Reklaam sulgub sekundi pärast

Muusikateraapia abil täisväärtuslikum elu!

Muusikateraapia- mis see veel on? See on üks igavesti põnev asi, mille abil ravitakse erinevaid haigusi ja tehakse inimesed rõõmsaks ja terveks!      
/Tekst: Kadri Tulev/

Muusikateraapia on jõudnud meieni Soomest, Rootsist, Inglismaalt, Tallinna Pedagoogilises Ülikoolis on muusikateraapia õppetool.

Muusikateraapia sessioonides kasutatakse palju erinevaid muusikaga seotud asju- pille, helimasaaźi, kõlakausse, kõlapinki, kõlahälli, tunnetustuba ja palju muud. Sellest, mis need asjandused veel on, räägingi hetke pärast lähemalt.

Enamasti kasutatakse muusikateraapiat puuetega inimeste puhul. Puuetega inimestele on muusika väga oluline, sest tihti on see nende ainuke suhtlusvahend (pimedad, kurdid jne) . Muusikateraapiat kasutatakse ka tavaliste inimeste lõõgastamiseks.

Muusikateraapia õpetab inimesed suhtlema. Selleks ei pea inimene olema sugugi puudega, et talle suhtlemist õpetada oleks vaja. Paljudel tänapäeva inimestel on töökoormusest tingitud stress tõsiseid tervisehädasid tekitanud ning nad elavad oma ängistavas kookonis, kust välja tulek ei allu enam nende kontrollile.

Muusikateraapia tasakaalustab inimest emotsionaalselt, annab talle juurde julgust suhtlemiseks ja eneseväljenduseks, arendab loovust, motiveerib eesmärke täitma , arendab ning aitab luua kontakti.

Muusikateraapia sessioonides kasutatakse tihti improvisatsiooni. On kolm osapoolt- klient, terapeut ja muusika. Muusika on vahend kahe inimese vahele sideme tekitamiseks. Terapeut on kannatlik ja tolerantne inimene, kes aitab kliendil iseseisvuda. Ta suhtub klienti aupaklikult ja lugupidavalt, et klient end uhkelt ja hästi tunneks. Kliendilt oodatakse huvi, uudishimu, loovust ja keskendumist.
Terapeut mängib ühte muusikariista ning kliendile antakse teine (Oluline ei olegi suurepärane sooritus, vaid igavate asjade muutmine meeldivaks, tähelepanu juhtimine negatiivselt positiivsele või suhtlemisraskuste tõttu oma loo jutustamine). Koos mängides analüüsib terapeut klienti- kas tal on rütmitunnet, kas ta arvestab oma mängus terapeudi mängimisega jne. Selle järgi saab terapeut klienti analüüsida, kui klient kordab pidevalt sama rütmi, tekib küsimus, kas ta kordab ka oma peas samu mõtteid. Kui klient ei arvesta mängides üldsegi terapeudi mängimisega, ei arvesta ta päris elus arvatavasti ka teiste inimestega jne.

Puuetega inimestele tehakse ka rühmas musitseerimist, kus kasutatakse peale kehakeele ja miimika abivahenditena ka fotosid ja joonistusi. Muusikat illustreeritakse piltidega. Tummadele on selline asi väga abistav ning aitab ka neil teistega suhelda. Muusika ja pildid on ju universaalsed.

Helimasaaźi abil ravitakse erinevaid haiguseid ja aidatakse inimesel niisama lõõgastuda ja enda muresid unustada. Helimasaaźis kasutatakse abivahendina kõlakausse. Need on tehtud 17-20st erinevast metallist. Iga metall omab inimese kehale erinevat mõju. Helimasaaźi käigus tunnetame kehaga helide võnkeid ja lõõgastume. Kuulmis spektri laius on nägemis spektri omast 10 korda võimsam, sellepärast on helimassaaź väga efektiivne.

Kõlakausse on erinevaid- südame kauss, liigese kauss ja alakeha kauss. Külakausside abil vähendatakse lihaspinget, suurendatakse keha tundlikkust, parandatakse hingamist, luuakse turvatunne, parandatakse tähelepanu, õppimisvõimet, koordinatsiooni ja sotsiaalset käitumist.

Kõlapink on erilisest Aafrika puust tehtud pink, kus peal istudes ja seda spetsiaalsete „trummipulkadega” puudutades viiakse kehasse võnked. Jäljendades sellel südamelööke, saab muuta südame töö regulaarsemaks.

Kõlahäll on puust häll, mille mõlemal küljel on kannel. Hälli sees on nn. kõlakoda. Hällis lebades antakse kliendile peale mõnus soe tekk. Terapeut kiigutab hälli ja musitseerib kandletaolisel asjal, võnked lähevad inimese keha sisse ja ravivad erinevaid probleeme.

Tunnetustuba on Hollandist pärit leiutis, kus ravitakse ja lõõgastatakse inimest valguse, hääle, lõhna ja tunnetuse ja kogemuste abil. See on selline väga kena ja armas tuba, kus on nägemismeele jaoks värvilised valguslambid, värviline mulliveetoru, soolalamp, kuulmismeele jaoks lindilt tulevad loodushelid, haistmismeele jaoks ergutavad või rahustavad aroomiõlid (piparmünt ja sidrun ergutavad, lavendel ja vanilje rahustavad), kompimismeele jaoks masaaźitool, pehmed mänguasjad, karusnahast padjad, pehme madrats.
Tunnetustoas on võimalik inimest vastavalt vajadusele ergutada või rahustada. Ennekõike aitab see aga arendada, täpsustuda ja kinnistuda erinevatel aistingutel.

Muusikateraapiat on peetud alternatiivmeditsiiniks, kuid tegelikult on see otsene meditsiin, mille abil saab ravida erinevaid haiguseid.

Tegelikult on meil kõigil võimalik kasutada muusikat igas eluvaldkonnas ning igapäevases töös, elupaigas, koolis, hooldekodus, päeva- või taastusravikeskuses. Muusikaga tegelemine- kasvõi spontaanne kooslaulmine, võimaldab inimestel end avada ning vahel lausa uskumatuna tunduva lähedustunde luua.

Lõõgastava tunnetustoa saab iga inimene endale kasvõi ise teha. Kui elamises on väike vaba toake, siis miks mitte muuta see tunnetustoaks, kus on mõnus pehme lamamistool, kõrvu paitavad loodushelid ja silma rahustavad valgus instrumendid. Peale väsitavat tööpäeva ideaalne paik lõõgastumiseks!

Väljaõppinud muusikaterapeute töötab psühhiaatriahaiglas, kristlikus koolkodus, pedagoogilise ülikooli terviselaboris, erikoolides ja -lasteaedades. Kes selle vastu rohkem huvi tunneb, võiks need üles otsida.

Kadri Tulev
[email protected]

[gallery ids="1830218,1830219,1830220"]