Kuidas mõjutab meie elu punane värv?

{:256015 width=128 height=100 align=left}Värvid räägivad inimese kohta nii mõndagi. Igaühel on oma lemmikvärv. Räägiksin lähemalt punasest värvist, mis on väga sagedasti esinev värv meie ümber. Punane annab jõudu parasjagu käsiloleva projekti töötlemiseks kuid võib muuta inimese ka agressiivseks.

Kadri Põldma
kadri@buduaar.ee

{:256016 width=192 height=150 align=left}Värvid räägivad inimese kohta nii mõndagi. Igaühel on oma lemmikvärv. Räägiksin lähemalt punasest värvist, mis on väga sagedasti esinev värv meie ümber. Punane annab jõudu parasjagu käsiloleva projekti töötlemiseks kuid võib muuta inimese ka agressiivseks.

Punases liigub aktiivne energia, mis paneb toimima just siin ja praegu.  Punane annab pingutajale füüsilist jõudu. Ta annab julgust ujedale, ergutab väsinud inimest ja annab sooja külmetanule. Punane paneb adrenaliini liikvele.

Punane on värv, mis tekitab alati liikumist. Punases riietuses on raske vaikselt ühe koha peal istuda. Punased kingad on alati juba minekul. Ta äratab tähelepanu ja on alati esimesena tantsupõrandal. Punane tähendab reibast liikumist ja takistusteta lõbutsemist.

Punane tähendab armastust esimesest silmapilgust, tuliseid suudlusi ja suurt kirge. Selles on armukadedus, äkkviha ja raevuhood. Punase jõus on oma füüsilise vormi tõstmise soovi: õhtused jalutuskäigud, sörkimine, jalgrattasõit, ujumine, uisutamine jne. Punane annab oma jõu sinu kasutusse siis kui oled mingi uue tegevusega algust tegemas. Punases värvis tekib soov esineda.

Punasest saab jõudu pärast operatsiooni ja sünnitust. Punast on kasutatud ka halvatust põdevate haigete juures. Punane annab hoogu juurde just siis kui oled tüdinud ja väsinud.

Liiga palju punast värvi

Punase vihkamine sünnib siis kui sind sunnitakse midagi tegema.
Pidev punase soosimine räägib võimuahnusest ja kohati agressiivsusest. Liiga palju punast tekitab mõttetut rabelemist ja ründavat käitumist. See võib vahel ilmneda vihahoogudena või aldistada inimest õnnetusjuhtumitele. Agressiivne inimene peakski vältima punast, näiteks ka lihasöömist. Punast värvi tuleks vältida ka palavikus olles ning  kõrge vererõhu puhul. Samuti ei peaks punast kasutama ärritatuna ja rahutuna.

Punane värv sisustades

Punane sobib hästi lõbustusasutustesse, kuna ta paneb inimesed lõbutsema. Köögis loob väike annus punast meeleolu ja tekitab söögiisu. Elutoas võib suur punast värvi pind või diivan pärast esimest vaimustust inimesi hoopis ärritama hakata. Kirgas punane värv magamistoas hoiab ärkvel, kuna see on tegutsemise värv.

Punane värv kontoris või mingis muus ruumis, kus viibitakse terve päeva, võib tunduda ahistavana ja tõsta pulssi. Samuti kui punane tõstetakse liiga kõrgele, näiteks lakke. Meeleolukates restoranides lisab murtud punane toon hubasust.

Kust punast saadakse?

Söödav: pohlad, jõhvikad, viinamarjad, tomatid, maasikad, vaarikad, kirsid, ploomid, peet, redised, arbuus, rabarber, nõges, mädarõigas jne.

Lilled: pelargoioniad, roosid, tulbid, jõulutäht, moonid, hibiskus.

Kivid: punane jaspis, granaat, rubiin, korall, hematiit.

Muusika: basspillid, trummid, d