Reklaam sulgub sekundi pärast

Hollywoodi moetrend: tuhkatriinujalad ilukirurgia abiga

Pole kahtlustki, et modellimõõdus naised on moes. Küll aga pole moes naiste suured jalalabad, mis pikkade jalgadega kaasas käivad ning millele isegi disainerkingi poest ei leia. Mis siis teha? Ameerika ilukirurgid ütlevad, et järjest enam naisi pöördub selle murega nende poole ning varvaste lühendamise abil saab nii mõnigi kaunitar oma 41 kinganumbri 38 vastu vahetada.

Pole kahtlustki, et modellimõõdus naised on moes. Küll aga pole moes naiste suured jalalabad, mis pikkade jalgadega kaasas käivad ning millele isegi disainerkingi poest ei leia. Mis siis teha? Ameerika ilukirurgid ütlevad, et järjest enam naisi pöördub selle murega nende poole ning varvaste lühendamise abil saab nii mõnigi kaunitar oma 41 kinganumbri 38 vastu vahetada.

Jalalaba suurus pole aga sugugi ainus mure. Kõrged kontsad on olnud iga kaunitari must-have juba Muinas-Egiptuse ajast, mil kõrged kontsad rõhutasid staatust ja seksikust. Kui vanasti olid naised nõus ilu nimel kannatama, siis tänapäeval valivad nad lihtsama tee. Just seetõttu on ülipopulaarseks muutunud ka tallaaluste päkapatjade täitesüstid, mis jalatalla kuju muudavad ja kõrgete kontsade kandmise mugavaks teevad. Ortopeedid ja enamik kirurge siiski kahtleb, kas sellised operatsioonid puhtalt esteetilise ilu pärast on vajalikud, sest nende lõikustega kaasnevad ka mitmed terviseriskid.

Ameerikas on esteetilised jalaoperatsioonid populaarseks muutunud ning möödunud aastal tehti seal selliseid operatsioone ligi 50 miljoni dollari eest. Beverly Hillsi erakliinikutes algavad varvaste lühendamise operatsioonid 3000 dollarist, kuid kindlasti leiab ka kliiniku, kus see lõikus poole odavamalt ära tehakse.

“Kõik naised kannavad imeilusaid kivikestega tuhkatriinukingi, aga mul on nii koledad jalad, et nende näitamine rikkus iga lahtise ninaga kinga ilu. Pean alati kandma kinniseid kingi, sest ma tunnen, et kõik inimesed vahivad minu häirivalt pikka varvast,“ rääkis lõikusele minev 25-aastane Audy ABC Newsile. Audy soov oli lasta teine varvas lõigata lühemaks kui esimene. See soov täideti ning kõik läks hästi. Selleks lõigati tema teise varba luust välja umbes 2 mm pikkune ketas ja luuotsad ühendati titaanist poldikesega.

28-aastase Kelly mureks aga on liiga kondised päkapadjad, nagu paljudele peenikestele naistele, kel on seetõttu kõrgetel kontsadel käimine väga väsitav ja valulik. Sellele probleemile on lahenduseks päkapatjade täitesüstid. Selleks süstitakse jalatalda rasva, mida saadaks rasvaimu abil patsiendi kehalt, näiteks kõhult. Pärast selliseid täitesüste on tunne, nagu kannaksid kogu aeg jalga toetavaid tallakesi. Protseduuri läbi teinud Kelly rääkis ABC Newsile, et iluprotseduur oli kiire ja kerge ning ta on tulemusega väga rahul. Samal ajal teab uudistekanal rääkida ka naistest, kes on sarnase iluoperatsiooni teinud ning nüüd kurdavad, et madala kontsaga jalanõudega käimine on jalgadele väsitav.

Veel kuulub populaarsete varbalõikuste hulka väikese varba korrigeerimine. Kõige levinumaks iluprobleemiks on liiga paks väike varvas. See on suhteliselt kiire ja kerge protseduur, mille käigus võetakse väikesest varbast rasvkude vähemaks ja seeläbi muutub varvas peenemaks.

Samal ajal kui jalgade iluoperatsioonid muutuvad naiste seas aina populaarsemaks, hoiatavad paljud arstid selliste perfektsionistlike operatsioonide eest, sest hilisemate komplikatsioonide arv on liiga suur. Põhilised riskid on alatine närvikahjustus, armistumine, erinevad põletikud ja jalakuju muutusest tulenevad muud ettearvamatud probleemid.

Kas Eesti naistel on samad mured?

Tunnustatud Eesti ortopeed ja kirurg Madis Rahu ütleb, et on küll kokku puutunud emade-lastega, kus ema soovib, et lapse jalad sirgemaks lõigataks, kuna laps ei saa muidu modelliks, kuid jalalaba lühendamise soovidega küll mitte. Ortopeedia – mille alla kuulub ka jalakirurgia – põhimõtteks on vähemalt Euroopas aidata inimesi, kellel esinevad kaebused ja silmanähtavad deformatsioonid luudes-liigestes, mis halvendavad seetõttu elukvaliteeti. Eelkõige just jalakirurgias peaks lähtuma sellest põhimõttest, kuna jalgadel tuleb inimesel käia kogu elu,“ suhtub doktor väga skeptiliselt Ameerika uude ilutrendi. “Tõsi küll,“ lisab ta, “kui on tegemist deformeerunud (muutunud) varvastega, mis selgelt segavad ja häirivad, ning operatsiooniga on neid võimalik ilusamaks teha, ilma et oleks ohtu sellega kahjustada jalalaba funktsiooni, oleksin nõus seda tegema ja olen ka teinud. Eeltoodud juhtudel aga ei lähtuta küll mingil määral jala funktsioonist, pigem vastupidi: ilu nimel lihtsalt hävitatakse osad jalalaba liigesed.“

Dr Rahu lisab naerdes, et väikeste jalgade ihalejad võiksid pigem kasutada vanade hiinlaste äraproovitud meetodit, kus noortel naistel jalad tugevalt kinni mähiti, et need kasvada ei saaks.

Ajakirjast Buduaar Shopping

 

[gallery ids="1924826"]