15 asja, mida teha veel enne aasta lõppu

Kuigi aega aasta lõpuni on jäänud vähe ja kingiotsimine täidab sellegi
aja, siis siin on toodud mõned pisikesed toimetused, mida tasuks enne
lõppu ette võtta. Kui rahvatarkus ütleb, et ära viska tänaseid
toimetusi homse varna, siis ära viska ka seda, mida võid veel sellel
aastal korda ajada, järgmisesse aastasse. /Tekst: Ave Lepik/

Kuigi aega aasta lõpuni on jäänud vähe ja kingiotsimine täidab sellegi aja, siis siin on toodud mõned pisikesed toimetused, mida tasuks enne lõppu ette võtta. Kui rahvatarkus ütleb, et ära viska tänaseid toimetusi homse varna, siis ära viska ka seda, mida võid veel sellel aastal korda ajada, järgmisesse aastasse.
Kas pidasid kinni oma selle lõppeva aasta alguses tehtud lubadustest? Kuidas on siis lood selle trenni tegemise, tervislikuma toitumise, karjääri ja peresuhetega? Lubasid olla usinam ja veeta rohkem aega lähedastega? Nüüd, kui aasta on kohe-kohe lõppemas ja enam nagu millegi suure tegemiseks aega ei olegi, vaata üle järgnev nimekiri asjades, mida võiks teha veel enne aasta lõppu. Pisikesed toimetused, mis lubavad kergema südamega uude aastasse minna ning uusi sarnaseid lubadusi välja öelda.

1. Pane kirja aeg hambaarsti ja naistearsti juurde. Ilmselt ei jõuta sind enam sellel aastal vastu võtta, kuid nii algabki uus aasta palju tervislikumalt.


2. Kutsu sõber, keda ammu pole näinud väiksele hõõgveinile või kuuma kakaod jooma. See tund või paar tuletavad meelde, millise sõpradega seotud lubadused peaks taas jälle uueks aastaks andma. Lase kiirelt läbi oma telefonikontaktid ja leia inimene, keda ei ole suvest saati või isegi kauem näinud, vajuta kohe „helista”.

3. Kui unustasid kellelegi jõulukaardi saata või pidasid seda ebavajalikuks, näiteks liiga vanamoodsaks, siis saada tervitused aastavahetuseks. See on isegi originaalsem ja ootamatum. Soovi kauni postkaardiga ilusamat ja edukamat 2008 aastat.

4. Mine mõnele kontserdile. Kuigi just praegu on enamus kontserte välja müüdud, sest tundub, et ongi selline aeg kui justnagu peabki minema kultuuri nautima. Kaunis kontsert aga tekitab kindlasti rahuliku meeleolu ja lubab selles suures sagimises natuke aega maha võtta.

5. Veeda pikem õhtu naerdes inimestega, kes panevad sind ennast hästi tundma.

6. Kui perega on veedetud kõik vabad hetked, võta aega ka üksi olla. Laenuta oma lemmikfilm ja tõmba sooja teki alla kerra seda vaatama.

7. Jäta vanad asjad vanasse aastasse. Vii läbi kiirkoristus oma kapis, et saada lahti asjadest, mida Sa ei vaja. Paki riided, mida enam kunagi ilmselt ei kanna, kuid mida teised ehk kannaksid, ühte kotti ning pane suur silt „tegeleda” peale. Kui Sa sellel aastal enam ei jõua mõne heategevusorganisatsiooni või varjupaigaga ühendust võtta, siis tuletab silt Sulle seda pidevalt meelde, miks see kott ikka nurgas seisab.

8. Kui juba koristamiseks läks, siis korista juba kogu kodu ära. Alusta uut aastat nii, et kõik asjad on omal kohal. Kui juba kodus on iga asi omal kohal, küll siis ka kõik muu paika loksub.

9. Klaari oma võlad, nii rahalised kui mitte-rahalised. Ehk andesta teistele ja ka endale. Mõtle korraks neil asjadele, mis on halvasti läinud, kuid ei mingit kahetsust asjades, mida sa lihtsalt ei saa tagasi võtta. Jäta kõik halb vanasse aastasse.

10. Anna kellelegi vallatu musi. Ameerikas levinud jõuludega seotud traditsioonist võiks täiesti eeskuju võtta ja jagada neid vallatuid põsemusisid.

11. Kui juba rõõmu jagamiseks läks, siis jaga ka naeratusi ja kallistusi. Need on ju tasuta ja panevad kõiki paremini tundma.

12. Küpseta midagi. Ükskõik mida. Ja naudi seda. Sa ei pea tingimata vana kokaraamatut otsima hakkama või uut ostma tõttama, on ka ju lihtsam viis – poodi koogipulbri järgi.

13. Mõtle tagasi aastale 2007! Tee nimekiri kõigest, mis on Sulle head meelt valmistanud, mida õppisid ja kogesid.

14. Kui Su vanavanemad on veel elus, võta aega nendega koos olemiseks – uuri nende elu, kuidas nende ajal jõule ja aastavahetust tähistati. Neil on kindlasti midagi väga huvitavat rääkida, kuid tähtsamgi veel on see hindamatu koosolemise-aeg.

15. Ütle kõigile, kes seda väärivad, aitäh. Kas keegi aitas Sind suvel suvila remontimisel või kevadel eksamiteks õppida? Nüüd on õige aeg seda taas meenutada ja isegi, kui juba oled tänanud, tee seda veel üks kord. Võta aasta positiivsete nootidega kokku, siis saab ka uus sama hea tulla.
 
/Tekst: Ave Lepik/