kortsude teke vananeval nahal. Tasub ka meeles pidada, et mida rohkem on organismis rasvkudet, seda vähem on vett ja vastupidi.

Kuigi oleme kuulnud, et oranism kohaneb väliskeskonna muutustega, soovitaks siiski käsi hoida sagedatest veeprotseduuridest, tugevast päikesest, külmast ja kuumast õhust, sest kahjulike välismõjutuste toimel hävib hulgaliselt epiteelirakke, mis kaitsevad organismi mitmesuguste keemiliste, temperatuuri ja mehaaniliste mõjude eest. Noorena on neil rakkudel kiire paljunemisvõime- surnud rakud asendatakse uute sügavama kihi rakkude paljunemisel moodustunus epiteelirakkudega.

Mineraalvee raviomadusi tunneb inimkond juba iidsetest aegadest. Vanad kreeka legendid pajatavad, et muinasvägilane Herakles ammutas oma jõu ja vägilasrammu just mineraalvee allikatest, kus ta suplemas käis.


Vitamiinid ja mineraalid
Ühekülgne toitumine muudab küüned hapraks ja kuivaks. Väga paljud naised ei saa toiduga piisavalt kaltsiumi,mis on lisaks küüntele hädavajalik ka juuste, luude ja hammaste tugevdamiseks. Päevas vajab naine umbes 1200 mg kaltsiumi.
* umbes 80% kaltsiumist saame me piimast ning selle produktidest (keefir, pett, hapupiim, jogurt, erinevad juustud). Ühes klaasis piimas on umbes 0,24…0,27g kaltsiumi. Kaltsiumirikas toiduaine on ka kalaliha, eriti just väikeste luudega kalad (100g kalalihas on 0,15…0,4g kaltsiumi). Taimedest sisaldavad kaltsiumi võilillelehed, sojauba, spinat, mädarõigas, till, petersell, kapsas jne. Kaltsiumi ja vitamiin D vaeguse profülaktikaks on hea “Calcigran D3 vitamiiniga” närimistabletid.
* Magneesiumi esineb rohkesti värskete taimede rohelistes osades. Näiteks spinatis, õlirikastes seemnetes (päevalill, seesam), mitmesugustes kaunviljades, kapsas, peedis, kartulis, sibulas, tillis, pähklites ning kõikides tugevakestalistest teristest valmistatud teraviljasaadustes. Loomsetest toiduainetest sisaldavad rohkem magneesiumi piim, linnuliha, kalaliha, austrid.
Multivitamiinidest on väga tõhusad näiteks “Centrum” tabletid ja “Additiva” veeslahustuvad multivitamiine ja mineraale sisaldavad tabletid.


Kui miski ei aita võta appi kunstküüned
Käed räägivad nende omanikust samapalju nagu riided, soeng, käitumine…Käed peegeldavad meie iseloomu, tervislikku seisu ja harjumusi ning on üldlevinud arusaam, et käed on vanuse peegel. Kuna kõigile ei ole looduse poolt antud tugevaid küüsi ja vaatamata kõikidele ponnistustele enda küüned ikka murduvad kergesti, lõhenevad ja koolduvad inetult, leiavad järjest enam naisi lahenduse kunstküünte näol.
Kunstküünte materjale ja paigaldamise tehnoloogiaid on maailmas väga erinevaid. Eestis on levinud professionaalide seas peamiselt: kunstküünte paigaldamine siidkanga ja liimiga, akrüülküüned ja geelküünte paigaldus. Kõigepealt desinfitseeritakse käed, seejärel küüne pind karendatakse ja liimitakse peale küüne alused (nn. tipid), mis annavad uuele küünele pikkuse. Viilides antakse küünele soovitav kuju ning viimase etapina lisatakse sellele pinnale kangas, akrüül või geel. Lõppviimistlusel küüned lihvitakse ja poleeritakse ning kaetakse lakiga. Prodseduur kestab u. kaks tundi.
Kunstküüsi peab holdamas käima iga kahe-kolme nädala järel. Hoolduses viilitakse ja lihvitakse juba olemasolev kunstküüs soovitud vormi ning täidetakse väljakasvanud osa. Kui on murdunud küüsi, asendatakse need uutega. Protseduur kestab u. tund aega.

Kaunid küüned on seksikad ja jätavad meist parema mulje! Ilu kuldreegel nr.1 on, et hoolitse enda eest, oled sa siis noor või vana, paks või peenike. Hoolitsetud naine on alati kaunis!

 

Helena-Reet Ennet
helenareet@buduaar.ee