Kas horoskoobid on vaid meelelahutuseks?

Kuigi horoskoopide paikapidavust ei kinnita ükski teaduslik uurimistöö, usuvad miljonid inimesed selle õigsusesse. Nad loevad igal hommikul päevahoroskoopi ja valmistuvad selleks, mis horoskoobis lubati. Naised on eriti horoskoobiusklikud- kui nad kohtavad huvipakkuvat meest, siis püüavad nad esimesena välja selgitada, millise sodiaagimärgi esindajaga tegu on, ning mida taevatähed selle tüübiga talle lubavad.

Kuigi horoskoopide paikapidavust ei kinnita ükski teaduslik uurimistöö, usuvad miljonid inimesed selle õigsusesse. Nad loevad igal hommikul päevahoroskoopi ja valmistuvad selleks, mis horoskoobis lubati. Naised on eriti horoskoobiusklikud- kui nad kohtavad huvipakkuvat meest, siis püüavad nad esimesena välja selgitada, millise sodiaagimärgi esindajaga tegu on, ning mida taevatähed selle tüübiga talle lubavad.

Küsitlused kinnitavad, et horoskoopidesse usuvad rohkem need inimesed, kes otsivad teistes inimestes sarnasusi, kes tunnevad rohkem huvi enda iseloomu tundmaõppimise vastu ja kelle jaoks on horoskoop hea võimalus teiste inimeste paremaks tundmaõppimiseks.   Horoskoopidesse ei usu need, kes näevad iga inimest kui kordumatut ja erilist persooni, nad ei rakenda üldistusi üksikindiviididele ning seetõttu on neil raske inimesi horoskoopide kaupa kastidesse jagada.

Kui lugeda erinevaid horoskoope, siis ilmselgelt leiab nendes teatud erinevusi. Kui üks horoskoop lubab sulle sügiseks palju raha ja armastust, siis teine samal ajal kinnitab, et sügis tuleb töine aga leiad aega ka sõprade jaoks. Eks tegelikult on küsimus tõlgendamises- töö võib ju tähendada ka raha, ja sõprusest võib välja kasvada ka armastus.

Vastupidiselt horoskoobikummardajatele leidub ka palju selliseid inimesi, kes väidavad, et neile ei lähe horoskoop korda. Nad arvavad, et  horoskoop on inimestega manipuleerimine, sest seda lugedes hakkab inimene teadlikult ja alateadlikult lubatud ennustust ootama ja selleks valmistuma. Paljud, kes horoskoopi ei usu, loevad neid vaid meelelahutuseks. Inimestele meeldib testida teooriaid- nad loevad horoskoobi läbi, et siis hiljem hinnang anda, kui vale või õige see nende jaoks oli. Ja isegi juhul, kui ennustus paika pidas, kinnitavad nad ikka, et tegu oli vaid juhusega. Kes teab, väga võimalik, et see nii ka on. Elu koosneb juhustest. Üks olulisi põhjusi, miks inimesed ei usalda horoskoope, on fakt, et neid üritatakse seeläbi kuhugi gruppi suruda. Gruppi, mille moodustavad ühesuguseks tembeldatud inimesed, kellel on enam vähem samal ajal sünnipäev.

Mida personaalsem on horoskoop, seda reaalsem on, et see sobib isikule, keda kirjeldatakse. Mida üldisem ja lühiajalisem on horoskoop, seda vähem saab see sobida massidele, sest vaevalt et 1/12 inimestest maailmas samade probleemide käes üheaegselt  vaevlevad. Seega võiks nii skeptikud kui horoskoobifännid päevahoroskoopidesse suhtuda kui sodiaagimärgile sobivasse soovitusse ning pikema perioodi horoskoopi vaadelda kui soodustavaid ja mõjutavaid tendentse. Horoskoop ei määra sinu elu, see sõltub sinust ja keskkonnast.

Uskuda või mitte?
Suur osa maailmast, mis meid ümbritseb, on üles ehitatud kokkulepetele, väärtustele ja usule. See kõik kehtib vaid juhul, kui inimesed nendest kokkulepetest kinni peavad, samasuguseid väärtusi jagavad ning asjadesse usuvad. Horoskoop on samuti teatud mõttes kokkulepe ja uskumine, mis mõjutab meie elu eelkõige sõltuvalt sellest, kui palju me sellesse usume ja kuidas oma elu elame. Kui sa istud terve nädalavahetuse toas ja horoskoop on sulle lubanud tormilist nädalavahetust sõprade seltsis, siis  vaevalt et sinu horoskoop paika peab. Samas ei saa ka väga irooniliselt suhtuda sodiaagimärkidesse, sest teatud sarnasusi samal ajal sündinud inimeste vahel leiab igaüks. Kus ikkagi jookseb piir tõe ja vale vahel, millist osa horoskoobist uskuda? Ja millist horoskoopi uskuda? Kes on need inimesed, kes horoskoope kokku panevad meie jaoks ning kui professionaalset soovitust nad jagavad? Kas nad ikka teavad, et nende soovituste järgi elavad miljonid inimesed? Horoskoobid on müstika, nagu mingi usund, mida inimesed järgivad teadmata, kus läheb piir meie fantaasiate ja põhjendatud faktide vahel?

 

Kuidas sulle tundub, et horoskoope tasub uskuda või on see pelgalt meelelahutus?

 

Steffi Kallaste