Reklaam sulgub sekundi pärast

Valgemad hambad löövad elu särama

Teate küll seda reklaami, kus Maria mööda tänavat kõnnib ja mehed teda tervitavad. Tuleb välja, et Maria ei ole just kõrgemat klassi iludus, aga vau kus on neiul ilusad valged hambad. Kes enam seda mäletab, mis nii valgeks lubas teha, aga soov valgemate hammaste ning säravama naeratuse järgi tekib küll. Mida valgemad hambad, seda meeldivam naeratus.

 

Teate küll seda reklaami, kus Maria mööda tänavat kõnnib ja mehed teda tervitavad. Tuleb välja, et Maria ei ole just kõrgemat klassi iludus, aga vau kus on neiul ilusad valged hambad. Kes enam seda mäletab, mis nii valgeks lubas teha, aga soov valgemate hammaste ning säravama naeratuse järgi tekib küll. Mida valgemad hambad, seda meeldivam naeratus.


Vastavalt rahakoti paksusele ja soovile saavutada tulemus võimalikult kiiresti, võib teed valgemate hammaste poole alustada erinevalt. Pakkuda on valgendavad hambapastad ja suuveed, hammaste valgendamine kodus vormiga või hambaarsti juures laseriga.


Et hammaste tumenemine ja plekilisus on enamasti tingitud suitsetamisest ning tee või kohvi joomisest, siis alustada tuleks mainitud asjadest loobumisega või vähendada tunduvalt nende kasutamist. Samas võivad hambaid kollakamaks muuta ka teatud ravimid, millest loobumine ei ole aga tervise seisukohalt siiski mõistlik. Ka vanuse kasvades muutuvad hambad tumedamaks, sest hambavaaba kiht kulub ja allolev tumedam hambaluu tuleb rohkem nähtavale. Nii et mõneti on tumenevad hambad ka paratamatus.


Hammaste valgendamine on tegelikult pleegitamise protsess, mille käigus emaili ja dentiini tumedamad alad muutuvad heledamaks. Samas valgenevad igaühe hambad erineval määral. Kollaka värvusega hambad alluvad valgendamisele hästi, pruunika värvusega hambad veidi halvemini ja hallikad hambad ei pruugi üldse valgeneda.
Hambapastad. Kõige odavam hammaste valgendamise viis on neid kaks korda päevas mõne väheabrasiivse valgendava pastaga hoolikalt pesta.


Valgendavad hambapastad on viimastel aastatel populaarsust kogunud, kuna erinevalt hammaste valgendamisest hambaarsti juures, on kulutused tunduvalt väiksemad. Tuleb vaid minna apteeki ja jätkata igapäevaseid hügieenitoiminguid, nüüd siis uue hambapastaga. Samas tuleb tulemust oodata suhteliselt kaua, tavaliselt vähemalt pool aastat. Kindlasti võiks eelistada apteegisarju, kuigi need on kallimad kui supermarketites laiatarbekaupadena müügil olevad, aga kvaliteet ju loeb.


Valgendavad hambapastad jagunevad toimeainelt kaheks: keemiliste ja abrasiivsete toimeainetega. Abrasiivne toimeaine kahjustab pikaajalisel kasutamisel hambaemaili, seega tuleb aeg-ajal teha selliste pastade kasutamisse pause. Abrasiivse pasta tunneb ära märgetes sodium bikarbonaat või baking soda pakendil. Keemilise toimeainega, näiteks papaiinekstrakti sisaldavad valgendavad hambapastad, ei ole abrasiivsed. On leitud aga, et papaiinvalk valgendab siiski hambaid ka kõige nõrgemini.

Kodune vormiga valgendamine.

1000-2500 krooni eest saab lasta endale teha pehmest plastist vormi, mida tuleb öösiti mitme nädala jooksul suus hoida. Vormi pannakse valgendavat toimeainet, mis aitab hambaid pleegitada paar tooni heledamaks. Tulemust võib näha umbes kolme nädala pärast. Vorm võib tekitada mõningaid ebamugavusi. Näiteks ebameeldiva tunde kui hambaid kokku suruda, samuti kui juhtub, et toimeaine hakkab õnnetuseks vormist välja voolama.


Lasertehnika.

Hambaarsti juures teostatav protseduur võtab aega umbes 40 minutit kuni 1,5 tundi ja maksab ca 4000 krooni. Võimalik on ka lasta valgendada ainult ülemise lõualuu hambad (ca 2500 krooni) või siis alumise, ka võib valgendada ainult üksikut hammast (500 krooni). Patsiendile lisab kindlust, et kogu tegevus toimub spetsialisti pideva järelevalve all. Hammastele kantakse valgendav geel, millest laserkiirte aktiveeriva toime tõttu eraldub hambaemaili süsinikperoksiidi või vesinikperoksiidi. Nende toimel lagundatakse pigmenteerunud kohad, mis seejärel spetsiaalse vedeliku abil maha pestakse. Tulemus peaks püsima lausa aastaid(4-5a.), suitsetajatel vähem.
Valgendust saab teha eelkõige täiskasvanud inimestele. Alla 18-aastastele ei ole soovitav laservalgendust teha, sest protseduur on seotud teatavate riskidega ja ka tasuline, s.t. lapsevanemate nõusolek on vajalik. Valgendust ei saa alati teha suuremate hambatäidiste, -kroonide ning laminaatide olemasolul, kuna nende toon ei muutu ja erinevus võib jääda näha.

Toome siia ära ka ühe valgendusprotseduuri (LaserSmile) käigu.
1. Kõigepealt asetatakse igemetele igemekaitse, kuna geeli kokkupuude igemetega võib neile kahjustusi tekitada.
2. Hammastele kantakse professionaalselt LaserSmile geel. Ei saa jätta kordamata kui oluline on, et protseduuri viib läbi professionaal. Kodused katsetamised erinevate teleturu-tüüpi kaupadega kodus võivad lõppeda väga kurvalt.
3. Geeli aktiveeritakse 15-sekundiliste intervallidega 24 kuni 32 minuti jooksul. Lühem valgendusaeg väldib üleliigset soojuse ja tundlikkuse teket.
4. Lõpuks loputatakse geel maha ja eemaldatakse igemekaitse.
Pärast laservalgendust peaks jätkama normaalset hambahügieeni ehk puhastama hambaid vähemalt kaks korda päevas ja kasutama ka hambaniiti. Parkaineid sisaldavaid toiduaineid (tee, kohv, punane vein, soja jne.) on loomulikult soovitatav vältida.