Ebatavalised lemmikloomad sinu kodus

Vanasti oleks inimesed selle peale tilgad püksi naernud kui oleks kuulnud, et keegi peab kodus koduloomana siga või tarantlit! Nüüd on aga moodi läinud igasuguste huvitavate elukate kodustamine. Tänapäeval ei ole enam imelik kui näed õues jalutamas mantlisse
riietatud siga või ahvi või kellelegi külla minnes puuris ukerdavat
tarantlit. Eksootilised loomad nõuavad peremehelt aga veidi rohkem
teadmisi ja aega. /Tekst: Kadri Tulev/

Tänapäeval ei ole enam imelik kui näed õues jalutamas mantlisse riietatud siga või ahvi või kellelegi külla minnes puuris ukerdavat tarantlit. Eksootilised loomad nõuavad peremehelt aga veidi rohkem teadmisi ja aega. Enne kui koju mürgiämblik võtta, tuleb teha ka uurimustööd. Pealegi ei tohi koduloomana pidada kõiki loomi, mis pähe tulevad. Näiteks on Eestis seadusega keelatud pidada kodus kiskjat.

Kahepaiksed, tarantlid, skorpionid ja muud loomad.

Euroopas ja Ameerikas peetakse juba mõnda aega koduloomana mürginoole-konni. Neid võib leida isegi Soome ja Rootsi lemmikloomapoodidest.

1990. aastate paiku jõudsid lemmikloomapoodidesse skorpionid. Varsti tulid ka tarantlid. Populaarseim neist on Mehhiko punapõlv. Algajatele on kõige parem Brachypelma smithii või Brachypelma vagans. Smithii on hea rahuliku iseloomuga ja teda võib ka puudutada ilma, et kohe hammustada saaks. Tarantli mürgid varieeruvad seinast seina. Osade mürk on nagu mesilase nõelamine osadel võib suhteliselt karmide tagajärgedega olla, küll aga ei ole maailmas ühtegi dokumenteeritud juhust, kus inimene oleks tarantli hammustuse tulemusena ära surnud.

Populaarne on ka pidada kodus Madagaskari prussakat. See loomake kasvab kuni 10 cm suuruseks ja võib kaaluda kuni 24 g. Madagaskari prussaka saab loomapoest kätte paarikümne krooniga. Madagaskari prussakas teeb sisisevat häält, mis paljudele meeldib.

Mürgimadusid Eestis eriti palju ei peeta, kokku on neid umbes kuues peres. Leeguanid pidid aga koguni nii arukad olema, et tulevad nime peale kohale!

Mida vajad eksootilise looma pidamiseks?

Kahepaiksete, tarantlite ja skorpionite pidamiseks peab olema olemas terraarium. Terraarium peab olema ehitatud nii, et see oleks ohutu nii loomale kui inimesele. On ju palju kuuldud neid lugusid, kuidas kellegi madu lahti pääseb ja mööda torusid või õhušahti naaberkorterisse ekspeditsioonile suundub.

Loomale peab olema tagatud valgus, soojus, õhuvahetus, õhuniiskus, varjupaik ja mõnele loomale ka UV-kiirgus. Iga looma kohta peaks eraldi uurima, missuguseid tingimusi ta oma eluks vajab. Mõned loomad liiguvad terraariumis ka üles-alla (sisalikud, konnad, ronivad maod), sellepärast peab kindlasti uurima, milline terraarium mingile loomale sobib.

Loomad, kes muidu elavad kõrbes tahavad, et terraariumi pind oleks liivane. Troopikast pärit loomad tahavad aga enda ümber turvast ja puukooretükke, mis hoiavad niiskust. Kõiki neid materjale saab korjata loodusest, ent olemas on need ka loomapoodides.

Loomakestele meeldivad kangesti taimed. Pealegi on taimed head õhupuhastajad. Seega võiks oma lemmiku terraariumisse istutada mõned taimed (nt. viigipuu).
Kui loomale meeldib ronida, peaks tema elupaika panema mõned oksad.
Terraariumi õhuniiskus peab olema kuni 90%, sellepärast peab neid iga hommik pritsima.

Suur jamamine on ka temperatuuriga. Päeval peab kõrbeloomadel olema see umbes 30 kraadi ja öösel umbes 20 kraadi. Troopikaloomadel peaks päevane temperatuur olema päeval umbes 31 kraadi ja öösel 26 kraadi.

Mida eksootilised tegelased söövad?

Konnad maiustavad kilkidega. Sama hästi maitseb kilk sisalikele ja tarantlitele. Kilke saab paljundada kodusel teel või osta loomapoest.
Mitmed sisalikuliigid söövad taimtoitu (kapsast, riivitud porgandit). Kilpkonnad söövad samuti taimetoitu ja spetsiaalset toidusegu, mida saab loomapoest. Maod aga söövad närilisi!

Madagaskari prussakad söövad suvel igasugu rohelist kraami, talvel läheb kaubaks banaan, tomat, kurk, õunad, pirnid.

Enne kui mõne loomtoidulise tegelase enda koju võtad, mõtle hästi järgi, kas oled selline inimene, kes rõõmsalt lemmikule söödaks kilke kasvatab või madu Matile lõunaks rotti sisse söödab. Rotte peab muuseas külmikus hoidma. Pole just eriti kena vaatepilt kui lähed hommikuks võileibade peale vorsti võtma ja juustuvorsti kõrval lamavad sinu kodulooma söögivarud külmutatud rottide näol.

Eksootilised loomad on kindlasti huvitavad, ent ende pidamine nõuab palju teadmisi ja mõnikord ka külma närvi! Enne kui enda koju mõne prussaka või mao võtad, uuri kindlasti tema pidamise tingimuste ja looma iseärasuste kohta!

Kadri Tulev
kadri@buduaar.ee