Igal lillel on oma tähendus

{:350536 width=100 height=75 align=left}Igal lillel on olemas oma kindel tähendus. Kindlasti tead, et roos tähendab armastust, aga tead Sa ka, mida tähendab näiteks iiris või orhidee? Enne kui hakkad järgmine kord lilli kinkima, otsi välja mida miski lill tähendab ja alles siis suundu lillepoodi. Usu, lillepoes käik muutub palju lihtsamaks.

{:350529 width=120 height=90 align=left}Igal lillel on olemas oma kindel tähendus. Kindlasti tead, et roos tähendab armastust, aga tead Sa ka, mida tähendab näiteks iiris või orhidee? Enne kui hakkad järgmine kord lilli kinkima, otsi välja mida miski lill tähendab ja alles siis suundu lillepoodi. Usu, lillepoes käik muutub palju lihtsamaks.

Nelk – Nelk on maailma kõige populaarsem lill, kuna seda hinnatakse ja nauditakse. Nelke on mitmetes erinevates värvides ja tihtipeale sümboliseerivad nad külgetõmmet ja nõidust. Näiteks roosa nelgi kinkimine näitab tänulikkust ja valge nelk tähendab mälestust. Kollast nelki võib kinkida inimesele, kes on elurõõmus ja vallatu. Samas aga punane nelk tähendab hoopiski maitselagedust.


Gerbera – Oma suurte ja ilusate õite ja mitmevärvilisusega on gerberad muutunud rõõmsameelsuse väljendajateks. Kuigi traditsiooniline gerbera tähendus on ilu ja süütus.

Iiris – Vaid mõni vähene lill suudab vastanduda iirise ilule. Esindades usku, lootust, inspiratsiooni ja tarkust võib iirist kinkida väga erinevateks puhkudeks. Kuigi iirist tuntakse sinise lillena, võib seda kohata ka valgetes ja kollastes toonides.

Orhidee – Oma eksootilise väljanägemisega esindab orhidee haruldast ja õrna ilu. Kes otsivad lille, et teha sügavat muljet, on leidnud orhidee olevat selleks kõige sobilikum. Olgu ta siis poti- või lõikelill, ometi näitab orhidee oma kustumatut välimust.

Peruu liilia – Kuigi Peruu liiliad on väiksemad, kui tavalised liiliad, on neil ometi omad iseloomulikud jooned. Kui otsid lille, mis tähendaks sõprust ja andumust, on Peruu liilia just õige valik.

Roos – Ei ole olemas lille, mida oleks austatud ja tähistatud sama palju, kui roosi. Läbi ajaloo on roosid olnud armastuse ja lugupidamise sümboliks. Kuid iga roos tähendab ka oma. Näiteks roosa roos sümboliseerib sõprust, punane kirglikku armastust, valge puhtust ja kollane innukust.

{:350533 width=100 height=133 align=right}Päevalill – Oma kollaste säravate kroonlehtedega ei sümboliseeri päevalill mitte ainult päikest vaid nad on ka jäägitu jumaldamise tähenduseks. Päevalill tähendab soojust ja neid peetakse ka kestvuse märgiks.

Tulp – Tulbid edastavad graatsiat ja elegantsust, kus iganes neid ka ei demonstreeritaks. Tulpe tuntakse maailmas kui kultiveerituse ja harituse lille. Samas nagu roosilgi tähendab ka tulbil iga värv oma. Roosa tulp näitab hoolitsust, punane on armastuse avaldamiseks, valge tähendab andestust ja kollane näitab lootusetult armumist.

Veel mõningaid lillede tähendusi:
Aster – rahulolu
Begoonia – sügavad mõtteid
Krookus – ettenägelikkus
Nartsiss – rüütellikkus
Meelespea – ära unusta mind, mäleta mind igavesti
Hüatsint – siirus
Jasmiin – graatsia
Liilia – esimene armastus
Magnoolia – eneseuhkus, väärikus
Võõrasema – armastusväärsed mõtted
Pojeng – tervenemine
Kannike – truudus

Kuidas lilled vaasis kauem säiliksid?
– Pea meeles, et kasuta alati puhtaid anumaid ja puhast vett. See vähendab nimelt bakterite kasvu.
– Kui lill on olnud enam kui 30 minutit veeta, siis enne vette panekut tuleks vars alt viltuselt ära lõigata. Peale seda aseta lill koheselt vette.
– Lillevarre lõikamisel ära kasuta kunagi kääre.
– Lille vaasi panemisel tuleks jälgida, et lehed ei ulatuks vette. Kui ulatuvad, siis tuleks alumised lehed ära lõigata. Nimelt eritavad lehed fenooli, mis kiirendavad närtsimist.
– Vajadusel tuleks kasutada lõikelillede säilitusained. Need pikendavad oluliselt lillede eluiga.
– Lilli ei tasuks jätta autosse või kohta, kus on liiga kuum. Kui ees on pikem reis lilledega, siis palu lillepoes pakkida lill niiskesse pakendisse.
– Külmal talveilmal tasuks enne köetud ruumi asetamist lill mõneks ajaks jahedasse panna. Sedasi väldid suurt temperatuuri kõikumist.
– Kui roos hakkab närtsima, siis lõika selle otsad viltuselt ära, kasta korraks keevase vette ning aseta seejärel kuuma veega täidetud vaasi.

Kui ka Sul on varuks mõni tarkusetera, kuidas lill vaasis kauem säilib või mida mingi lill tähendab, siis ära hoia seda endale. Jagamise rõõm on topelt rõõm!

Anneli Allikas
anneli@buduaar.ee