Millised on naise elu kõige stressirohkemad aastad?

7 kommentaari
Millised on naise elu kõige stressirohkemad aastad?

Mõtled, et su on elus palju stressi? Ära muretse! Varsti läheb hullemaks. Kõige stressirohkem ajajärk naise elus on 45-48 aastat.

Mõtled, et su on elus palju stressi? Ära muretse! Varsti läheb hullemaks. Kõige stressirohkem ajajärk naise elus on 45-48 aastat.

Neljakümnendate keskel on paljudel naistel rohkelt seni tundmatuid muresid ja stressi alustades igapäevasest muretsemisest laste pärast ja oma vanemate pärast, kelle tervis hakkab halvenema ja kelle eest tuleb samuti hakata hoolitsema. Lisaks on paljudel kriitiline periood ka tööalaselt, sest neid hakatakse välja vahetama nooremate spetsialistide vastu, kes toovad uusi tuuli ja värskeid mõtteid. Pole ka midagi imestada, sest 40ndates naine oma suure eraelust tuleva stressikoorma all ei suuda enam töö juures särada. Kuna naise vanemate tervis pole paljudel enam kiita ja pensionid on väikesed, siis tuleb keskealistel lastel hakata panustama nii aega kui raha vanemate peale. Tihti hakkavad ootamatute terviserikete ja haiguste tõttu selles vanuses lahkuma siit ilmast ka peretuttavad ja sugulased, kelle puhul ohatakse: “Ta oli ju veel nii noor!”, aga ometigi paneb see naise mõtlema, et kui see juhtus temaga, siis võib see juhtuda ka minuga. Ka nende enda lapsed pole veel oma elu peal, aga soovivad tegeleda kõikvõimalike hobidega ning kulutada raha, et mitte olla kehvem oma rikkamatest sõpradest. Ja kui kätte on jõudnud puberteet, siis on keskealise ema suurim mure, et tema teismeline õnnetult ei armuks või nooreks lapsevanemaks veel ei saaks. Nii kulub ka lastele keskmisest rohkem raha ja nendega on palju muresid ning selles vanuses lapsevanemaid vaevavad kõige enam ka finantsmured. Mainimata on veel ka lahutused, mida toimub selles vanuses keskmiselt rohkem. Eriti terav löök naise egole on see juhul, kui mees võtab tema asemele 20 aastat noorema naise. Kõige selle tagajärjel hakkab 40ndates naise tervis esimesi probleeme tekitama, tekivad depressioonid ning ka looduse poolt toimub teine suurem hüpe välise vananemise osas (esimene on 30ndate keskel, kui naisi tabab esimene tõsisem üleöö vananemise laine). Teadlased väidavad, et ainevahetus aeglustub võrreldes 20ndate eluaastatega 4% ning liibido teeb oma vähikäiku. Paljudel naistel algab selles vanuses kliimaks ning  see annab omakorda tõuke kehvale füüsilisele ja vaimsele seisundile. 

Ometigi võib lohutuseks öelda, et paljud naised ei ela seda perioodi nii dramaatiliselt üle ning kõnealused probleemid on kas väga väiksed või hajutatud erinevate eluperioodide peale laiali.  Oluline on ka toetav perekond ja head suhted mehe, laste ning sõbrannadega, mis aitavad seda perioodi palju kergemini üle elada.

Ja hea uudis on seegi, et kuigi selles vanuses on paljudel naistel emotsionaalselt kõige raskem aeg, siis viiekümnendad näevad juba palju paremad välja, naised muutuvad taas õnnelikumaks, sest harjuvad ära tõsiasjaga – keegi meist ei lähe nooremaks ja ilusamaks ning keegi meist ei pääse probleemidest ja muredest seoses laste ja vanematega. 

 

Buduaar.ee