Kas inimesi on võimalik paremaks muuta?

{:309398 width=150 height=100 align=right}Meie ümber on iga päev selliseid inimesi ja situatsioone, mis panevad meid pead norgu laskma ja sügavamalt elu üle järele mõtlema. Kas oleks aga võimalik neid olukordi ja inimesi muuta väikeste heategude ja positiivse mõtlemise abil?

kadri Põldma
kadri@buduaar.ee

{:309398 width=150 height=100 align=left}Meie ümber on iga päev selliseid inimesi ja situatsioone, mis panevad meid pead norgu laskma ja sügavamalt elu üle järele mõtlema. Kas oleks aga võimalik neid olukordi ja inimesi muuta väikeste heategude ja positiivse mõtlemise abil?

Võtsime paduvihmaga tee äärest peale õllepudeliga sõbrustava hääletaja, kes rõõmsalt teatas, et tal on täiesti savi sellest, kas vihm ta läbimärjaks sajab ja kas keegi ta peale võtab või mitte. Tegemist oli 23-aastase noorhärraga, kes tundus juba mitmendat päeva alkoholi küüsis olevat. Noor inimene, haises nagu joodik, rääkis üsna mõtlematut juttu ning üritas kõvasti ja valesti ooperile kaasa vilistada kui autoraadio Klassikaraadio peale keerasime. Töölt lahti lastud ja rahatut mehehakatist valdas suhtumine, et tal on kõigest savi- koolist, tööst, edasisest elust. Ometi olid tal targad silmad.
Meiega sai ta ainult poole teeni, küsisime kas tal on vähemalt niipalju raha, et bussi peale minna ja edasi sõita. Seda tal polnud. Noormees plaanis järgmine nädal kuskile Belgiasse hääletada, et seal turul mõnda aega sigu rappida, selle eest pidi kõva plekki saama. Ilmnes, et tüdruksõber oli ta korterist välja visanud ja lõpetuseks veel rusikaga näkku andnud. Aus noormees seletas, et oli paar päeva tagasi oma tüdruksõbra viimase raha pihta pannud ja selle eest 5 LSD`d ostnud. Aga ta olevat Jeesust näinud ja jõudnud maailmast selgemale arusaamale!
Mõtlesime, et kas siis selline kogemus inimest üldse ei paranda, no mida sa õnnetu hing jood ja laaberdad kui nägid just Jeesust! Kui hääletaja maha panime, andis minu mees talle 100 krooni ja ütles, et ostku ta endale selle eest bussipilet koju ja aidaku ise ka teinekord inimesi, kes hädas on. Vapper hääletaja oli hämmingus, et keegi temaga nii kenasti käitub ja lubas kohe poole rahast kellelegi abivajajale anda. Seda, kas ta siis läks bussi peale või mitte ei saanudki me teada. Aga mis te arvate, kas on võimalik inimesi muuta nendele heategusid tehes?

Tegelikult poleks ju vaja anda raha inimesele, kes on just pannud oma tüdruksõbralt tema viimase raha pihta, et end umbe tõmmata.  Ent võib-olla paneb see just õnnetukest mõtlema, et maailm on tema vastu ju tegelikult hea, miks peaks siis tema niisuguseid lolluseid tegema?

Inimesi hoobilt paremaks muuta on keeruline. Tegelikult on nii, et kui mõtleme inimestest hästi ja kujutame endale ette ainult nende häid omadusi ja potentsiaali, siis korjavad inimesed meie signaalid üles ja vastavad meile alateadlikult hea käitumisega. Oleme kõik suuresti mõjutatud sellest, kuidas teised inimesed meid näevad. Kui su sõbrad näevad sind energilise ja rõõmsameelsena, siis arvatavasti sa selline oledki. 

Proovi järgi! Selle asemel, et näha teatud asju nii nagu nad on, mõtle nad ilusamaks ning oota veidi. Mõne aja pärast hakkavadki asjad paremini minema. Sinu käes on võim muuta inimesi paremateks! See on natuke nagu palvetamine. Religioossed inimesed palvetavad tihti kellegi eest ning paluvad oma lähedastele Jumala kaitset. Ühesõnaga nad soovivad, et nende lähedastel läheks hästi. Sellest tugevast soovist piisab, et panna asjad liikuma ja anda välja signaal, millele varem või hiljem tuleb kasvõi pisikene reaktsioon.

Mõnikord on nii, et see reaktsioon ei jõua sinuni tagasi ja sa mõtled, et headest mõtetest polnud kasu ja lööd käega. Tegelikult toimib süsteem nagu teatepulga edasi andmine. Inimene kellele sina tegid heateo, et teda paremaks muuta teeb heateo kellelegi kolmandale ja muudab omakorda seda inimest paremaks. Mingi hetk tuleb heategu ehk sinu juurde ringiga tagasi. Kindlasti on asi pingutusi ja kannatamist väärt, sest sellel päeval, millal sinu tehtud heategu sinuni tagasi jõuab, oled sa hulga suurem inimene kui enne!