Reklaam sulgub sekundi pärast

Üks variant rasestumise vältimiseks- spiraal

Kindlasti oled kuulnud spiraalist kui rasestumisvastasest vahendist. Tead Sa aga mis on spiraali plussid ning miinused, kes võivad spiraali kasutada ning millised spiraalid on üleüldse olemas? Kui ei, siis see artikkel on Sinu jaoks. 

Kindlasti oled kuulnud spiraalist kui rasestumisvastasest vahendist. Tead Sa aga mis on spiraali plussid ning miinused, kes võivad spiraali kasutada ning millised spiraalid on üleüldse olemas? Kui ei, siis see artikkel on Sinu jaoks. 

Spiraale on kahte liiki: ühe puhul on plast kaetud imepeenikese vasktraadiga (vaskspiraal), teisel moodustab ühe osa kollaskehahormooni sisaldav silikoonist toruke (hormoonspiraal). Vaskspiraali hind jääb 100 ja 200 krooni vahele, hormoonspiraal maksab umbes kaks ja pool tuhat krooni. Vaskspiraali eest ei pea maksma aasta jooksul pärast sünnitust ning kolme kuu jooksul pärast aborti. Samuti on see tasuta naistele, kellele on sünnitamine tervise tõttu vastunäidustatud.

Kuidas spiraal toimib?
Spiraal on sobilik, kui rasedaks pole plaanis jääda veel mitme aasta jooksul ning seksuaalsel teel levivatesse haigustesse nakatumise oht on minimaalne. Spiraal võib jääda emakasse kuni viieks aastaks.Vaskspiraali puhul tekib emakas munaraku viljastumiseks ja selle arenguks ebasoodne keemiline keskkond. Seega on ta tõhus rasestumisvastane meetod: saja seda meetodit kasutanud naise kohta esineb esimese aasta jooksul 1-2 rasedust. Peamine kõrvalmõju on see, et menstruatsioonid võivad muutuda vererohkemaks ja kauem kestvaks. Pisut kasvab ka emakavälise raseduse oht, mistõttu spiraal on vastunäidustatud neile, kellel on korra juba olnud emakaväline rasedus. Haigustekitajate sattumisel suguteedesse tekib spiraaliga naistel raskem põletik kui neil, kes spiraali ei kasuta. Hormoonspiraali tõhusus on aga võrreldav steriliseerimisega, sest selle toime aluseks on asjaolu, et kollaskehahormoon muudab emaka limaskesta väga õhukeseks ja viljastatud munaraku pesastumine pole võimalik. Vastupidiselt vaskspiraalile on menstruatsioonid vähese verega või jäävad ära. Viljakus taastub pärast spiraali eemaldamist. Erinevalt teistest hormonaalsetest rasestumisvastastest meetoditest ei avalda hormoonspiraal pärssivat mõju munasarjadele.

Plussid:
- lubab seksuaalset spontaansust
- sellele pole vaja iga päev mõelda
- koheselt efektiivne
- kauakestev


Miinused:
- ei kaitse suguhaiguste eest
- panemine ja eemaldamine nõuab günekoloogi külastamist
- keha võib selle endast „välja heita”
- sellega võivad kaasneda rasked menstruatsioonid
- võimalik risk tulevasele viljakusele

Spiraali paigaldamine:
Spiraal pannake tavaliselt menstruatsiooni ajal, sest siis on emakas lahti ja rasestumisvõimalus väiksem, kui tavaliselt. Menstruatsiooni ajal paigaldamine pole reegliks, seda võib panna siiski igal ajal. Protseduur ise kestab tavaliselt 5-15 minutit. Enamik naisi tunneb paigaldamise ajal ja ka natuke hiljem krampe. Ibuprofen aitab sellisel juhul krampe leevendada.

Spiraali eemaldamine:
Spiraali võib eemaldada igal ajal, kui selleks on soovi ning eemaldamine võtab vähem aega, kui selle panemine. Kui spiraal eemaldatakse lähedal ovulatsioonile, võib naine rasestuda, kui ta on alles hiljuti olnud vahekorras.

Miks ei taheta paigaldada spiraali naistele, kes pole sünnitanud?
Noortele veel mitte sünnitanud naistele pole spiraal kohe kindlasti esimene valik. Võrreldes juba perekonna loonud ja sünnitanud naistega on neil seksuaalpartnereid rohkem ning seega ka  haigustesse nakatumise risk suurem. Suurem on ka tõsiste suguorganite kahjustuste oht. Loomulikult pole see reegel absoluutne ja valiku teeb ikkagi inimene ise. Mittesünnitanud naistele on sobivam hormoonspiraal, sest emakavälise raseduse ja põletiku oht on selle puhul väiksemad.

Kasutatud materjal:
ajakiri TervisPluss

Anneli Allikas