Nuta terviseks!

Nutmine pole alati olnud häbiasi nagu see tänapäeval on. Kunagi oli pisarate valamine nii igapäevane asi, et seda tegid võrdselt ja avalikult nii mehed kui naised. /Tekst: Kadri Tulev/

Kuni tööstusliku revolutsioonini oli maailmas avalikult nutmine täiesti tavaline, seda ka meeste seas. Kangelased Kreeka muistenditest nutsid pidevalt! Ajaloos pole nutu tagasihoidmine olnud teps mitte mehelikkuse sümbol, nagu see praegu on.

Kui Prantsuse kuulus sõdalane Roland suri, siis nutsid 20 000 rüütlit teda nii emotsionaalselt taga, et mõni minestas suurest nutmisest ja kukkus hobuse seljast maha. Kreeka kangelane Odüsseus laristas pidevalt nutta. 16 sajandi lõpus peeti peale ooperi või teatrietendust avalikult nutmist eriliseks tähelepanuavalduseks, seda nii meeste kui naiste seas.

Peale tööstusrevolutsiooni vajas maailm aga usinaid ja hoolsaid, mitte emotsionaalseid töötajaid. Kui varem tehti kõike käsitsi ja oli aega nutmiseks, siis nüüd nõudsid masinad täpsust ja sajaprotsendilist tähelepanu. Mingit nutmist ei saadud endale lubada. Nuteti omaette, kuskil eemal. Lastele õpetati, et probleem on nutmine, mitte see faktor mis nutmist põhjustab. Inimesed tundsid end ebamugavalt kui keegi avalikult nuttis.

Aastal 1972 oli veel avalik nutmine nii kohatu, et USA presidendikanditaat Edmund Muskie praagiti kõne ajal nutmise pärast kandidaatide seast sootuks välja.

Pisarad on tegelikult inimorganismile väga vajalikud. Kas teadsid, et pisarad viivad kehast mürke välja? Pisarate ülesanne on silmi puhastada ja niisutada.

Inimesed nutavad enamasti siis kui nad ei oska end sõnadega väljendada. Emotsioonid kasvavad üle pea ja me ei suuda end selgeks teha muud moodi, kui puhkeme nutma.

Nutmine on ka teatud moodi põgenemine, see aitab vältida viha põhjuseid. Teadlased on tõestanud, et stress on inimesele kurnav ja laastav. See laastab ajusid, südant ja siseorganeid. Nutmine leevendab stressi tagajärgi ja aitab pingega toime tulla.

Pisarate teemalise uuringu käigus lasti meestel ja naistel pidada 30 päeva nutmispäevikut. Tulemustes selgus, et selle aja sees nuttis 94 protsenti naistest ja ainult 55 protsenti meestest. 85% naisi ja 73% mehi ütles, et nutmine parandas nende enesetunnet. Uuringu käigus vaadati ka sibula koorimise tõttu tekkinud pisaraid. Need koosnesid 98% veest. Päris pisarad sisaldasid aga tunduvalt rohkem toksiine. Seega, nutke terviseks!

Mehed nutavad vaikselt ja pisarad voolavad vaikselt silmanurgast välja. Naised on aga häälekamad nutjad ja pisarad lausa purskavad neil silmist. Uuring näitas, et mehed nutavad kuus keskmiselt 1.4 korda, naised seejuures 5.3 korda.

Pisarad on inimese keha jääkained nagu ka uriin ja higi. Kuna pisarad sisaldavad toksiine, siis tunnevadki inimesed peale nutmist end paremini. Nutmine on tervislik ja loomulik. See on kõige naturaalsem viis stressi, valu ja halbade emotsioonidega toime tulemiseks.

Aja jooksul on arusaam nutmisest muutunud ja tänapäeval on see nõrkuse sümbol. Seda lubatakse ainult tugevamatele, sest kui tugev inimene nutab, näitab see tema inimlikkust. Gwyneth Paltrow nuttis Oscarite jagamisel, president Clinton löristab mõnikord avalikel sõnavõttudel, presidendikanditaat Bob Dole pidi peaaegu pisaratesse lämbuma kui ta meenutas, kuidas tema kodu osariigi inimesed teda sõja tagajärgedega toimetulemiseks aitasid. Poliitikud võivad nutta, see näitab, et nad on avatud ja humaansed.

Kokkuvõtteks on pisarad tervislikud ja nutmine puhastab organismi, vahepeal võib seda endale igaüks lubada!

Kadri Tulev
Kadri@buduaar.ee