Kui sõbranna teeb haiget

Sõbranna võib ühel hetkel osutuda hoopis sõpruse rikkujaks. Mõni sõber võib osutuda lõpuks hoopis reeturiks. Mõnikord juhtub sõprade vahel tõesti nii koledaid asju, et edaspidine sõprus pole enam võimalik.

Kadri Põldma
kadri@buduaar.ee

Sõbranna võib ühel hetkel osutuda hoopis sõpruse rikkujaks. Mõni sõber võib osutuda lõpuks hoopis reeturiks. Mõnikord juhtub sõprade vahel tõesti nii koledaid asju, et edaspidine sõprus pole enam võimalik.

Lubaduse murdja sõbranna

Sõbranna murrab pidevalt oma lubadusi või paneb sind temas pettuma. Miks ta nii käitub? Arvatavasti on keegi temaga samamoodi käitunud ja ta on elus petta saanud. Kui su sõbranna nii käitub, võib ta vajada isegi psühholoogilist abi.

Üks viis kuidas lubadusemurdjast sõbrannat muuta on aidata tal aru saada sellest, millised tagajärjed tema käitumisel olla võivad. Räägi talle oma pettumustest, mis ta käitumine põhjustanud on. Räägi talle kuidas sa end tunned.

Kui suhtled lubadusemurdjaga, siis küsi enne kokkusaamist alati mitu korda üle, kas ta ikka tuleb kohale. Ehk oleks targem mõelda välja isegi varuvariant kui su sõbranna kohale ei ilmu, nii ei ole su tuju täiesti rikutud.

Järgmine kord kui ta sind kuhugi kutsb, ütle talle, et sa lihtsalt ei usu teda enam. Kui ta selle peale vihastub, seleta talle, et tal on komme oma lubadusi murda. Ütle talle, et ta ennast vastupidiselt tõestaks, ainult nii usud teda.

Reeturist sõbranna

See negatiivne sõbranna on sind mitmeid kordi reetnud. Ta on sinu kohta kuulujutte levitanud või räägib sust selja taga. Või otsustab su sõbranna sulle arusaamatutel põhjustel sinuga suhtlemise äkki lõpetada. Mis võib olla sellise käitumise põhjus? Tavaliselt on asjaolud nii, et kui lähedased sõbrannad lõpetavad suhtlemise, on üks sõbranna leidnud endale uue ja omaarust parema sõbranna.

Susannal (43-aastane sekretär) juhtus selline lugu, et tema parim sõbranna hakkas taga ajama Susanna õde. Susannal polnud aimugi, et ta sõbranna võib olla lesbiline, kuid nüüd oli see selgesti aru saada. Kui õde Susanna sõbranna kõrvale tõrjus, tuli sõbranna välja jutuga, et Susanna õde olevat temale külge hakanud lööma. Susanna lõpetas ise suhted oma reeturist sõbrannaga.

Reeturist sõbrannal võib olla tõsiseid emotsionaalseid probleeme. Ta võib olla elus petta saanud ning ei saa nüüd sellest üle. Ta käitub teistega samamoodi nagu käituti temaga.

Reeturiga suhelda on raske, parem oleks suhe lõpetada. Mingi hetk kui ta ise aru saab, et on valesti käitunud võib ta tulla sult andeks paluma. Aga seni oleks  tark tegu temaga mitte tegemist teha.

Omakasupüüdlik sõbranna

Omakasupüüdlik sõbranna on see, kes kuulab sind ainult sellepärast, et ta saaks varsti ise rääkima hakata. Ta katkestab sind vahel poolelt sõnalt, et oma jutuga sinu eelnev jutt üle kallata. Ta teeb nagu kuulaks, noogutab ning ütleb siis: „Aga MINUL oli hoopis nii, et…”  Ta ei hooli sellest, mis teised räägivad, peamine et ta ise rääkida saaks.

Ta kardab vaikust ja laterdab sellepärast pidevalt. Sellised võivad olla eriti need inimesed, kellel on probleeme läheduse ja seksiga.

Ütle oma sõbrannale otse, et ta räägib vahetpidamata ja ainult endast. Õpeta teda nautima vaikust ja kuulama seda, mis teised räägivad. Sellise sõbrannaga proovi harrastada tegemisi, kus võmalikult vähe rääkima peab. Minge kinno või mängige näiteks tennist.

Võistlejast sõbranna

Väike võistluskirg on tervislik ja lubatud, kuid mida teha siis kui su sõbranna lihtsalt PEAB sinust parem olema ja võistleb sinuga absoluutselt kõiges? Siis hakkab see teie sõprussuhet juba häirima. Õiged sõbrad ei pea teineteist üle trumpama. Mõlemad sõbrannad peaksid tundma, et nad võivad jääda igas olukorras iseendaks ega pea pidevalt muljet avaldama. On sul ette tulnud sellist asja, et sõbranna jahib sinu mehi või tahab olla sinust targem ning sportides kiirem? Kui jah, siis on teil väike probleem.

Sellise sõbrannaga suheldes pead vältima olukordi, kus võistlemine üldse teemaks oleks. Abiks võib olla ka see kui sa talle tema ebameeldivast iseloomujoonest räägid.

Kui tahad temaga kauemaks sõbraks jääda pead olema valmis tema uhkustamist kuulama.

Vigade otsija sõbranna

Ükskõik mis sa ütled, ikka leiab su sõbranna, et sa pole piisavalt hea. Ta on sinu suhtes väga kriitiline. Arvatavasti olid tema oma vanemad tema suhtes väga kriitilsied. Seda iseloomujoont on raske muuta ja ta pole sellest ehk ise üldse teadlik.

Kui tahad temaga sõbrannadeks jääda, siis räägi talle sellest, kuidas tema käitumine sind ennast tundma paneb.

Vigade otsija sõbranna juures on aga see oht, et kui talle ta iseloomujoonest mainid, võib ta sinuga suhtlemise igaveseks katkestada…