Päikeseprillide valik: mis sobib ja mis mitte?

Naiste jaoks on õigete päikeseprillide leidmine niisama stressirikas ülesanne, kui meeldivate ja figuuriga sobivate bikiinidegi otsimine mööda poode.

Naiste jaoks on õigete päikeseprillide leidmine niisama stressirikas ülesanne, kui meeldivate ja figuuriga sobivate bikiinidegi otsimine mööda poode.

Päikeseprilli ostuotsingud on tõsine väljakutse, sest vahel juhindutakse prille valides valedest kaalutlustest nagu muutlikud hetkemood ja stiil, mis kandjale üldse sobidagi ei pruugi. Sellest on mõnes mõttes isegi kahju, sest päikeseprillid pole ammugi enam pelgalt sessoonne suveehteke vaid aastaringselt kantav aksessuaar, mis kandja ilustamise kõrval omab ka silmi kaitsvat aspekti.

Seda enam on oluline leida enesele just see õige või miks ka mitte need õiged prillid, mis sobituvad sinu näokujuga ning annavad silmi turvates välimusele viimase efektilihvi.

Millest siis prillivalikul lähtuda?
Kõige tähtsamast ehk siis sellest, et päikeseprillid peavad olema sinu näoga proportsionaalsed. Prilliklaaside tumedus, funktsioonid ja omadused on teema, kus leiad abi optikult või optometristilt, ent prilliraamid on ainult sinu enda valida ja otsustada. Niisiis, otsi raame, mis täiendaksid su nägu ehk teisisõnu pehmendaksid seda ning tõmbaksid tähelepanu esileküündivatelt näojoontelt eemale. Näiteks, kui sul väike nägu, siis ära kanna üli-elu-suuruseid raame ning vastupidi – suure näo muudavad väikesed, näiteks ümmargused, prillid veelgi esiletungivamaks.
Oma näo kuju saad kindlaks teha nii: tõmba kõik juuksed üle pea kas peavõru või rätikturbaniga või kammi lihtsalt märjad juuksed üle pea ning süvene oma peegelpilti. Muide, kasulik oleks ka kellelgi teisel lasta oma näokuju kohta arvamust avaldada – see võib su enda arvamusest oluliselt erineda.

Ovaalne nägu
Et ovaalne näokuju on sümmeetriline, võivad sellise näokuju omanikud õnnelikena katsetada kõikvõimalike prillistiilide, kujude ning värvidega.

Ümmargune nägu
Kui soovid oma ümmargusele näole pisut piklikkust lisada, otsi raame, mis oleksid võrdsed või pisut isegi laiemad kui sinu näo kõige laiem koht. Vältida tasuks aga ümmargusi raame ning eelistada võiks sirgelõikelise või nurgelise kujuga prille, mis loovad pikema näo mulje.

Kandiline nägu
Kandiline näokuju aga vajab nurklikkust pehmendavaid raame ning kumeramaid stiile. Niisiis, kõnni kauges kaares mööda kandilistest raamidest ning vaata midagi kergelt ümarate nurkadega raamide seast, et lisada oma kandilisele lõuajoonele naiselikku pehmust ning pikkust. Täissõõridest päikeseprillid silme ees suurendavad visuaalselt näo ülemist osa ja kahandavad prillidest allapoole jäävat nägu, mis aitab luua märksa tasakaalustatuma väljanägemise.

Ristkülikukujuline nägu
Laiendamaks ja lühendamaks ristkülikukujulist nägu, eksperimenteeri erinevate joontega: horisontaalsed jooned laiendavad nägu, vertikaalsed aga lisavad näole pikkust. Ümmarguse kujuga raamid aitavad tasakaalustada kitsast lõuga või kõrget laupa. Ja näiteks kirkad raamid mahendavad värvide abil näo nurklikkust.

Teemandikujuline nägu
Teemandikujulise näo (keskelt laiem ning alt kitsenev) puhul tasuks kanda prille, mis lisaksid laiust ka näo alumisele osale, näiteks ovaalsed või siis servata klaasid kahandavad laiu ning kõrgeid põsesarnu ja loovad sümmeetrilisema näoharmoonia.

Südamekujuline nägu
Tagurpidi kolmnurkse või südamekujulise näo kõige laiem koht on laup ning kitsaim lõug. Loomaks erinevate näoosade vahel tasakaalu, vali raamid, mis lisaksid näo alaosale laiust. Näo silmapiirkonnale tähelepanu tõmbamine aitaks proportsioone balansseerida. Prilliraamid, millel on sirge ülemine joon, nagu näiteks klassikalised lenduriprillid, aitaksid siin palju kaasa.

Oled ikka nõutu, ega tea, milliste prillide kasuks otsustada? Sest mida suurem valik, seda enam valikuvõimalusi ja segadust? Alati võib ju juhtuda, et meeldivad prillid on ette pannes ebamugavad ning sangad pitsitavad pead.
Siinkohal võiks ehk abi olla erinevate spordifirmade päikeseprillidest, mida on saadaval  erinevates laiustes ja stiilides ning mis kõige parem – painduvatest materjalidest raamidega, mis kohanduvad iga pea- ja näokujuga.

/Liis Bekker/