Kui eneseusk lööb kõikuma

{:341812 width=100 height=100 align=right}Vahel näitab juba ärgates tujumeeter miinuspügalaid ja eneseusk on kaugele peitu pugenud. Ei aita kohv, ilus ilm ega kuum dušš. Iga vestluskaaslane paistab heitvat kahtlusevarjusid ning isegi autoriteedi kiitussõnad kõlavad triviaalse mulinana, millel pole mingit alust ega mõtet.

Veronika Raudsepp Linnupuu
veronika@buduaar.ee

{:341812 width=100 height=100 align=right}Vahel näitab juba ärgates tujumeeter miinuspügalaid ja eneseusk on kaugele peitu pugenud. Ei aita kohv, ilus ilm ega kuum dušš. Iga vestluskaaslane paistab heitvat kahtlusevarjusid ning isegi autoriteedi kiitussõnad kõlavad triviaalse mulinana, millel pole mingit alust ega mõtet.

Sellistel päevadel ei suuda me end tihtipeale motiveerida tegema ka lihtsamaid asju. Kõik muutub mõttetuks, sest armastuse oma eesmärkide vastu on asendanud ükskõiksus ja äng. Taaka turjalt raputamata jättes muutub hommikune tujutus kergeks stressiks ning meeleolu süvenedes võib kujuneda ka depressioon. Eriti tõmbavad inimese võimekust ja tegutsemislusti maha erinevad raskused, millega peab võitlema – ja seda mitte füüsilises mõttes.

Väikesed kõikumised on tingitud sellest, et me mõtlesime, ütlesime või tegime midagi, mis ei vasta ettekujutlusele meie paremast minast. Usume näiteks, et suudame teatud olukorras käituda väärikalt ja mõistvalt, kuid reaalsuses muutume rabedaks ning hakkame asju ülefabritseerima. Vahel vastavad kõhklevad mõtted ja hinnangud tõele, kuid enamasti suudame tühjast-tähjast olematu välja lugeda, ennast sedasi niivõrd rumalaks, vähetähtsaks ja ebavajalikuks mõelda, et koos eneseusuga kaob igasugune soov tegutseda.

Veelgi keerulisem on jõudu ja lootust taastada tööd või olulist inimest kaotades. Seda protsessi pikendab soovimatus „lahti lasta“. Pole kerge leppida niivõrd suurte muutustega ning oma elu uue olukorraga kohandada.  See võtab palju aega, rääkimist, teiste tuge ja utsitamist.

Väike eneseabi meelespea:
-Iga inimene on ise võimeline oma alateadvust analüüsima ja ise oma probleeme lahendama. Vaid sina tead, milleks sa võimeline oled ning parimad lahendused jäävad tihtipeale vaid arguse ja laiskuse tõttu ellu viimata.

Kõige tähtsam on olla enese suhtes aus – tuleb teadvustada oma lootused, tugevused, nõrkused ja hirmud. Seejärel uurige välja, kas teie hirmudel on ikka alust või on nad vaid elava fantaasia vili.

Korrake endale igal hommikul, et saate hakkama! Lõpuks hakkate seda ise ka uskuma ning tõenäosus edukas olla suureneb.

{:341840 width=120 height=167 align=left}-Leidke eesmärk! Parim vahend eneseusu hoidmiseks on omada eesmärki, mille püüelda ja mille nimel pingutada. Teiste arvamust küsitakse ju vaid kinnituse saamiseks, vahel ka oma vastutuse eitamiseks. Hea on öelda: „Aga sa ju ise soovitasid mul niimoodi toimida!“, justkui endal poleks otsuste tegemisel mingit osa. Alustage pisiasjadest ning liikuge soovitu suunas sammhaaval. Iga edukalt sooritatud sammu järel leidke aega enda kiitmiseks. See aitab tekitada sünergiat ja säilitada optimismi.

-Las koerad hauguvad, karavan jätkab ikka oma teed! Ei tohi lasta end morjendada kellegi õelast märkusest – alati on keegi kellele väga meeldib ja keegi kellele üldse ei meeldi. Olge oma tegemistes eesmärgikindlad ja pisikesed takistused ei suuda teid takistada. Niisama õelutsejad väljendavad oma sarkastiliste märkustega vaid enda negatiivseid tundeid, mitte tõsiseltvõetavat kriitikat. Hea kriitika on alati põhjendatud ja aitab leida parimat lahendust.

Aeg annab arutust! Kui olukord tundub liiga ebakindel ja paanika võtab võimust, laske sel settida ilma omapoolsete meeleheitlike tegudeta. Vahel leiavad suurimad küsimärgid ilma teie sebimisetagi endale vastused. Lihtsalt tuleb leppida tõigaga, et on asju, mille muutmine ei sõltu teie tegemistest.

Usk endasse ja egoism omavad palju ühisjooni. Enesekindel inimene oskab tunnistada oma vigu, märgata kõrvalseisjate potentsiaali ning noppida elujuhtumistest positiivseimat. Eneseusk on parema isiksuse looja ja edasipürgivuse motivaator.