Reklaam sulgub sekundi pärast

Mida teha tedretäppidega?

Hoolimata tõigast, et tedretäpikeste ilmnemine ei põhjusta mingit füüsilist valu ega piina, ning aeg-ajalt on tähnid ju isegi moes, ei rõõmusta päikese käes rekordkiirusel paljunevate täppide üle oma näol eriti mitte keegi.

Hoolimata tõigast, et tedretäpikeste ilmnemine ei põhjusta mingit füüsilist valu ega piina, ning aeg-ajalt on tähnid ju isegi moes, ei rõõmusta päikese käes rekordkiirusel paljunevate täppide üle oma näol eriti mitte keegi.

Tükk aega tagasi, mil polnud olemas päikesekaitsega ega pleegitava toimega kreeme, eemaldasid naised oma ilutäppe ja pigmendilaike toomingaõite ekstraktiga ja valgendati nahka isetehtud kurgikreemiga. Ajad küll muutuvad, ent tedretäppide teke häirib endiselt nii noori koolitüdrukuid kui ka kuldses keskeas naisi.

Et päikese suudlusteks kutsutavate täpikeste teket ennetada, peaks põskede ja nina nahka juba varakevadel, mil päike kõrgemalt käima hakkab, järjepidevalt kiirguse eest kaitsma. Ent nüüd, suveloojangul, on nõuanded tähnide ennetamiseks pisut hiljaks jäänud ning vaja läheb juhatust juba ilmunud täpikeste pleegitamiseks. 

Pea meeles, et kõiki valgendava eesmärgiga protseduure tuleks sooritada õhtul, et pärast naha pleegitamist enam ereda päevavalguse kätte minekut poleks. 

Ja juhindu pleegitamismeetmeid testides oma näonahatüübist: suurepoorilist tedretähnilist nahka võib valgendada iga kahe päeva tagant, kuivemat – kaks korda nädalas ning tundliku naha omanikud peaksid olema ettevaatlikud selliste superpleegitajatega nagu sidrun, redis ja sibul. Kui ilmnevad vähimadki kahtlused protseduurijärgselt allergilise reaktsiooni suhtes, tuleks meetodi proovimine koheselt pooleli jätta.

Kui oled õhtul meigi maha võtnud, pese nägu üle riisiveega, mida saad lihtsalt riisiterade keeduveest ning sidrunimahlast (1 teelusikatäis tassi vee kohta). Võid näoloputusveena kasutada ka veega pooleks segatud sidrunimahla või viina segu või hoopis sidrunimahla ja rummi segu – neilgi on täppe pleegitav toime. Tooreid sidruniviile võid ka õhtuti kümneks minutiks tedretähnidele asetada.

Sõltumata oma nahatüübist, võid oma näokest pesta isegi hapupiimatoodetega, sest piimhapped annavad tedretäppidele soovitud valgendusefekti.

Või hõõru oma nägu hommikuti ja õhtuti jahukördiga, mille hulka sega, kas kurgimahla, hapupiima, hapukapsamahla, purustatud sibulat, sidrunit või viinamarjamahla – midagi neist, mis sulle enam sobib ja kättesaadav on. Paremaks pleegitustulemiks jäta mass näole vähemalt viieks minutiks ning loputa siis toasooja veega maha. Kui nahk muutub maski järel liialt kuivaks, tupsuta seguga ainult täpilist nahaala.

Täppe aitab pleegitada ka puruks tambitud kõrvitsaliha, mida võib nii pigmendilaikudele kui ka tähnikestele hõõruda. Ka laimimahl on hea, õrnatoimeline, pleegitaja. Või siis sõber sibul, millega võib täpilisi piirkondi heledamaks muutmise nimel masseerida.

Normaalsele nahatüübile sobib taimeõlist (2spl) ja püreestatud redisest segatud mask, mis kantakse viieks kuni kümneks minutiks nahale ning pestakse siis sooja veega maha. Rediseprotseduuri võiks teha 10 kuni 12 päeva järjest.
Normaalset tüüpi nahka ehtivaid tedretähne saab pleegitada ka kolmeprotsendilise vesiniklahusega, mida tuleks segada tärklisega. Kanna segu näole ning kui see on kuivanud, eemalda pasta sidrunimahlaga ning paku nahale desserdiks mõnd niisutavatoimelist kreemi.
Kuivemat sorti tedretähnilist nahka aitab ühtlustada majoneesi ja peterselli segu, mis kantakse näole 15-20 minutiks ning pestakse siis maha.

Tõhusa pleegitaja saab veel mee-sidruni maskist. Selle tarvis sega ühe sidruni mahl kahe supilusikatäie vedelama meega, tõsta mass marlile või paberkäterätikule ning aseta tedretähnilise ala peale. Hoia maski peal 15-20 minutit ning vaheta selle aja sees 2-3 korda mähist.

Kui sul on kuivemapoolne nahk, kreemita nägu enne seda protseduuri korralikult sisse. Loputa nägu sooja veega. Hoia valmis mikstuur külmikus ning korda toimingut nädal aega järjest.

Tedretähnide vaenlane on ka kartul. Täpivaba näonaha saab näiteks siis, kui lisada toorele riivitud kartulile mõned tilgad päevalilleseemne-või oliiviõli, törts keevat vett, 1spl piima ning pool peotäit purustatud mandleid. Blenderda ained omavahel korralikult peeneks ning määri mask 20 minutiks palgeile ja loputa toimeaja järel leige veega maha.

Teine kartulinipp on järgmine: koori üks kartul, keeda see kuni pehmenemiseni, lisa munakollane ja pisut sidrunimahla ja jäta mass jahtuma. Kui oled tahenenud ja püreestatud segu nahale kandnud, kata nägu rätikuga. Loputa 20 minuti möödumisel.

Klaarimat ja täpivaba nägu!
 
/Liis Bekker/