Mida teha, kui sipelgad on majapidamises?

Oled kindlasti kuulnud ütlust ”ta on töökas nagu sipelgas.” Sipelgale
endale on töökus ja sebimine vaid viis hoida emasipelga sigimist ohjes.
Sipelgad suudavad elada ja tegutseda vaid hulgakaupa koos. Sipelglased
on isendite poolest kõige arvukam putukate sugukond. Neid on praeguseks
teada vähemalt 11 000 liiki. Sipelgaid elab Maal iga inimese kohta
vähemalt miljon. Ühes pesas elab näiteks kuklasi sama palju, kui on
eestlasi kokku!

Oled kindlasti kuulnud ütlust ”ta on töökas nagu sipelgas.” Sipelgale endale on töökus ja sebimine vaid viis hoida emasipelga sigimist ohjes. Sipelgad suudavad elada ja tegutseda vaid hulgakaupa koos. Sipelglased on isendite poolest kõige arvukam putukate sugukond. Neid on praeguseks teada vähemalt 11 000 liiki. Sipelgaid elab Maal iga inimese kohta vähemalt miljon. Ühes pesas elab näiteks kuklasi sama palju, kui on eestlasi kokku!

Enamik sipelgaid elab troopikas. Eesti sipelgaist on tuntuimad punakaspruunid metsasipelgad kuklased, väikesed mustad, pruunid või kollased murelased ja punakad raudsikud. Eesti suurimad sipelgad on hobusipelgad, kes rajavad oma käike haigete või surnud puude tüvedesse. Aedades, niitudel ja põldudel esineb sageli väikeste mustade mullamurelaste pesi. Suur osa sipelgatest ehitab pesa pinnasesse. Kuklased teevad okastest jm. taimeosadest suuri kuhilapesi. On ka sipelgaliike, kes elavad parasiitidena teiste pesades.

Sipelgaemad, isasipelgad ja töösipelgad
Emasid on peres sipelgaliigist olenevalt üks kuni mõnisada, nad elavad ja munevad sügaval pesas. Paljude sipelgate vastsed nukkuvad kookonis. Vähemalt kord aastas kasvatatakse põlvkond tiivulisi isaseid ja emaseid. Pärast lendlust ehk pulmalendu isased hukkuvad, emased murravad oma tiivad ja lähevad pessa tagasi või asutavad uue pere. Põhiline osa perest on töölised ehk töösipelgad, neil on kindel tööjaotus. Pesa kaitsevad siiski kõik töölised, kasutades tugevaid lõugu ja sipelgamürki. Sipelgate tegutsemine pesaehitusel, toidu hankimisel ning järglaste eest hoolitsemisel on andnud inimesele alust pidada neid mõistuslikeks olenditeks.

Ond